Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antyle Holenderskie - Informacje praktyczne

Ceny. Antyle Niderlandzkie nie są nastawione na backpackerów, co oznacza, że ceny usług turystycznych są dość wysokie. Nocleg i wyżywienie to co najmniej 40 USD od osoby w sezonie i ok. 30 USD poza sezonem. Ponieważ zdecydowana większość towarów w sklepach jest importowana, również ceny warzyw, owoców, pieczywa i innych artykułów spożywczych (nie wspominając o mięsie czy serze) są wysokie.

Geografia kraju. Saba to w gruncie rzeczy kawałek surowej skały wystającej stromo z morza. Jej widok przywodzi na myśl raczej Giewont niż tropikalne wyspy Morza Karaibskiego. Co ciekawe, znajduje się tam najwyższy szczyt Królestwa Niderlandów – Mt. Scenery (887 m.n.p.m.).

Statia zdominowana jest przez sześćsetmetrowy wierzchołek wygasłego wulkanu. Pozostałe wyspy są raczej płaskie, choć na każdej z nich znajdziemy jakiś szczyt, na który warto się wspiąć, by obejrzeć roztaczającą się z niego panoramę (np. Mt. Christoffel na Curacao).

W zdecydowanej większości Antyle Holenderskie, zwłaszcza ich wschodnie wybrzeża, mają surowy, często księżycowy wygląd. Osoby żądne widoku szerokich plaż otoczony gajami palmowymi będą srodze zawiedzione. Takich miejsc tam nie ma, choć wąskie, ukryte w często skalistych zatokach skrawki białego piachu koralowego swą urodą przebijają te znane z pocztówek i katalogów turystycznych.

 

Pieniądze. Wspólną walutą wszystkich wysp jest gulden („Guilder”),  którego międzynarodowe oznaczenie to ANG, a potoczny skrót, stosowany choćby w sklepach, to „Nafl”.

Ponieważ waluta ta jest oficjalnie powiązana z dolarem amerykańskim (1 USD = 1,78 ANG), wszędzie można  płacić również „zielonymi”, przy czym ewentualna reszta wypłacana jest w walucie lokalnej.

Zgodnie z wzorcem holenderskim, na wszystkich wyspach (z wyjątkiem Saby i St. Eustatius) jest dobrze rozwinięta sieć banków, w których można bez problemów załatwić wszystkie typowe dla takich placówek sprawy, a przy odrobinie szczęścia, skosztować również miejscowych specjałów, oferowanych klientom przez pracowników.

 

 

Dostęp do internetu. Bez problemu. Posiadacze notebooków mają w większości hoteli bezpłatny dostęp do Wi-fi, a pozostali mogą skorzystać za przystępną cenę ze sprzętu hotelowego. W głównych miastach znaleźć można także kafejki  internetowe, ale nie jest ich dużo.

Telefony. (dodaj swoje informacje)

Wtyczki elektryczne i napięcie. 110–130V, wtyczki jak w Polsce.

Wiza. Niepotrzebna, pod warunkiem, że pobyt nie jest dłuższy, niż 90 dni. Należy się jednak liczyć z podatkiem wyjazdowym (departure tax – opłata wylotowa), w wysokości 20–30 USD za osobę (w zależności od wyspy).

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00; fax (0-22) 840 26 38
e-mail: war[at]minbuza.nl

Wydział Wizowy
tel. (0-22) 559 12 90; fax (0-22) 840 20 26
e-mail: war-ca[at]minbuza.nl

Wydział Konsularny
tel. (0-22) 559 12 90; fax (0-22) 840 20 26
e-mail: war-ca[at]minbuza.nl

Nie ma polskiej ambasady Antylach Holenderskich. Najbliższa - w Wenezueli.

Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Faks: (00-58 212) 992 21 64
E-mail: ambcarac[at]cantv.net; consul.ambasada[at]cantv.net, caracaskonsul[at]op.pl
www.caracas.polemb.net

Przewodnicy
  • Bartek Jankowski (całe Antyle Holenderskie)
Autor

Bartek Jankowski - nałogowy miłośnik wysp tropikalnych, dla opiewania których uruchomił stronę www.tropikey.com. Jego rok kalendarzowy dzieli się na dwie pory - przebywania na wakacjach i oczekiwania na nadejście kolejnych. Ze smutkiem stwierdza, że druga z nich jest ciągle zbyt długa.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)