Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zimbabwe - Na co uważać

Mieszkańcy. Właściwie Zimbabwe to bezpieczny kraj, zagrożenie przestępczością jest niewielkie. Nie ma tam napadów, głównie drobne kradzieże: torebki, pieniądze, telefony, aparaty. Można się przed tym ustrzec pilnując swoich rzeczy. (HK)

Kanty i oszustwa. Sprzedawcy pamiątek próbują naciągać co bardziej naiwnych turystów. Często na początku podają zaporowe ceny, więc trzeba się targować.

Trzeba też zachować ostrożność przy wymianie waluty na zim. dol., bo cena USD zmienia się kilka razy w ciągu dnia, a w ogóle trudno się połapać w ilości zer na banknotach (teraz największy nominał to 500 000 000 000!). Turyści w lodgach, hotelach i restauracjach płacą w dolarach. Podobnie z opłatami za safari czy pamiątki. Lepiej więc kasy nie wymieniać. (HK)

 

Woda. Dobrze jest pić wodę kupioną w sklepie, butelkowaną, ale też bez przesady. (HK)

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Obowiązuje ruch lewostronny. Główne drogi są w dobrym stanie, a ruch niewielki. Więcej aut pojawia się dopiero w pobliżu większych miejscowości. Ogromnie niebezpieczne jest podróżowaniu po zmroku, ze względu na pasące się i wchodzące na nieoświetlone drogi krowy. Najgorsze są czarne. (HK)

Trzeba uważać na ciężarówki jeżdżące w nocy. W miastach ruch jest dużo większy i tu trzeba zwracać uwagę na wszystko. Często światła nie działają, co powoduje małe stłuczki. (MR)

 

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Występuje malaria, duża zachorowalność na AIDS. Profilaktyka malarii na terenach zagrożonych (Victoria Falls, Kariba). (HK) Ostatnio też cholera. (MR)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Poza głównymi szlakami, w buszu konieczny napęd na cztery koła. (HK)

Droga z Victoria Falls do Bulawayo (przez Hwange) jest bardzo przyjemna, mało dziur na drogach. Uważać trzeba na często przechodzące przez drogi stada pawianów, słoni i antylop.

Przy drogach głównych co jakiś czas stoją patrole policji, które często jako zapłatę za mandat chcą butelkę wody lub proszą o podwiezienie do najbliższego miasta. Z powodu kryzysu nawet policja podróżuje na stopa. Przy krzyżówkach i wjazdach do miast są patrole policji. (MR)

Obejrzyj zdjęcia z Zimbabwe.
Autor

Hania Kardas - uroki podróżowania odkryła kilka lat temu, podobnie jak pasję fotografowania. Gdy nie podróżuje, prowadzi całkiem normalne, zwyczajne życie. Uwielbia Afrykę, i czereśnie. Nie cierpi agresji i chamstwa. W Zimbabwe była trzykrotnie. Bliska projektowi www.naszaafryka.com.

Maciej Rychter - student fizyki, z zamiłowania fotograf. Osoba poszukująca miejsc niezbadanych i nieuczęszczanych przez turystów. Wolontariusz pracujący na misji w Zimbabwe.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)