Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chile - Informacje praktyczne

Ceny. Butelka wody - 830 Pesos. Ceny wyrażane w Pesos opisywane są często jako $. Nie oznacza to jednak, że cena podana jest w USD.

Nocleg w hotelu (niekiedy jest nim prywatny dom/kamienica z dużą liczbą pokoi gościnnych) to około 5000 Pesos. Przejazd autobusem z Santiago de Chile do Valparaiso (ok. 90 km) to koszt około 4000 Pesos (w jedną stronę) lub 6000 Pesos ( jeśli kupujesz jednocześnie bilet powrotny).

Przejazd taksówką vanem z lotniska do centrum Santiago, wykupiony na lotnisku, to ok. 5000 Pesos (powrót na lotnisko, łapiąc przypadkową taksówkę na ulicy, to minimum 10.000 Pesos).

Najtańszy obiad w barze/restauracji to na ogół tzw. potrawa dnia („Plata del Dia”), którego cena to 3000 Pesos. (MH)

Tani nocleg – od 5000 pesos za osobę. Warto poszukać miejsca, gdzie w tą cenę będzie wliczone śniadanie. Jeśli jest po sezonie, można jeszcze trochę utargować. Podobnie jeśli zamierzacie zostać trochę dłużej.

Butelka wody – 1.5L od 390 w promocji (w supermarketach) do 900 pesos. Jednak 5L można dostać już od 1000-1200 pesos.

Obiad w tanim barze:
Menu del Dia/Almuerzo – zazwyczaj zupa+drugie+deser/coś do picia, ale trzeba pytać, bo potrafią okroić do jednego dania – w niektórych miejscach (Puerto Natales, Coyhaique, Targ warzywny w Santiago) można znaleźć już od 1200-1500 pesos. Najczęstsza cena to okolice 2500 pesos.

Średni budżet na jeden dzień: ok. 10000 pesos (mieszkanie w najtańszych hostelach, żywienie głównie na własną rękę, nie zawiera transportów, alkoholu i papierosów). Na północy jest taniej, na południu, w Patagonii – drożej. Są to koszty poza największym sezonem. W sezonie można je ciąć mieszkając w namiocie. (M&T)

 

Geografia kraju. Jeżeli chodzi o zróżnicowanie topograficzne, Chile zdaje się być jednym z bardziej oryginalnych krajów świata. Zachód kraju to ponad 4000 km linii brzegowej, wschodnia część to górzyste tereny graniczące w większości z Argentyną, reszta wschodniej części Chile przypada na równie górzystą granicę z Boliwią. (MH)

Pieniądze. W Santiago de Chile wymienić chilijskie pesos można w banku lub w kantorze (najpopularniejszymi walutami są ęuro i USD). Kłopoty z pozyskaniem gotówki mogą pojawić się na terenach wiejskich oraz w górach. (MH)

Bankomaty są dostępne prawie wszędzie. Oprócz siedzib banków można ich szukać też w sklepach i aptekach (Cruz Verde). Bankomaty Banco de Estado (to jedyny bankomat np. w Chile Chico) nie obsługują kart Visa. (M&T)

W samym Santiago w centrum jest wiele banków i bankomatów, liczne kantory. Większe miasta: Valdivia, Concepcion, Osorno, Viña del Mar – podobnie, choć nie w takich ilościach jak w Santiago. San Pedro de Atacama – mała turystyczna wioska na północy kraju, miejsce wypadowe na wycieczki po Pustyni Atacama – jest bankomat.

Raczej należy unikać wymieniania pieniędzy u ludzi proponujących tę usługę na ulicy. (OP)

 

Dostęp do internetu. Santiago oraz inne większe i mniejsze miasta i miasteczka – nie ma problemu z dostępem do internetu, liczne kafejki internetowe, przystępna cena. Również w niektórych hostelach – dostęp gratis. (OP)

Zadziwiająco dużo bezpłatnych wi-fi w hostelach. Może nie być ciepłej wody czy ogrzewania, ale internet jest prawie zawsze.

Coyhaique – wi-fi zone na głównym placu
Porvenir – możliwość bezpłatnego skorzystania z internetu w miejscowej bibliotece. (M&T)

 

Telefony. Zasięg GSM bez większych problemów. Problemy mogą się pojawić w górach. Roaming jest bardzo drogi (trzecia strefa taryfowa u większości operatorów). (MH)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie 220 V, dwa rodzaje gniazdek: takie jak w Polsce lub np. we Włoszech (szeregowe trzy bolce). (MH)

Wiza. Wiza nie jest potrzebna na pobyt turystyczny do 90 dni. Przy wjeździe należy wypełnić kartę imigracyjną, którą należy zachować przez cały pobyt w Chile i oddać urzędnikowi imigracyjnemu w momencie wyjazdu. (MH) Nie ma opłaty wjazdowej przy przekraczaniu granicy. (OP)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Chile w Warszawie
ul. Okrężna 62, 02-925 Warszawa
tel. (0-22) 858 23 30-31
fax (0-22) 858 23 29
e-mail: embachile[at]onet.pl

Wydział Konsularny
e-mail: consulado[at]embachile.pl


Ambasada RP w Santiago
Mar del Plata 2055, Comuna Providencia
Santiago
Tel.: (00-56 2) 204 12 13, 269 02 12
Faks: (00-56 2) 204 93 32, 341 86 48
E-mail: embchile[at]entelchile.net, embsub[at]entelchile.net
www.santiagodechile.polemb.net; www.polonia.cl; www.embpolonia.cl

Konsulat RP w La Serena
Konsul Honorowy, Jaime Pozo Cisternas (jęz.: hiszpański, angielski)
Calle Raúl Bitrán Nacharry s/n,
Colina El Pino s/n, Casilla 599, La Serena, Chile
tel.: (00-5651) 20-44-56
fax: (00-5651) 204-399
e-mail: j.pozo[at]userena.cl

Konsulat RP w Concepción
Konsul honorowy Mario Suwalsky (języki: hiszpański, angielski)
O’Higgins 630 of. 605, Concepción
Tel./faks: (00-56 41) 223 62 90
E-mail: msuwalsk[at]udec.cl

Obejrzyj więcej zdjęć z Chile.
Autor

Mateusz Hojda - podróżuje w ramach wykonywanej pracy. W wolnym czasie - do miejsc, których nie zwiedził zawodowo. Jego strona: www.hojda.eu

Aleksandra Pluta - z wykształcenia i z zamiłowania dziennikarz. Zawsze ma dużo wolnego czasu. Po pięciu latach studiowania we Włoszech znalazła w końcu na mapie swoje ulubione miejsce: Chile. Jej strona: http://mi-chile-querido.blogspot.com

maugośka&tomek - mają po dwie ręce i dwie nogi. Mówią, że z takim wyposażeniem można zajść naprawdę daleko. Oni, na początek, idą tamtaram. www.tamtaram.pl PS. A Tomek nigdy, ale to przenigdy wcześniej nie ruszał się z domu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)