Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antarktyka - Informacje praktyczne

Ceny. Turyści zapuszczający się w rejon Antarktyki muszą za to słono zapłacić. Jest on najdroższy na świecie pod tym względem. Za udział w dwutygodniowym rejsie trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Wycieczka na siódmy kontynent świadczy o statusie społecznym i nobilituje.

Zapaleńcy w sezonie letnim dopływają na wyspę prywatnymi łodziami. W większości stacji polarnych mogą liczyć na darmowy poczęstunek i nocleg, oczywiście w ramach jednodniowej gościnności. Trzeba pamiętać, że w większości stacje to bazy wojskowe.

 

Geografia kraju. Wyspa Króla Jerzego należy do archipelagu Szetlandów Południowych. Przy dobrej widoczności widać z lodowca wznoszącego się na prawie 600 metrów wybrzeże Antarktydy.
 
Szetlandy Południowe składają się z 11 większych wysp i kilku mniejszych, o łącznej powierzchni 3687 km². Największą z nich jest właśnie Wyspa Króla Jerzego, na której znajduje się Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.

80-90% powierzchni wysp jest stale pokryta lodem. Najwyższym szczytem archipelagu jest wysoki na 2105 m n.p.m. Mount Foster na Wyspie Smitha. Do ciekawostek należy wulkaniczna wyspa Pingwina, która złączona jest podwodnym mostem z Wyspą Króla Jerzego. Wyspa Pingwina to stożek wygasłego wulkanu, który praktycznie pionowo wznosi się z morza. Jak nazwa sugeruje, gniazdują na niej pingwiny. Jest też celem wycieczek, które organizowane są po Antarktyce.

Na wyspie badania przeprowadzają polscy naukowcy. Zarówno jeśli chodzi o ptaki, jak i geologię, czy próbki wody z krateru.

 

Pieniądze. Nie ma bankomatów. Walutą, za jaką można kupić pamiątki na stacjach polarnych jest głównie dolar amerykański. Czasami można płacić w euro czy funtach brytyjskich.

Dostęp do internetu. Większość stacji polarnych na Wyspie Króla Jerzego posiada dostęp do Internetu. Korzystanie jest darmowe. Na stacji Arctowski i Ferraz (Brazylia) jest Wi-fi.

Telefony. Na stacji Arctowski jest dostęp do telefonu. Podobnie jak na większości innych. Roaming komórkowy jest na stacji Frei (Chile) i Ferraz (Brazylia).

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki europejskie na Arctowskim. Na Ferraz wtyczki południowoamerykańskie. Podobnie na Frei. Napięcie 230V. Na stacji amerykańskiej Copacabana są wtyczki amerykańskie i napięcie 110V.

Wiza. Żeby dostać się do stacji polarnej nie potrzeba wiz. Jednak wypływając z Argentyny lub Chile i potem wracając przez te państwa należy się zatroszczyć w paszporcie o stempel wjazdu i wyjazdu z tych państw. W innym przypadku mogą być problemy przy powrocie.

Znasz Antarktykę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tadeusz Sobczak - dziennikarz z 10-letnim stażem. Związany z gazetą „Polska The Times”, podróżnik, geograf. Do tej pory zwiedził północną Afrykę i niemalże całą Europę, Turcję oraz Izrael. Od 1 listopada 2008 roku przebywa na stacji polarnej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Kierownik 33. grupy zimującej. Wraca do kraju w listopadzie 2009r. blog: www.arctowski.blog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)