Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Salwador - Informacje praktyczne

Ceny. (dodaj swoje informacje)

Geografia kraju. Salwador jest najmniejszym krajem tzw. międzymorza środkowoamerykańskiego. Swoim rozmiarem porównywalny np. ze Słowenią.

Salwador to kraj górzysty. Na północy kraju wznosi się pasmo gór Sierra Madre, którego szczyty sięgają 2169 m n.p.m. Na południu natomiast leżą góry Cadeña Costero (2386 m n.p.m.). Między nimi znajduje się tektoniczne obniżenie rzeki Lempa.

Salwador znajduje się w obrębie tzw. pierścienia ognia, tworzonego przez najbardziej aktywne wulkany wybrzeża Oceanu Spokojnego. W Salwadorze znajduje się aż 61 wulkanów, zarówno wygasłych, jak i czynnych. Najwyższe z nich to Santa Ana (2386 m n.p.m.), San Vicente (2173 m) i San Miguel (2132 m). Do najbardziej aktywnych wulkanów świata należy salwadorski wulkan Izalco (1965 m), który w latach 40. i 50. przez kilkanaście lat nieustannie wyrzucał lawę i popioły wulkaniczne.

Najdłuższą rzeką kraju jest ciągnąca się ponad 260 km rzeka Lempa. Pozostałe są o wiele krótsze, wiele wysycha w porze deszczowej.

Salwador może także pochwalić się kilkoma niewielkimi acz bardzo pięknymi jeziorami. Największe z nich jezioro Ilopango o powierzchni 72 km² znajduje się zaledwie 20 minut jazdy samochodem od stolicy kraju. W Salwadorze zobaczyć można także jeziora kraterowe. Największe z nich Coatepeque ma powierzchnię 24 km².

 

Pieniądze. Od 1 stycznia 2001 roku Dolar Amerykański (USD) stał się jedyną obowiązującą jednostką monetarną Salwadoru. Dolar zastąpił będącą w obiegu od roku 1919 jednostkę monetarną Colon (Colón Salvadoreño).

Warto zaopatrzyć się w większą ilość gotówki, bo nawet na ulicach dużych miast brakuje bankomatów. Te znajdziemy niemal wyłącznie w oddziałach banków. Na całe szczęście niemal w każdym centrum handlowym, w centrach dużych miast oraz w większości ośrodków turystycznych bez problemów znajdziecie oddział któregoś banku (ale tu liczyć musicie się ze sporymi kolejkami).

Prawdziwą rzadkością są natomiast kantory walutowe. Euro, mimo że dobrze znane, nie jest mile widziane. W wielu miejscach można za to płacić kartami kredytowymi - nie tylko Visa i Master Card, ale także American Express czy Diners.

W Salwadorze jest pięć banków komercyjnych, w tym dwa banki obecne także w Polsce: CityBank i HSBC. Jeśli macie karty kredytowe któregoś z nich, nie będziecie mieli żadnych problemów z płatnościami. Pozostałe banki: Banco Agricola, Banko de Amercica Central i Scotiabank.

 

Dostęp do internetu. Na ulicach większych miast bardzo rzadko widuje się kafejki internetowe. W dobrze mi znanych dzielnicach San Salwadoru Escalon i San Benito jest może jedna. Na całe szczęście w wielu hotelach i restauracjach, kawiarniach i centrach handlowych dostęp do wi-fi jest całkowicie bezpłatny.

Telefony. Z telefonów komórkowych można korzystać dosłownie wszędzie. Nigdy nie miałem najmniejszych, problemów z zasięgiem. TIGO i Telefinica, najwięksi operatorzy telefonii komórkowej, zapewniają dostęp do sieci z każdego zakątka kraju.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie elektryczne: 115 V. Wtyczki: typ A (takie same jak w USA).

Wiza. Wizę otrzymuje się na lotnisku – przy odprawie wizowo-paszportowej.

Nasi rodacy bardzo rzadko odwiedzają Salwador, a co za tym idzie nie zdziwcie się jeśli celnik będzie dopytywał się o szczegóły waszego pobytu. Za wydanie wizy nie jest pobierana żadna opłata, ale urzędnicy celni zazwyczaj przyznają wizę jedynie na 20 dni. O dłuższą wizę należy za każdym razem upomnieć się właśnie podczas odprawy.

Za przedłużenie wizy pobierane są dodatkowe opłaty – jeśli spóźnicie się z przedłużeniem wizy, musicie liczyć się także z karami finansowymi za przebywanie w kraju bez ważnej wizy.  

Zapewne jeszcze na pokładzie samolotu otrzymacie do wypełnienia deklaracje celną orz formularz wizowy. Jeśli nie znacie hiszpańskiego, poproście o formularze w języku angielskim. Oprócz informacji takich jak numer lotu czy seria i numer paszportu formularz wizowy ma pole, w którym należy wpisać miejsce w którym zatrzymacie się podczas pobytu w Salwadorze. O ile w wielu krajach świata wystarczy wpisać np. hotel (ewentualnie nazwę hotelu), w Salwadorze przy odprawie wizowej z całą pewnością poproszą was o podanie dokładnego adresu.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie liczcie na pomoc konsularną, najbliższa ambasada RP znajduje się w Meksyku. Teoretycznie możecie szukać pomocy w Ambasadach państw UE obecnych w Salwadorze, ale w praktyce jest to bardzo trudne.

Z pośród państw UE w San Salwadorze swoje placówki mają jedynie: Hiszpania, Francja, Włochy i Niemcy. Swoją placówkę ma tu także przedstawiciel Komisji Europejskiej.

W Polsce nie ma ambasady Salwadoru. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Salwadoru
Joachim-Karnatz-Allee 47, D-10557 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 466-0, 206 466-13
fax (0-0 49 30) 224 882 44
email: info[at]botschaft-elsalvador.de; congealemania[at]t-online.de


W Salwadorze nie ma polskiej ambasady. Najbliższa - w Meksyku.

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481-2050
Faks: (00-5255) 5616-0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

 

Przewodnicy

Znasz dobrze Salwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Pająk – wałbrzyszanin, absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i podróżnik amator (25 państwa, 4 kontynenty). Specjalizacja: Europa oraz Ameryka Środkowa i Karaiby. Współpracuje z Ambasadą Federacyjnej Rep. Brazylii w San Salwadorze.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)