Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Haiti - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Kraj zamieszkują potomkowie afrykańskich niewolników, dlatego kolor skóry jest tu głównym wyznacznikiem społecznej hierarchii - im kto bielszy, tym ma w życiu lepiej. Zwyczajowo do osób piastujących stanowiska, do osób majętnych oraz do białych turystów wszyscy zwracają się blanco (wym. blansz).

Do turystów miejscowi odnoszą  się z pewną rezerwą, ale dość miło. Nie przepadają  za żołnierzami UN,  którzy z kolei przepadają za miejscowymi dziewczętami - i tu dochodzi do pewnych niedomówień.

 

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Podstawowym językiem na Haiti jest kreolski, czyli mieszanina francuskiego i hiszpańskiego. Świetnie mówią po francusku, ale również dogadać się można po hiszpańsku i angielsku.

Święta. Warto wybrać się na obchody świąt wielkanocnych, które są bardzo ciekawe, zwłaszcza w Port au Prince.

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Religia. Haitańczycy definiują się jako chrześcijańscy wyznawcy voodoo.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Ponieważ Haitańczycy są  bardzo uzdolnieni plastycznie, warto zakupić jakiś obraz z dominującego nurtu malarstwa naiwnego bądź którąś z rzeźb inspirowaną  lokalnymi wierzeniami.

Warto też  nabyć jakąś płytę z muzyką. Dominujące trendy to maciata, merenge, kreolski rap i jazz.

Znasz dobrze Haiti?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Paweł Chudzicki - absolwent Uniwersytetu Śląskiego - wydziału Nauk Społecznych, członek Stowarzyszenia Podróżniczego "Garuda", z zamiłowania podróżnik. W latach dziewięćdziesiątych połknął bakcyla podróży podczas zwiedzania Europy autostopem. Głód przygody jest u niego niezaspokojony . Fascynuje go zwłaszcza czarna Afryka, którą odwiedził czterokrotnie. 

 

Agnieszka Stryczek - absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, kierunek kulturoznawstwo. Członek Stowarzyszenie Podróżniczego "Garuda".
Podróżuje by kolekcjonować  kolory, smaki i zapachy.
 
Od kilkunastu lat wspólnie przemierzają kontynenty w poszukiwaniu coraz to nowych krajobrazów kulturowych. Odwiedzili ponad 40 krajów Podróżują samodzielnie, nastawieni na przygodę. Najważniejszy dla nich jest bezpośredni kontakt z obcymi krainami, kulturami i miejscową  ludnością, które uwieczniają na zdjęciach i slajdach. 
 
Strona internetowa Agnieszki i Pawła: www.travelagulpawel.yoyo.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)