Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Puerto Rico - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny w Portoryko rządzą się swoimi prawami. W supermarketach Coca Cola jest tańsza od wody mineralnej, żywność przetworzona (mrożona, w puszkach) będzie z reguły tańsza od świeżej.
Tanio wychodzi jedzenie w fastfoodach, których jest tu mnóstwo. Od 0,99$ można wrzucić coś na ząb, za ok. 7 $ można zjeść cały zestaw. Wśród miejscowych najlepszym zdaniem cieszy się Wendy i Subway. Obiad w lokalnym barze to minimum 10$ - 15$, w tej cenie można jednak już porządnie się najeść.


2 litry Coca Coli - 0,89$
1,5 litra wody mineralnej - 1,5 $
Chleb - 2,5 $
Mleko - 1,5 $
10 plasterków żółtego sera - 2,5$
Puszka fasoli - 0,39$
Puszka sosu pomidorowego (mała) - 0,49$
Ryż -1,5$
Sześciopak małego piwa (Medalla) -4,5$


Cena przejazdu autobusem miejskim to 0,5$ – 0,75$, koleją miejską (Tren Urbano) – 1,5$.

Tani nocleg w San Juan w zasadzie nie jest możliwy, wybór Hoteli pięciogwiazdkowych jest za to porażający. Dlatego polecam kontaktować się z CouchSurferami (www.couchsurfing.com), którzy w San Juan działają bardzo prężnie. A jeśli to nie zadziała, szukać apartamentów w okolicy Viejo San Juan (kolonialna starówka, główny punkt programu) albo Condado (plaża) – możliwe za 80$/doba. Nocleg w Hiltonie, Marriocie jest zbliżony cenowo do lokalnych hoteli (la Concha, la Plage) i wyniesie ok. 150$/doba.

W przystępnej cenie (od 40$/doba) można wypożyczyć samochód. Paliwo, jak na USA przystało, jest tanie.

 

Geografia kraju. Portoryko można bez trudu przejechać w cztery godziny ze wschodu na zachód (lub odwrotnie) i w dwie godziny z północy na południe. Nizinne wybrzeże zbiega się w górzystym centrum wyspy pokrytym bujną, tropikalną roślinnością. Większe miasta położone są wzdłuż wybrzeża i połączone siecią dróg ekspresowych.

Pieniądze. Gęsta sieć bankomatów akceptujących wszystkie standardowe karty (VISA, MasterCard, Maestro). W bankomatach umieszczonych przy bankach zapłacimy kilka dolarów prowizji, w pozostałych jest szansa na wyjęcie gotówki bez dodatkowych opłat. W supermarketach, sklepach i restauracjach zapłacimy kartą, w barach, pubach i kinach prawdopodobnie będzie z tym problem.

Dostęp do internetu. W miastach bez problemu można połączyć się przez Wi Fi. Kafejek internetowych niewiele.

Telefony. Mało budek telefonicznych. Uwaga – polska komórka, jeśli nie jest trzyzakresowa (3-band) nie będzie w Puerto Rico działać. Jeśli chcemy kupić telefon, lepiej szukać mało popularnej opcji prepaid – w Claro za najtańszy telefon, aktywację i pakiet minut zapłacimy ok. 40$.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki amerykańskie - przejściówkę można kupić m.in. w Walgreens. Napięcie 110 V.

Wiza. Portoryko jest terytorium Stanów Zjednoczonych, obowiązuje wiza amerykańska. Szczegóły na stronie ambasady: http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/iv_fees.html

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie
al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel. (0-22) 504 20 00; fax (0-22) 504 26 88
http://poland.usembassy.gov
lub
http://poland.usembassy.gov/poland-pl

Wydział Konsularny:
ul. Piękna 12, 00-540 Warszawa
tel. (0-22) 504 20 00
e-mail: publicwrw[at]state.gov

 

W Puerto Rico nie ma polskiej ambasady.

Ambasada RP w Waszyngtonie
ambasador: Robert Kupiecki
Stany Zjednoczone (USA), Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1202 234 3800 Tel. dyżurny: +1202 234 3800 w 2126 lub 2127 po 17.00
waszyngton.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
http://www.washington.polemb.net/

Przewodnicy

Znasz dobrze Puerto Rico?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Agata - rocznik 1983, absolwentka różnych kierunków ukończonych mimo nieustającej potrzeby podróżowania. Fanka każdego sprzętu, który ułatwia przemieszczanie się: żegluje i pedałuje, spływa kajakami, od czasu do czasu dosiada konia. A że czasem w podróży się zagalopuje i trafi na obcojęzycznych, opanowała płynnie angielski, hiszpański i włoski. Obecnie na praktyce w Puerto Rico.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)