Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Ludzie i kultura

Wyświetla nowości od 7 do 12 ze wszystkich 16
Święta

Są dni wolne od pracy obchodzone z różnych, mniej bliskich nam powodów: urodziny Królowej Elżbiety II, dzień wojsk Australii i Nowej Zelandii itd. Oczywiście wolne od pracy są również Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, jednak są one raczej traktowane jako coś w charakterze polskiego długiego weekendu. Organizowanych jest mnóstwo imprez masowych, charakter religijny świąt niezauważalny.

(MM)

Rocznica traktatu w Waitangi – umowy podpisanej między kolonizatorami z Europy a Maorysami. Mało kto w NZ faktycznie podziela doniosłość tego wydarzenia, które jest niestety raczej kością niezgody między tymi społecznościami. Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocne najchętniej spędza się na plaży przy grillu.

(WM)
Jedzenie

Fish and chips oraz kebab jest wszędzie i o każdej porze dnia. W dużych miastach szybka, tania i bardzo dostępna jest kuchnia azjatycka.

 (AL)

W dużych miastach można zjeść potrawy z całego świata, szczególnie Wellington znany jest z dużej liczby restauracji i kawiarenek. W Nowej Zelandii działa najwięcej McDonaldsów na świecie (pomijając USA) w stosunku do liczby ludności, choć często to KFC będzie jedynym otwartym miejscem poza godzinami pracy.

(MM)

Owoce morza. Warto próbować literalnie wszystkiego – krewetek, małży, krabów, homarów – są pyszne i zadowolą nawet wybredne podniebienia a także tych, którzy wzdrygają się na myśl o ich jedzeniu.

Poza tym bardzo dobre mleko w sklepach, pyszne jabłka royal gala, doskonałe awokado. Kiwi jest również bardzo smaczne, ale przez większość roku importowane z Włoch.

(WM)
Religia

Kościoły wszystkich religii, choć w tym kraju religia nie jest istotnym elementem życia społecznego.

(AL)
Wyświetla nowości od 7 do 12 ze wszystkich 16

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)