Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Highlight

To nie jest miejsce społecznych kontrastów jak Ameryka Południowa albo USA. Tu nawet nie mieszkają groźne zwierzęta. Nie ma krwiożerczych ssaków ani jadowitych gadów. Mieszka tu dziesięć razy więcej owiec niż ludzi. Trudno spotkać żołnierza, za to łatwo ziewającego policjanta. Często dopada cię wrażenie, że to prawdziwy kraniec krańców Ziemi. Do Nowej Zelandii tylko Australijczycy mają blisko.

NZ to też Maorysi, Hindusi, ludność wysp Pacyfiku i Azjaci. Swoista mozaika społeczno-kulturalna, w połączeniu z położeniem geograficznym sprawia, że to kraj wyjątkowy. Kiwi, bo tak nazywają siebie mieszkańcy Nowej Zelandii, też wydają się odmienni, jakby czuli się nieswojo będąc na uboczu.

Wiadomości podawane w telewizji powiewają nudą. Na przykład szczegółowe informacje dotyczące możliwości dojazdu na koncert zespołu U2 do stolicy, Wellington (notabene koncert został odwołany). Duża część newsów to informacje ekonomiczne, prognoza pogody. I najważniejsze - co dzieje się obecnie z ukochaną drużyną rugby All Blacks.

Ulubionym zajęciem „kiwi” jest podziwianie własnego kraju. Kamping i spędzanie czasu na świeżym powietrzu w bardzo wyluzowanym stylu to narodowe hobby. Nowa Zelandia to bowiem kraj niewyobrażalnie zmieniających się krajobrazów.

Wielu twierdzi że Nowa Zelandia to kraj idealny, bo wydaje się być miejscem dla wszystkich. Panuje tu niespotykana nigdzie indziej równowaga.

(Agnieszka Lisaj)

Nowozelandczycy mają poczucie bycia mniejszym bratem Australii i wielu emigruje do Australii. Europa to odległy raj i składa się z 3 miejsc: Londyn (praca), Francja i Włochy (wakacje marzeń).

To kraj, w którym na każdym kroku jest coś pięknego. Podobnie jak w Australii nie powinno się podróżować po nim nocą – tyle że nie ze względu na niebezpieczeństwo stuknięcia w kangura, tylko że po prostu szkoda widoków.

(Michał Mochoń)

 

Nazywam Nową Zelandię mikrokontynentem – jest bowiem oddzielona od innych lądów od milionów lat i to ukształtowało jej wyjątkową, endemiczną faunę i florę. Mimo że jest słabo zaludniona, nie jest pustkowiem, którego można by się spodziewać. Fauna – szczególnie ptaki – jest inna niż gdziekolwiek indziej. Krajobraz cechuje duże urozmaicenie – w czasie kilkugodzinnej podróży samochodem można obserwować wysokie pasma górskie, fiordy, lodowce i piaszczyste plaże.

Poza przyrodą warto tu przyjechać dla gór, wielodniowych tras trekkingowych.

(Witold Muchowski)

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)