Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zimbabwe - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Ludzie gościnni, serdeczni i otwarci. Nie obowiązuje właściwie żadna etykieta.

W Zimbabwe nie powinien nikogo dziwić widok mężczyzn trzymających się za ręce. Niech również nikogo nie dziwi jeśli Zimbabweańczycy będą sobie chcieli zrobić z „białym” zdjęcie. Nie może też dziwić nagminna prośba o podanie adresu korespondencyjnego lub prośba o zabranie do Polski. (HK)

 

Mieszkańcy. Kraj zamieszkuje głównie ludność czarna, białych jest niewielu, szczególnie po „czystkach” Mugabego w 2000r. Czarna ludność wywodzi się z plemion Szona i Ndebele. (HK)

Ludzie w Zimbabwe są bardzo mili i życzliwi. Na początku oczywiście traktują białego jak turystę, ale po bliższym poznaniu traktują go jak członka rodziny, a w tych rejonach więzi rodzinne są bardzo ważne.

Na słowo „kiła” nie należy reagować agresją i obrażać się. Kiła oznacza „biały człowiek”. (MR)

 

Przydatne języki. Angielski. (HK)

Święta. W kwietniu obchody rocznicy proklamowania niepodległości. (HK)

Jedzenie. Lokalna kuchnia to głównie mili mili z dodatkami. Różnymi, warunkowanymi stanem posiadanej gotówki i zasobem magazynowym sklepu. Raczej gastronomia z niespodzianką. (HK)

Sadza – najczęściej podawany posiłek w domach, przypomina trochę kaszę.

Karpenta – małe rybki, 3 do 5 cm, smakują jak szprotki.

Owady – na początku pory deszczowej jest masowy atak latających owadów, które, jak się okazuje, są dobrym przysmakiem. Warto spróbować „prosto z nieba” czyli żywych, ale jeśli ktoś wie, że jest uczulony na nadmiar białka, to nie polecam żywych... Można je również usmażyć. (MR)

 

Religia. Około 25% mieszkańców to chrześcijanie. 50% to religie synkretyczne, 24% wierzenia lokalne, 1% to islam i inne. (HK)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Ręcznie malowane batiki (obrusy), rzeźby drewniane i z miejscowego „soap stone” wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Sprzedawcy zawyżają ceny nawet o 1000%. Brak uśmiechu na twarzy sprzedającego jest znakiem, że osiągnęliśmy minimalną kwotę. (HK)

Autor

Hania Kardas - uroki podróżowania odkryła kilka lat temu, podobnie jak pasję fotografowania. Gdy nie podróżuje, prowadzi całkiem normalne, zwyczajne życie. Uwielbia Afrykę, i czereśnie. Nie cierpi agresji i chamstwa. W Zimbabwe była trzykrotnie. Bliska projektowi www.naszaafryka.com.

Maciej Rychter - student fizyki, z zamiłowania fotograf. Osoba poszukująca miejsc niezbadanych i nieuczęszczanych przez turystów. Wolontariusz pracujący na misji w Zimbabwe.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)