Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Reunion (Francja) - Na co uważać

Mieszkańcy. Odradza się spanie pod gołym niebem na plażach i w parkach: ryzyko napastowania lub kradzieży.

Kanty i oszustwa. Nie spotkałam się.

Woda. Woda z kranu nadaje się do picia.

Ciemne miejsca. W granicach rozsądku należy unikać nocnych eskapad do nieoświetlonych, odludnych miejsc.

Jedzenie. Tutejsze jedzenie jest na ogół higieniczne, ale żywność i napoje należy szczelnie zamykać i dobrze chować przed insektami (nawet w domu).

Ruch drogowy. W dni powszednie, w godzinach szczytu na obwodnicy mogą tworzyć się korki.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Istnieje ryzyko osuwania się odłamków skalnych i błota ze zboczy, zarówno na obwodnicy jak i w górach, co może spowodować  zamknięcie trasy lub ograniczenie przepustowości.

Wulkan Piton de la Fournaise („Szczyt Pieca”) jest wulkanem czynnym i co jakiś czas daje znać o sobie. Jeśli dochodzi do erupcji, blokowany jest przejazd na zagrożonym odcinku obwodnicy. Wulkan jest pod stałym monitoringiem sejsmologów.

W okresie cyklonów cała wyspa objęta jest systemem alertów, przy pomarańczowym należy poszukać sobie solidnego schronienia i zabezpieczyć prowiant, przy czerwonym jest zakaz opuszczania domu, a elektryczność jest odcinana. Po przejściu cyklonu i po ulewnych deszczach drogi mogą stać się nieprzejezdne, mosty zerwane a rzeki niebezpiecznie wezbrane - należy zachować dużą ostrożność i rozwagę.

 

Przyroda. W domach spotyka się malutkie przezroczyste gekony „margouillats”, nie są one jednak niebezpieczne a wręcz są pomocne (wyłapują komary). Na wyspie nie ma żadnych jadowitych zwierząt ani owadów.

Zagrożenie może pojawić się jednak w wodzie, żyje tu lub migruje sezonowo kilkanaście gatunków rekinów. Kilka z nich jest potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka i co roku dochodzi do co najmniej jednego incydentu z ich udziałem. Należy unikać zmąconej wody, samotnego oddalania się od brzegu i kąpieli mimo skaleczeń.

 

Choroby. Na wyjazd nie potrzeba specjalnych szczepień. Osoby planujące długie pobyty w górach,  lesie i na wsi mogą doszczepić się na tężec. Nie zaszkodzą też aktualne szczepienia przeciw żółtaczce A i B. Z chorób egzotycznych jest to teren występowania dengi i chickunguni, roznoszonych przez komary.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Reunion (Francja)?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Karolina Kalińska - mieszkała ponad dwa lata we Francji, gdzie ukończyła studia lingwistyczno-businessowe. Ma mało czasu na podróże, ale jeżeli już to lubi daleko a jednocześnie swojsko (najchętniej tam gdzie mówią po francusku). Francję zna dość dobrze, najlepiej Paryż i region Charente Maritime. Po za tym odwiedziła też kilka popularnych miejsc w Europie (Niemczech , Rosji, we Włoszech i Hiszpanii), francuski Reunion (swoją wielką miłość) na razie odwiedziła tylko raz.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)