Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kostaryka - Na co uważać

Mieszkańcy. W porównaniu z innymi krajami Ameryki Łacińskiej Kostaryka to ciągle kraj bezpieczny. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat poziom przestępczości gwałtownie wzrósł. Największym problemem są kieszonkowcy obecni właściwie wszędzie. W centrum San Jose i Limon musisz być szczególnie uważny. W cenie są obce paszporty, ale także wszystko inne, co może okazać się wartościowe. Kieszonkowcy potrafią być mało dyskretni i podążać za upatrzoną ofiarą nawet przez dłuższy czas.

Kobiety często mogą się spotkać z niechcianymi, głośno wyrażanymi wyrazami „adoracji”, co jest powszechne właściwie w całym regionie. Nie należy zwracać uwagi na te zaczepki i najlepiej ignorować nachalnych adoratorów.

 

Kanty i oszustwa. Korzystanie z bankomatów jest zwykle bezpieczne w centrach handlowych, na lotniskach, w bankach czy hotelach/hostelach. W innych miejscach często można spotkać się ze skanowaniem kart lub innymi próbami kradzieży.

Nigdy nie należy zostawiać cennych rzeczy w autobusie w czasie przerwy na obiad lub przystanku po drodze.

Samotne turystki są bardziej narażone na „ataki” kieszonkowców, więc raczej nie noś dokumentów w torebce, a raczej w kieszeniach czy innych wypróbowanych skrytkach.

 

Woda. Woda jest zwykle czysta i nie należy spodziewać się problemów po wypiciu przegotowanej lub napojów z lodem w barach i kafejkach. Należy jednak pamiętać o „normalnej” reakcji organizmu większości podróżników na zmianę wody. W Kostaryce, mimo że łagodniejsza, ciągle należy ją brać pod uwagę. Dobrze jest zaopatrzyć się w leki pierwszej potrzeby (przeciwbiegunkowe, np. loperamid).

Ciemne miejsca. Po zmroku najlepiej unikać centrów miast takich jak San Jose czy Limon. W całym kraju każdy jest bardziej narażony na kradzieże nocą. Większość miejsc turystycznych jest jednak względnie bezpieczna i można poprzestać na zwykłej ostrożności – nigdy nie noś przy sobie paszportu czy większej ilości gotówki.  

Jedzenie. Zawsze dokładnie sprawdzaj w menu cenę zamawianych potraw i napojów i później sprawdź czy ta sama cena jest na rachunku końcowym. Szczególnie w miejscowościach turystycznych bardzo często zdarzają się pomyłki – zwykle na niekorzyść klienta.

Warto pamiętać, że w większości barów i restauracji cena w menu nie uwzględnia podatku (13%) i obowiązkowego napiwku (10%) – te dwie opłaty zwykle będą wyszczególnione na końcu rachunku. Często zdarzają się też różne ceny w menu po hiszpańsku i angielsku – czasami warto zaryzykować i spróbować zmierzyć się z hiszpańskim menu, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Jedzenie i napoje zwykle są przyrządzane w higienicznych warunkach, choć mogą one nieco odbiegać od standardów europejskich, zatrucia pokarmowe należą tu jednak do rzadkości. Nawet jedzenie sprzedawane na ulicy czy przez drobnych handlarzy jest zwykle bezpieczne. Zawsze jednak należy myć owoce i warzywa, niezależnie od tego, gdzie zostały kupione.

 

Ruch drogowy. Piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na wypadki drogowe. Przechodzenie przez ulicę to często walka o życie. Przejścia dla pieszych istnieją w szczątkowych ilościach, dodatkowo w większości miast nie ma chodników ani pobocza.

W ostatnich kilkunastu latach ilość samochodów w Kostaryce wzrosła z 15 tys. do ponad miliona. Korki nie pozwalają na szybkie poruszanie się po drogach. Kostaryka właśnie zmienia prawo o ruchu drogowym. Przykładowe mandaty w nowym systemie:

Prowadzenie samochodu więcej niż 20 km/h powyżej limitu – 310 USD.
Jazda powyżej 120 km/h – 410 USD.
Jazda powyżej 150 km/h – 1-3 lat więzienia.
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (powyżej 0.5 g/l) – 410 USD.
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (powyżej 0.75 g/l) – 1–3 lat więzienia.
Obecnie mandaty drogowe nie przewyższają 35 USD.  

 

Przyroda. Kostaryka to kraj lasów tropikalnych i plaż. W lasach należy zawsze mieć odpowiednie obuwie i zakryte ciało. Zawsze chodź wyznaczonymi ścieżkami i nie dotykaj roślin, owadów czy płazów w intensywnych kolorach. Zwykle intensywny kolor ma odstraszać drapieżnika, ale często zdarza się, że skóra (żab) czy roślina w intensywnym kolorze jest pokryta trucizną.

Jakkolwiek rzucenie banana małpie wydaje się całkiem bezpieczne, nie jest zalecane – małpy potrafią stać się agresywne, kiedy domagają się więcej jedzenia. Biwakowanie z jedzeniem późnym popołudniem na pustej plaży może zakończyć się wizytą głodnego legwana – zwykle nie są one agresywne, ale zrobią wszystko, żeby dobrać się do przyniesionych przez nas smakołyków.

Warto również dowiedzieć się czy rzeka, w której kąpiel wydaje się zbawienna w gorący dzień nie zawiera niespodzianki w postaci krokodyli. Miejscowi dość często ignorują ich obecność i co roku dochodzi do ataków na nieostrożnych kąpiących się. 

 

Choroby. Denga – na wybrzeżach, zwykle na przełomie pory suchej i deszczowej liczba zachorowań drastycznie wzrasta. 98% notowanych przypadków nie zagraża życiu chorego, ale z pewnością nie będzie miłym dodatkiem do wymarzonych wakacji. Warto więc zaopatrzyć się w dobry repelent  - można go kupić również na miejscu, w większych supermarketach i używać zawsze na niezakryte części ciała. A nad wodą i wieczorami właściwie na całe ciało. 

Malaria – niewielkie skupiska występują w rejonie Sixaloa, gdzie zlokalizowane są wielkie plantacje bananów. Sporadycznie w innych częściach wybrzeża karaibskiego, jednak ilość rejestrowanych zachorowań jest bardzo niska. Zawsze warto stosować repelent.

Grypa – zawsze na przełomie pory deszczowej i suchej liczba zachorowań gwałtownie wrasta. Można rozważyć zaszczepienie się przed wyjazdem.

Jeśli podróżujesz z któregoś z krajów Ameryki Południowej, szczepieniem obowiązkowym będzie żółta febra – najczęściej jest to kontrolowane na granicy.

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - wymagane (jeśli podróżujesz z któregoś z krajów Ameryki Południowej)
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Stan dróg, uff.

Autor

Katarzyna Cichecka - w Kostaryce od 3 lat. Zaczarowana przez „100 lat samotności”. Miłośniczka peruwiańskiej kuchni, kolibrów i długich podróży.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)