Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antarktyka - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Przed wizytą warto uprzedzić i zapytać o pozwolenie odwiedzin.

Mieszkańcy. Wszyscy mieszkańcy wyspy są osobami z kilkunastu państw Ameryki Południowej i Europy. Odnoszą się oni przyjaźnie do śmiałków, którzy odwiedzają ten rejon świata.

Przydatne języki. Język angielski przydaje się we wszystkich bazach. Hiszpański, gdyż jest wiele stacji z Ameryki Południowej. Portugalski na stacji brazylijskiej.

Święta. Oficjalnym świętem na wszystkich stacjach jest Święto Środka Zimy. W 2009 przypadło ono 22 czerwca. Od tego momentu dzień stopniowo się wydłuża. Jest to znak dla polarników, którzy czekają na zmianę. Ekipy zimujące wymieniają się podczas wiosny lub lata, czyli od listopada do marca.

Jedzenie. Kuchnia danego kraju na poszczególnych stacjach. Na stacji Arctowskiego polecam chleb domowego wypieku oraz kiełbasę.

Religia. Na stacji rosyjskiej Bellinghausen znajduje się budynek prawosławnej cerkwi.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Na pewno ciekawą pamiątką są minerały, których jest dużo. Nie wolno wywozić ani niszczyć ubogiej w tym rejonie roślinności. Warto uzbroić się w dobrej jakości aparat fotograficzny i robić jak najwięcej zdjęć. Warto też kupić oferowane na stacjach pamiątki. Orientacyjne ceny: koszulka z krótkim rękawem 10-25 dolarów, smycz 2 dolary, pocztówka około 2 dolarów, czapeczka 5 dolarów.

Znasz Antarktykę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tadeusz Sobczak - dziennikarz z 10-letnim stażem. Związany z gazetą „Polska The Times”, podróżnik, geograf. Do tej pory zwiedził północną Afrykę i niemalże całą Europę, Turcję oraz Izrael. Od 1 listopada 2008 roku przebywa na stacji polarnej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Kierownik 33. grupy zimującej. Wraca do kraju w listopadzie 2009r. blog: www.arctowski.blog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)