Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Ludzie i kultura

Wyświetla nowości od 13 do 16 ze wszystkich 16
Religia

Dzisiejsi Nowozelandczycy faktycznie nie przywiązują dużej wagi do kwestii religii, jednak jeśli będziesz chciał, możesz wziąć  udział w Mszach Św. nawet w języku polskim. W Wellingtonie są dwa kościoły z polską mszą (w Berhampore i Avalon).

(MM)
Co warto przywieźć na pamiątkę

Muszle z różnych plaż, zasuszony liść paproci.

(AL)

(Pamiętaj, żeby nie wywozić produktów z zagrożonych gatunków – przeczytaj nasz poradnik „Jak nie niszczyć świata”).

Co ważne, z Nowej Zelandii nie można wywozić przyrody. Nawet jeśli to zrobisz, a lecisz do Australii, prawdopodobnie zatrzyma ci to kontrola na granicy. My wysyłając paczkę do Polski dołożyliśmy trochę przepięknych muszelek i wszystkie dotarły do Polski. Najlepszymi pamiątkami z Nowej Zelandii będą zdjęcia.

Możesz pomyśleć również o biżuterii maoryskiej i innych cepeliowatych rzeczach związanych z Maorysami. Oprócz tego charakterystyczna dla Nowej Zelandii jest biżuteria z nefrytu (ang.: jade lub też po prostu greenstone).

(MM)

Produkty z wełny merino i sierści oposów (wyroby merino-possum), gadżety z drzewa kauri – od „durnostojek” po meble, biżuteria z kości (najczęściej bydła), z muszli paua.

Mając na uwadze naukę języka, warto przywieźć książki po angielsku, które są tu naprawdę tanie.

(WM)
Wyświetla nowości od 13 do 16 ze wszystkich 16

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)