Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Honduras - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Pomimo tego, że przyjeżdżasz tutaj na wakacje, uszanuj tutejszą kulturę i ubieraj się stosownie. Jeśli idziesz do banku, kościoła, muzeum, sklepu... szorty i klapki nie wszędzie są stosowne.

Mieszkańcy. W Hondurasie ludność składa się z różnych grup etnicznych.
 
90% to tzw. Mestizo - jest to mieszanka kolonistów hiszpańskich z rdzennymi Indianami.
Następna duża grupa to Garifuna (2.5% ludności) - pochodzą od byłych niewolników afrykańskich, mieszkają na północnym wybrzeżu i na wyspach (Bay Islands), mają swój język, kulturę i żyją w małych wioskach na wzór afrykański.

Następne ważne i liczne grupy etniczne to Chorti Maya i Lenca, zamieszkujący zachodnią część kraju, a Miskito, Pech i i Tawahka – wschodnią.

 

Przydatne języki. Hiszpański i angielski.

Święta. 1 stycznia, Wielkanoc, 25 grudnia, 15 września Święto Niepodległości.

Jedzenie. Kuchnia jest bardzo zróżnicowana. Typowe jedzenie to ryż, fasola i kawał mięsa lub ryby. Tzw. baleadas to tortija z fasolą i pokruszonym białym serem. Bardzo dużo potraw z ryb i owoców morza - tanie i łatwo dostępne.

Religia. 97% to katolicy.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Przepiękne rzeźby robione ręcznie, ceramika czy wyroby ze skóry a także bardzo tanie rzeźby plemienia Majów.

Warto przywieźć rum Flor de Cana, jest bardzo dobry i tani tutaj, a w Polsce bardzo drogi.

Uwaga: przewożenie roślin jest surowo zabronione.

Znasz dobrze Honduras?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Karolina Chudzińska-Feurtado - ma 34 lata, na Roatanie mieszka od 8 lat. Twierdzi, że jest to niesamowite doświadczenie i ma nadzieję, że potrwa jeszcze długie lata, bo w Hondurasie znalazła swoje miejsce na ziemi. Jedynym „mankamentem” jest to że bliscy są daleko, ale – jak sama mawia - „it comes with the package”. Coś za coś...

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)