Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kostaryka - Highlight

Kostaryka – Pura Vida!

Rano budzi cię stukot... szukasz budzika, żeby uciszyć alarm. Niestety to nie takie proste – tukany wolą egzotyczne drzewo naprzeciwko twojego okna i nic sobie nie robią z twoich prób wyrwania choćby pięciu dodatkowych minut snu. Budzisz się, pijesz najlepszą na świecie kawę, a później... wyglądasz przez okno i widzisz błękitne morze, palmy, błękitne niebo, błękitnego motyla. Nie, to raczej koliber. Pura Vida – Czyste życie.

Pura Vida - to pierwsze słowa, których każdy obieżyświat powinien się nauczyć przed wyprawą do Kostaryki. Usłyszysz je wszędzie i od wszystkich w odpowiedzi na „jak się masz”, „dziękuję” czy nawet „dzień dobry”, czasem też zamiast. Jeśli zabraknie ci słów, „Pura Vida” pomoże ci w prawie każdej sytuacji.

Pewnie większość żądnych przygód podróżników nie od razu pomyśli o Kostaryce. Nic bardziej mylnego – jeśli szukasz mocnych wrażeń, też znajdziesz tu coś dla siebie. Trekking, zjazdy na linach w koronach tropikalnych drzew czy rafting – nie ma czasu na nudę. Jeśli wolisz, możesz zobaczyć księżycowe krajobrazy wokół wulkanu Irazu, przemierzać lasy deszczowe, nurkować albo zapuścić się w sam środek sawanny i odwiedzić żyrafy, zebry i wielbłądy.

Jeśli szukasz kolorowo ubranych Indian i prekolumbijskich zabytków, lepiej wybierz Gwatemalę albo Peru – w Kostaryce żyje niewielu Indian, a jedynym zabytkiem architektury prekolumbjskiej jest Guayabo.
 
Kostaryka to kraj pokoju i spokoju – armia nie istnieje tu od 1945 roku. Może dzięki temu Kostaryka jest najbogatszym krajem regionu, z „europejskim” systemem opieki zdrowotnej oraz darmową i obowiązkową edukacją. Poziom biedy jest jednym z najniższych w Ameryce, a nierówności społecznych chyba najmniej w całej Ameryce Łacińskiej. Nie bez powodu Kostaryka nazywana jest Szwajcarią Ameryki Łacińskiej (Chilijczycy się teraz pewnie obrażą). Nawet huragany czy silne trzęsienia ziemi zdają się szanować spokój Kostaryki.

Kostaryka uniknęła również okrutnych wojen domowych lat 80-tych, które trawiły wszystkie kraje regionu, a jej prezydent, Oscar Arias Sanchez został nagrodzony pokojową nagrodą Nobla za działania na rzecz zakończenia wojen w Ameryce Środkowej. (Katarzyna Cichecka)

Autor

Katarzyna Cichecka - w Kostaryce od 3 lat. Zaczarowana przez „100 lat samotności”. Miłośniczka peruwiańskiej kuchni, kolibrów i długich podróży.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)