Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Meksyk - Informacje praktyczne

Ceny. Porównywalne z Polską. Z tym, że zróżnicowane. Północny Meksyk jest bogatszy, tym samym i ceny są tam trochę wyższe. Na południu, o ile nie siedzicie w kurortach, można wyżyć za naprawdę niewielkie kwoty. (MC)

Nocleg w motelu – 120 pesos. Posiłek na mieście zazwyczaj kosztuje 100-200 pesos/ dwie osoby. W przydrożnych lub objazdowych budkach z jedzeniem  - 60-90 pesos/dwie  osoby. Cena jednego taco to około 5 pesos, a 3-4 wystarczą żeby się najeść. Można też kupić Torte tj.: kanapkę z mięsem na ciepło, której koszt to około 35 pesos. Butelka wody to około 8-10 pesos, kawa w kawiarni, należącej do dużych międzynarodowych sieci około 16 pesos. (RN)

Najtańszy nocleg to namiot na plaży, ewentualnie wynajęcie krytej palmowym liściem palapy.
Cola - 10 peso, quesadilla ze straganu - 10 peso, piwo - 12 peso.
Przy założeniach typowo backpackerskich dzienny budżet to około 250 – 350 peso, nie wliczając transportu. (ZR)

 

Geografia kraju. Wszystkie możliwe klimaty (no, oprócz arktycznego...). Na północy znajdziecie pustynie, na wschodzie i zachodzie oceany. Na zachodzie Pacyfik idealny dla surferów, na zachodzie Karaiby – czyli raj dla amatorów nurkowania. Na południu kraju jest dżungla pełna skarbów Majów.

Nie można zapomnieć o środkowej części, która jest także bardzo zróżnicowana - pełna gór, wodospadów i lasów. Bardzo ciekawy rejon, choć omijany przez turystów. (MC)

Ze względu na biegnący wzdłuż całego zachodniego wybrzeża masyw Sierra Madre w tej części, szczególnie, gdy chcecie się przedostać z części centralnej nad wybrzeże Pacyfiku, podróż, mimo że w kilometrach stosunkowo nieodległa, wydłuża się co najmniej dwukrotnie. Rekompensują ją jednak widoki – serpentyny na drogach, gdzie często przez godzinę nie mija się innego samochodu, wodospady, opadające nad autem liany. (ZR)

 

Pieniądze. Peso. 4 peso = 1 zł (mniej więcej). (MC)

W miastach bankomaty można znaleźć wszędzie. W małych miejscowościach rzadko występują, chyba że jest to miasto turystyczne. Wszędzie jednak można płacić kartą płatniczą (nie tylko kredytową). Zdarza się jednak, że widząc kartę z innego kraju ekspedientka „nie może nawiązać komunikacji z bankiem”. Jednak przekonując ją, że nie macie przy sobie pieniędzy i tylko tak możecie uiścić opłatę udaje się w końcu tę komunikację „przywrócić”.

Wymienić walutę można zawsze w banku (najlepiej przywieźć dolary), czasem jednak w centrum większych miast udaje się napotkać kantor wymiany walut. To jednak udaje się przeważnie tylko szczęśliwcom lub osobom zaznajomionym z miastem. (RN)

Wbrew pozorom najlepszy kurs jest w kantorach na lotnisku w mieście Meksyk. Tam też jest bezpiecznie.

Czeki podróżne nie są popularną formą płatności, jednak można je wymienić.

Najkorzystniejsze dla Polaków jest wyciąganie gotówki z bankomatów banku Banamex, który należy do CitiGroup, więc posiadający konto w banku Citi Handlowy wyciągają pieniądze bez żadnych opłat. (ZR)

 

Dostęp do internetu. Bardzo dużo kafejek, gdyż sami Meksykanie chętnie z nich korzystają. Koszt około 10 peso (czyli około 3 zł) za godzinę. (MC)

W kawiarniach i niektórych restauracjach można połączyć się przez wi-fi za darmo. (RN)

 

Telefony. Komórki raczej nie gubią zasięgu, a automatów telefonicznych też jest sporo. (MC)

W odludnych częściach kraju, podczas przejazdów, także w dżungli czy w górach, z zasięgiem może być problem. Trzyzakresowe telefony z Polski działają bez problemu, jednak roaming jest wciąż bardzo drogi.

