Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jamajka - Informacje praktyczne

Ceny.  Budżet na jeden dzień: 30 USD osoba, 40USD para.

Dla osób podróżujących z Polski siła nabywcza naszych pieniędzy na Jamajce jest ściśle uzależnione od kursu dolara amerykańskiego. I tak, zgodnie z kursem z I kwartału 2009r., Jamajka nie jest krajem najtańszym. 1 USD = ok. 86 JMD a przykładowe ceny z początku 2009r. to:

Artykuły spożywcze:
Piwo Red Stripe (małe, dużych nie mają) – ok 110 JMD w sklepie, 130-150 w barze w miejscowościach „mniej turystycznych”. W kurortach, modnych lub droższych restauracjach ceny zaczynają się od ok. 200 JMD.
Butelka wody 0,5l ok. 60 JMD, naturalny świeży sok z owoców to ok 100-150 JMD, orzech kokosowy do picia kupimy na ulicy za 60 JMD,
Obiad w tańszej restauracji to wydatek od 250 JMD – kurczak, koza, wołowina z ryżem i jakimiś warzywno owocowymi dodatkami, ryba z dodatkami zaczyna się od ok. 400 JMD, homar i krewetki z dodatkami to ok. 700 JMD. Gęsta i pożywna zupa to ok. 100 JMD.

Transport:
Cena za rute taxi, przykładowo z Montego Bay do Savanna La Mar, (ok. 50km) to 150 JMD. Chcąc się dostać z Montego Bay do Negril przesiadamy sie w miejscowości Lucea, a cala podróż kosztuje nas ok. 300 JMD (ok. 70 km)
Charter Taxi to jeden z najdroższych sposobów podróżowania, tutaj przejazd z Montego Bay do Negril znajdziemy za ok. 50 USD.
Lot liniami Air Jamaica z Kingston do Montego Bay to ok. 8000 JMD.

Noclegi
Noclegi w miejscowościach turystycznych można znaleźć za ok. 2000 JMD za pokój dwuosobowy, jest to cos na wzór naszych kwater prywatnych lub domów letniskowych. W górach błękitnych można sie przespać u farmera kawy za polowe tej kwoty. Namiot na prywatnej ziemi we wsi Treasure Beach to koszt ok. 800 JMD za namiot/doba (namioty są dostępne na miejscu), ta opcja jest dostępna w sezonie zimowym, w Treasure Beach pytać o Jeremiego. Ze względów na bezpieczeństwo nie zaleca się rozbijania namiotów na dziko.

 

Geografia kraju. Jamajka to jednolita wyspa bez granic naziemnych z innymi państwami. Większość wyspy to teren umiarkowanie górzysty a najwyższe góry Blue Mountains (najwyższy szczyt 2256mnpm) znajdują się na wschodzie kraju. Niemal cała Jamajka jest bujnie pokryta roślinnością, głównie buszem i tropikalnymi lasami w okolicach gór błękitnych. Drogi i dróżki dość gęsto oplatają całą wyspę i pomimo ich kiepskiej jakości, możecie dotrzeć do dowolnie obranego celu. Czasami po intensywnym deszczu niektóre drogi w Górach Błękitnych mogą być nieprzejezdne, dobrze zasięgnąć opinii o trasie od lokalnych ludzi.

Pieniądze. Walutą narodową Jamajki jest Jamaican Dollar (JMD).

Na Jamajce niemal we wszystkich większych miasteczkach znajdziecie parę banków i bankomatów wypłacających gotówkę w dolarach jamajskich. Nie będziecie mieli też problemu z wymianą przywiezionych pieniędzy na lokalną walutę (najłatwiej wymieniać dolary amerykańskie, dolary kanadyjskie, funty brytyjskie i euro).

Punkty wymiany znajdują się np. w większych marketach spożywczych, w punktach przesyłania pieniędzy (Western Union czy Money Gram), punktach ichniejszego totolotka. Jamajskie dolary możecie też nabyć na ulicy u cinkciarzy, pamiętając oczywiście o negocjacji kursu.

