Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Salwador - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Jedynym językiem urzędowym Salwadoru jest hiszpański. Mimo że wpływy Stanów Zjednoczonych są tu zdecydowanie większe niż w wielu krajach regionu, to na ulicach bardzo trudno porozumieć się po angielsku. Nie liczcie na to, że będzie łatwo porozmawiać też po francusku czy portugalsku. Notabene ten ostatni zyskuje na popularności, m.in. dzięki Ambasadzie Brazylii, która to od wielu lat prowadzi w San Salwadorze bardzo popularne kursy języka portugalskiego.

Z uwagi na rosnącą liczbę turystów, w miejscach typowo turystycznych – takich chociażby jak La Libertad - obsługa hoteli czy restauracji jest dwujęzyczna (hiszpański i angielski). W trosce o turystów przybywających z najróżniejszych zakątków świata w jednym z najpopularniejszych kurortów Salwadoru – Hotelu Dekameron wszystkie informacje podawane są w pięciu językach – w tym w języku czeskim.    

Co ważne, wszelkie foldery reklamowe czy przewodniki wydawane przez Ministerstwo Turystyki, a dystrybuowane wśród przyjezdnych w miejscach takich jak lotnisko w San Salwadorze, zawsze dostępne są przynajmniej w dwóch językach: hiszpańskim oraz angielskim.

 

Święta. Najważniejszym świętem narodowym Salwadoru jest obchodzony 15 września Dzień Niepodległości (Día de la Independencia). Mimo że święto jest okazją do widowiskowej parady wojskowej, sama parada nie jest tym typem wydarzeń, które ogląda się z zapartym tchem. Niemniej jednak paradzie wojskowej zawsze towarzyszy wiele atrakcji. Część z nich zapewne przypadnie wam do gustu, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie byliście w Ameryce Łacińskiej.

Wrzesień dzierży palmę pierwszeństwa w kalendarzu świąt. Obchodzony 15 września Dzień Niepodległości jest bowiem jedynie kontynuacją tego, co od 13 września dzieje się w Panchimalco - małym miasteczku położonym zaledwie 17 kilometrów na południe od San Salwadoru (wschodnia strona Puerta del Diablo). Każdego roku barwne procesje przemieniają to małe spokojne miasteczko w tętniące życiem serce Salwadoru.

San Salwadoru ma stałe połączenie autobusowe z Panchimalco, jednak w trakcie świąt autobusy są bardzo zatłoczone i dotarcie na czas na procesje może być nie lada wyzwaniem. Za taksówkę na trasie San Salwador – Panchimalco zapłaciłem raptem 8 USD. Jeśli jedziecie w dwie lub trzy osoby, zdecydowanie bardziej polecam ten właśnie sposób przejazdu.

Znane w całym kraju procesje ku czci patronów miasta odbywają się 13 i 14 września. Inną okazją do świętowania jest organizowana tu 3 maja Procesja Palmowa. Oba te święta są zupełnie wyjątkowe – warto choć raz w życiu zobaczyć feerie kolorów i żywiołowe reakcje towarzyszące obu świętom.

Na koniec warto również wspomnieć o obchodzonym w listopadzie Karnawale w San Miguel. Pierwszy karnawał ku czci Virgen de la Paz odbył się w 1958 roku. Od tego czasu rokrocznie gromadzi tysiące turystów.

 

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Religia. Największą grupę wyznaniową w Salwadorze stanowią katolicy (57,1%). Katolicyzm jest też religią państwową. Drugą największą grupę stanowią protestanci 21,2%. Wśród pozostałych grup są także Świadkowie Jehowy, wyznawcy Judaizmu i Mormoni. Bezwyznaniowy stanowią prawie 17%.

Mimo że mieszkańcy Salwadoru są bardzo gorliwymi wyznawcami swoich religii, to są także bardzo tolerancyjni w stosunku do turystów innych wyznań. Nie bójcie się pytań o waszą religię – jest to w złym smaku i nikt tego nie robi.   

 

Co warto przywieźć na pamiątkę. Moją prywatną listę pamiątek z Salwadoru otwiera kawa. Mimo, że salwadorska kawa nie jest tak ceniona jak ta kolumbijska czy brazylijska, to przez wielu smakoszy uznawana jest za wyjątkową z powodu niepowtarzalnego, trudnego do podrobienia aromatu. Wyjątkowość salwadorskiej kawy wynika z faktu, że w odróżnieniu od wielu południowoamerykańskich plantacji, tu kawę zbiera się ręcznie.

Wiele gatunków pochodzi z małych rodzinnych plantacji usytuowanych gdzieś na żyznych zboczach wulkanów. Wiele gatunków salwadorskiej kawy zdobywało międzynarodowe nagrody, a ich producenci chwalą się nimi przy każdej nadarzającej się okazji.      

Miłośnicy piłki nożnej sprawić mogą sobie prezent w postaci koszulki piłkarskiej reprezentacji Salwadoru (uważajcie na podróbki – rozpoznanie oryginalnej koszulki przećwiczyłem podczas pierwszego pobytu w Salwadorze i zapewniam, nie było to łatwe zadanie).  

Świetną pamiątką z Salwadoru będzie także Colon. Ustanowiony w 1919 roku Colon Salvadoreño był jednostką monetarną Salwadoru aż do roku 2001, kiedy zastąpił go Dolar Amerykański. Dziś Colon ma wyłącznie wartość kolekcjonerską, ale mieszkańcy Salwadoru darzą go wielkim sentymentem – do tego stopnia, iż motyw Colona obecny jest w pracach lokalnych artystów.

Na niemal każdym bazarze znajdziecie wykonane z drewna wzory starych banknotów. Ja jednak proponuje poszukać prawdziwych Colonów (banknotów). Nie jest to łatwe, bo mieszkańcy Salwadoru niechętnie rozstają się ze swoimi paroma Colonami, które trzymają na pamiątkę. Colony kupić można zdecydowanie łatwiej na lokalnych bazarach niż np. w San Salwadorze.

Przewodnicy

Znasz dobrze Salwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Pająk – wałbrzyszanin, absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i podróżnik amator (25 państwa, 4 kontynenty). Specjalizacja: Europa oraz Ameryka Środkowa i Karaiby. Współpracuje z Ambasadą Federacyjnej Rep. Brazylii w San Salwadorze.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)