Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

RPA - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny noclegów zależą od atrakcyjności danego miejsca. Istotne jest jednak, że w przeciwieństwie do np. Delty Okawango w Botswanie tutaj zawsze jest wybór: miejsce na rozbicie namiotu, hostele o standardzie turystycznym, pensjonaty o podwyższonym standardzie lub luksusowe hotele, często z kasynami.

Warto wiedzieć że większość lokali oferujących nocleg (nawet tych za kilka dolarów) ma na swoim „wyposażeniu” basen, gdzie wieczorem miło jest poleżeć patrząc w gwiazdy.

W sklepach można kupić wszystko i wszędzie.
Ceny paliwa są mniej więcej o połowę niższe niż w Polsce, podobnie wynajem samochodów. Dlatego podróżując większą grupą warto rozważyć taką opcję. Podróżując samemu lub w dwie osoby korzystniej będzie raczej przemieszczać się autobusami.
 
Ceny noclegów:
Namiot – 15-100 ZAR
Hostele: dormitory : 70-100 ZAR, pokoje dwuosobowe: 100-200ZAR
Pensjonaty: 300-800ZAR
Hotele: od 200ZAR w górę

Butelka wody: 5 randów
Butelka wina: 20-100 randów
Karton (4-5 litrów) dobrego wina: 25-50 randów

Wynajem samochodu : od 100 randów/dzień (małe auto, bez opcji w małej wypożyczalni), średnio ok. 30-40 USD/dzień.
Paliwo: 7-10 randów.

Posiłek w barze można zjeść już za ok. 20-50 randów, a w restauracji za 100 randów.
Ceny jedzenia w sklepach to ok. 70% cen polskich.

Autobusy: ceny zróżnicowane w zależności od standardu i firmy. Od 100 randów za 500 km do 100 randów za 50 km. Duże linie autobusowe łączą główne miasta, większe dystanse pokonuje się właśnie w ten sposób. Transport lokalny odbywa się minibusami, im krótsza trasa tym relatywnie drożej. (MJ)

 

Geografia kraju. RPA otoczone jest oceanami z trzech stron – od zachodu, wschodu i południa. Tuż za wybrzeżem zaczynają się góry i teren łagodnie obniża się ku północy. Poza rejonem Drakensbergu nie widać jednak wysokich grzbietów, bowiem teren jest ogromnym płaskowyżem (zarówno Kimberly jak Pretoria leżą blisko 1300 metrów nad poziomem morza). 

Poza parkami narodowymi obszar kraju jest pustynno-stepowy. Większość gęstych lasów znajduje się w północno wschodniej, wschodniej i południowo zachodniej części RPA.

RPA posiada trzy stolice. Administracyjną jest Pretoria, Sąd Najwyższy znajduje się w Bloemfontein, zaś Parlament w Cape Town. (MJ)

 

Pieniądze. Walutą jest rand południowoafrykański, dzielony na 100 centów. W 2007 roku 1 dolar był wart 6 randów. W 2008 relacja wynosiła 1 do 10. Obecnie 1$ - 7,5 ZAR. Kurs wymiany jest więc zmienny.

W RPA bankomaty są we wszystkich miastach, kantory także powszechnie dostępne. Czarny rynek wymiany walut nie istnieje – jeśli ktoś zaproponuje wam taką transakcję, to prawie na pewno to oszustwo. (MJ)

 

Dostęp do internetu. W każdym miasteczku są kafejki internetowe, w większości hoteli i hosteli również. Sieć działa nieco wolniej niż w Europie i co oczywiste szybciej w dużych miastach. Trzeba pamiętać że ruch internetowy z całej Afryki jeszcze do niedawna obsługiwany był tylko jednym kablem światłowodowym pociągniętym do Europy.
Ceny dostępu do Internetu umiarkowane – od 1 randa za minutę. (MJ)

Internet należy w RPA do bardzo drogich z powodu braku konkurencyjnych firm. (WD)

 

Telefony. Wszyscy polscy operatorzy mają umowy roamingowe z operatorami w RPA. Niestety kraj ten należy do najdroższej grupy. Dlatego warto zaraz po przylocie nabyć kartę pre paidową i korzystać ze znacznie tańszych połączeń lokalnych. Trzeba jednak pamiętać że połączenia do Polski są stosunkowo drogie, tanie są połączenia wewnątrz kraju. Aktualne ceny można znaleźć na stronach operatorów: Cell C, Vodacom, MTN.
Zasięg jest praktycznie wszędzie, poza obszarami górskimi gdzie jest dużo słabszy. (MJ)

Przy zakupie karty SIM wymagane jest zarejestrowanie swoich danych osobowych w biurze RICA (najczęściej robi się to podczas zakupu). W przypadku turystów wymagany jest paszport i zaświadczenie z hotelu jako potwierdzenie adresu.

W przypadku rozmów zagranicznych polecam używania kart telefonicznych Talk Time (International Calling Card) i oczywiście dzwońcie z budki telefonicznej. Hotele liczą za to dwa razy drożej. (WD)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. W RPA działają wtyczki brytyjskie, bez problemu jednak można kupić adaptery na złączki „polskie”. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter. (MJ)

Wiza. Wiza do RPA w paszporcie polskim wklejana jest na przejściu granicznym za darmo na okres 30 dni. Jeśli pozostajecie na dłużej, przed upływem czasu wymagane jest ubieganie się o przedłużenie wizy. (WD)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Pretorii
ambasador: Marcin Kubiak
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel. dyżurny: 27 (012) 430 26 31
pretoria.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
www.pretoria.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Durbanie
konsul honorowy: Andrzej Kiepiela (język konsula polski, angielski)
Republika Południowej Afryki, Durban, 3 Chase Place, Westville 3630, P.O.Box 1351
Tel.: (00-27-31) 266-97-92/3/4 Faks: (00-27-31) 266-90-55
kesh[at]wozani.za.net kfoxon[at]icon.co.za


Ambasada Republiki Południowej Afryki w Warszawie
ul. Koszykowa 54, VI piętro, 00-675 Warszawa
tel. (22) 625 62 28, 625 62 33, 625 72 39
fax (22) 625 62 70
e-mail: warsaw.political[at]foreign.gov.za

Znasz dobrze RPA?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marek Jóźwicki - Pilot szybowcowy, kapitan jachtowy, płetwonurek, poszukiwacz przygód. Po zdeptaniu Polski i Europy trafił do Afryki i zakochał się w tym kontynencie bez pamięci. Przejechał m.in. RPA, Lesoto, Namibię, Tanzanię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, odwiedził Zanzibar, Botswanę, Suazi, Zambię. Popularyzując aktywny tryb wypoczynku, organizuje niezależne wyprawy, wspiera innych w organizacji takich wyjazdów.

Waldemar Delekta - Podróżnik i turysta. Od 1991 roku mieszka w RPA. Jest właścicielem biura Africangamesafari. www.africangamesafari.com/pl.html www.kapsztad.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)