Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Informacje praktyczne

Wyświetla nowości od 13 do 18 ze wszystkich 18
Telefony

Warto do miejscowych połączeń kupić kartę SIM (opłaci się nawet na 2-3 tygodnie), trzeba wtedy zabrać ze sobą telefon bez simlocka.

Koszt raomingu zależy od operatora. Można uruchomić sobie do kontaktów z Polską tanie połączenia przychodzące do wybranego kraju (dostępne w Orange). Do Polski można bardzo tanio (10 NZD za 3 godziny) dzwonić z karty prepaid z automatów (wykręca się numer, potem pin i nr telefonu).

(WM)
Wtyczki elektryczne i napięcie

Wtyczka jest identyczna jak w Australii i Chinach – dwa pochylone ku sobie płaskie bolce. Kup przełącznik uniwersalny przed wyjazdem w Polsce – kosztuje 25 zł i użyjesz wszędzie na świecie. Napięcie 230V.

(MM)

Kontakty mają niezależne włączniki zatem za każdym razem przy podłączaniu czegokolwiek należy pamiętać o włączeniu kontaktu przełącznikiem.

(WM)
Wiza

Turyści z Polski nie potrzebują wizy jeśli nie zamierzają spędzić więcej niż 3 miesięcy. Wciąż jednak potrzebują 1000 NZD na każdy miesiąc pobytu – i trzeba je pokazać – np. w formie czeku podróżnego. 

Dodatkowo potrzebujecie biletu lotniczego, na którym możecie opuścić kraj oraz dokumenty kraju, na którego teren macie zamiar wjechać – czyli jeśli jest to np. Australia, potrzebujecie poświadczenie uzyskania  wizy Australijskiej.

Trzymiesięczny termin można na miejscu odpłatnie przedłużyć. Ambasada Nowej Zelandii w Polsce jest wyjątkowo nieprzychylna i lepiej jechać bez wizy lub też wyrobić ją w Berlinie.

Jeśli kończy Ci się paszport, wyrób go przed przyjazdem do Nowej Zelandii. Ambasada Polski w Wellington jest prowadzona przez niezwykle miłe osoby, jednak paszporty przylatują z Polski pocztą konsularną jedynie trzy razy do roku (no i ich ceny tutaj...).

Paszport tymczasowy, ważny rok, dostaniesz na miejscu, jednak ma on niewiele kartek i jeśli planujesz dalszą podróż, możesz się niepotrzebnie denerwować.

(MM)
Ambasada i placówki dyplomatyczne

 

Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie
Dom Dochodowy, Al. Ujazdowskie 51
00-536 Warszawa
tel. (0-22) 521 05 00; fax (0-22) 521 05 10
e-mail : nzwsw[at]nzembassy.pl

Ambasada RP w Wellington
17 Upland Road, Kelburn
Wellington 6012
New Zealand
Tel.: (00-64 4) 475 94 53
Faks: (00-64 4) 475 94 58
Tel. dyżurny: (00-64) 0212 538 230
E-mail: polishembassy[at]xtra.co.nz
www.poland.org.nz

Konsulat RP w Auckland
Konsul honorowy John Roy-Wojciechowski (języki: polski, angielski)
51 Granger Road, Howick 2014, Auckland NZ 1705,
P.O. Box 39052
New Zealand
Tel.: (00-649) 534-46-70, 533-51-66
Faks: (00-649) 535-40-68
E-mail: polish[at]ihug.co.nz
www.polishheritage.co.nz
 

Wyświetla nowości od 13 do 18 ze wszystkich 18

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Obejrzyj zdjęcia z Nowej Zelandii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)