Najlepszym sposobem na komunikowanie się z ojczyzną jest skype, lub w przypadku braku Internetu korzystanie z budek telefonicznych po wcześniejszym kupieniu karty LADA lub Todito. Średnia cena za minutę połączenia to około 10 peso. (ZR)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Te same co w USA, warto zaopatrzyć się w przejściówkę. (MC)

Należy pamiętać, że napięcie jest inne niż w Polsce (110V), więc niektóre sprzęty mogą źle działać (np. suszarki, czajniki, grzałki). Można jednak w Polsce zaopatrzyć się w turystyczne czajniki przystosowane do obu typów zasilania. (RN)

 

Wiza. Niepotrzebna. Przy wjeździe do kraju zostaje wbita pieczątka z zezwoleniem na pobyt w kraju przez daną liczbę dni. Warto uśmiechnąć się do pana celnika, żeby wbił wam raczej więcej dni niż mniej, żeby nie trzeba było biegać po konsulatach. (MC)

Przekraczając granicę meksykańską należy wypełnić formularz migracyjny, na podstawie którego dostaje się wizę turystyczną na sześć miesięcy (FMT). Można tę wizę przedłużać kilkukrotnie.

Wjeżdżając do Meksyku należy również wypełnić deklarację celną (rozdawaną w samolocie) o nie-przewożeniu broni, jedzenia, lekarstw. Europejczyków raczej nie rewidują na granicy i można przewieźć parę artykułów spożywczych.

Szukając pracy będziecie jednak proszeni o przedstawienie pozwolenia na pracę, o które należy się wystarać w urzędzie migracyjnym. Zazwyczaj nie ma problemu z otrzymaniem go. (RN)

Wiza nie jest wymagana przy pobytach turystycznych do 180 dni. Po tym czasie należy wizę wyrobić w urzędzie migracyjnym. W przypadku przedłużania pobytu ze względów turystycznych nie jest to skomplikowane. Więcej informacji na http://www.meksyk.polemb.net/index.php?document=99  (ZR)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481-2050
Faks: (00-5255) 5616-0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny
Strona internetowa: www.meksyk.polemb.net


Konsulat Honorowy RP w Cancún
Konsul Honorowy, Luis Miguel Camara Patron (jęz.: hiszpański, angielski)
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel.: (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism[at]camarayasociados.com
www.camarayasociados.com

Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Konsul Honorowy, José Manuel Gomez Vazquez Aldana (jęz.: hiszpański, angielski, francuski)
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel.: (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate[at]gva.com.mx

Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Konsul Honorowy, Hector Eduardo Webb Cruces (jęz.: hiszpański, angielski)
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel.: (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb[at]hotmail.com.mx

Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
Konsul Honorowy, Alberto Stebelski Orlowski (jęz.: hiszpański, polski, angielski, francuski)
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel.: (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1[at]hotmail.com.mx

Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Konsul Honorowy, Pedro Humberto Alonzo Bernal (jęz.: hiszpański, angielski)
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel.: (00-52-664) 607-34-29
e-mail: consuladodepoloniatij[at]gmail.com

 

Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (0-22) 646 88 00; fax (0-22) 646 42 22
e-mail: embamex[at]embamex.pl
www.sre.gob.mx/polonia

Wydział Konsularny
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro),
02-017 Warszawa
tel. (0-22) 646 88 00; fax (0-22) 646 42 22
e-mail: embamex[at]embamex.pl

Przewodnicy

Znasz dobrze Meksyk?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Roksana Nawrocka - w Meksyku mieszka i pracuje od października 2008. W przerwie od pracy zwiedza najbliższe okolice, czyli stany Michoacan, Queretaro, Mexico City, Hidalgo, Guanajuato i Jalisco.

Maciej Chraplak - o podróżach wie coś. Wciąż nie tyle, ile by chciał. Ale uczy się, uczy. Poznaje i coraz więcej rozumie.

Zuza Reda - Urodziła się w Warszawie, jako dziecko mieszkała w Anglii. W Meksyku spędziła cztery lata. Obecne żyje w Irlandii, skąd freelancersko pisze dla „Rzeczpospolitej”, „Podróży”, mediów irlandzkich. Startuje też z radiowym programem, poświęconym żyjącym w Dublinie obcokrajowcom. A gdy tylko ma wolną chwilę, gdzieś jedzie.

Obejrzyj zdjęcia z Meksyku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)