W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub euro, ale znacznie taniej i wygodniej jest się posługiwać miejscową walutą, a i reszta zostanie wydana w jamajskich dolarach po mniej korzystnym kursie (wg. Stanu na początek 2009, w punktach wymiany 1USD to ok. 86JMD, w sklepach i barach dostaniecie 80JMD).

 

Dostęp do internetu. Z internetu możecie skorzystać w kafejkach internetowych, które znajdują się niemal we wszystkich większych miasteczkach. Koszt to ok. 120 JMD za godzinę. Nie ma problemu z internetem w droższych hotelach i kurortach, lecz tutaj cena jest już kilkakrotnie wyższa. W lepszych restauracjach i hotelach możecie skorzystać z sieci wi-fi i to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, choć dzisiaj daleko mu do standardu.

Telefony. Lokalna karta SIM kosztuje ok. 600 JMD (sieć Digicel). Telefonia komórkowa na Jamajce to dość nowa i zaawansowana technologia, ale zasięg mają niemal wszędzie. Kartę można doładować za min. 140 JMD (karta za 100 JMD + podatek i jakaś tam opłata). Z takiego doładowania karty porozmawiacie ok. 4 min. z polską, lokalna rozmowa to koszt ok. 0,10 JMD/min.

Działają też polskie telefony, ale koszty rozmowy są ogromne. Jeżeli ktoś często dzwoni do Kanady, USA lub Anglii, może kupić tzw. International plan za 1000 JMD i rozmawiać z tymi krajami przez miesiąc bez dodatkowych opłat i praktycznie bez ograniczeń. Niestety ta taryfa nie obejmuje Polski.

Publicznych aparatów i budek telefonicznych nie ma (tzn. budki są, ale bez telefonów lub z niewielkimi pozostałościami po nich).

Najlepszy sposób dzwonienia podczas krótkich pobytów to kupno doładowania za np. 100 JMD (najpopularniejsza sieć to Digicel) i pożyczenie telefonu komórkowego od jakiegoś Jamajczyka, chętnie pomogą.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie w gniazdkach to 110 V, wtyczki takie jak w USA. W sklepach elektrycznych w większości miasteczek kupicie specjalne przejściówki. Czasami można je nabyć od ulicznych handlarzy. Bez problemu kupicie też ładowarki do popularnych u nas modeli telefonów komórkowych.

Wiza. Wizę kupujemy na lotnisku w Montego Bay lub Kingston. Na przejściu granicznym po zbadaniu paszportu przez czujne oko oficera emigracyjnego zostaniecie skierowani do oddzielnego pokoiku celem dokonania tego zakupu. Wiza kosztuje 20USD i zazwyczaj otrzymacie ją na okres 1-3 miesięcy. Jeżeli chcecie zostać dłużej, przed wygaśnięciem wizy należy się udać do Imigratnion Ofiice w Montego Bay lub Kingston, aby ją przedłużyć. Zostaniecie zapytani o powód przedłużenia oraz okazanie biletu powrotnego. Na Jamajce nie można jednak zostać dłużej niż 6 miesięcy.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Konsulat RP w Kingston
Konsul honorowy Irena Cousins (języki: polski, angielski)
Adres urzędu: 35 Millsborough Crescent
Kingston 6
Tel.: (00-876) 927 63 06
Faks: (00-876) 978 92 13

Nie ma polskiej ambasady na Jamajce. Najbliższa - w Wenezueli.

Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Faks: (00-58 212) 992 21 64
E-mail: caracas.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl


Nie ma jamajskiej ambasady w Polsce. Njbliższa - w Berlinie.

Ambasada Jamajki
Schmargendorfer Strasse 32,
D - 12159 Berlin
tel. (0-0 49 30) 85 99 45-0
fax (0-0 49 30) 85 99 45-41
e-mail: info[at]jamador.de
www.jamador.de

Znasz dobrze Jamajkę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Łada - absolwent Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH, wieloletni pracownik instytucji finansowych. W 2008 roku krawat zaczął zbyt uciskać i obecnie stawia pierwsze kroki jako organizator wypraw i pobytu na Jamajce, miłośnik i popularyzator tej wyspy.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)