Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Reunion (Francja) - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Mieszkańcy Reunion są nawykli do odwiedzin wymagających francuskich turystów i zagranicznych gości.

Mieszkańcy. Kraj zamieszkany jest głównie przez Kreoli i Francuzów. Pochodzenie etniczne mieszkańców jest często bardzo złożone. Wywodzą się oni głównie od: Malgaszy, Tamilów, Chińczyków, Maurytyjczyków, Jemeńczyków, Francuzów i Portugalczyków.

Wymyślili nawet swoje własne podziały wg których „zoreilles” to biali francuzi z metropolii, czarni to „cafres”, ludność o korzeniach tamilskich to ”malabares”, „zarabes” zaś to muzułmanie pochodzenia indyjskiego. Odradzałabym jednak stosowania tego nazewnictwa.

Turyści są tu mile widziani. Ludzie są bardzo pogodni , gościnni i bezpośredni. Obsługa zaś kompetentna i życzliwa.

 

Przydatne języki. Język urzędowy - francuski, używany powszechnie kreolski na bazie francuskiego (zwłaszcza w sercu wyspy), im dalej w głąb wyspy tym mniej zrozumiały. W sektorze turystycznym: angielski i niemiecki.

Święta. Święta te same co we Francji: 1 stycznia Nowy Rok, marzec/kwiecień Wielkanoc, 1 maja Święto Pracy, Zielone Świątki – maj, 8 maja Dzień Zwycięstwa, 14 lipca rocznica zburzenia Bastylii, 15 sierpnia Wniebowstąpienie, 1 listopada Wszystkich Świętych, 11 listopada zawieszenie broni 45r., 20 grudnia święto zniesienia niewolnictwa, 25 grudnia Boże Narodzenie.

Oprócz tego niektórzy świętują: hinduistyczne Divali, Holi, Cavadee, muzułmański ramadan lub chiński Nowy Rok (daty ruchome).

 

Jedzenie. Kuchnia jest bardzo smaczna, aromatyczna, kolorowa i dość pożywna. Należy koniecznie spróbować tzw. carri i massale . Carri i massale to potrawki mięsne lub rybne mocno przyprawiane.

Lokalna ciekawostka to rougails – może to być zarówno sałatka z pomidorów, pasta z orzeszków ziemnych na ostro lub rodzaj kiełbasy na gorąco.

Godne polecenia są chińskie pierożki, indyjskie samosy i inne pikantne, smażone przekąski. Wyborne lody, świeże owoce i soki zwłaszcza z rosnących tu ananasów, mango i liczi.

Z alkoholi drinki i likiery na bazie miejscowego rumu i wanilii.

 

Religia. Religią dominującą jest katolicyzm (95%), ale wyznaje się tu także islam (jedyny departament Francji zezwalający muezzinom na nawoływanie wiernych), hinduizm i buddyzm.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Koniecznie prawdziwą wanilię prosto od producenta! Alkohole na bazie rumu: likier lub punch. Piękne plecionki z liści plamy „vacoa”, torby, kapelusze, maty, ozdoby, haftowane ręcznie obrusy, różne wyroby rękodzielnicze i zabawki sprzedawane na targach oraz w centrach handlowych. Świeże owoce i przetwory z nich, oraz aromatyczne miody. Olejki eteryczne i kosmetyki z miejscowych kwiatów i roślin. Różne przyprawy: np. lokalna bardzo pikantna papryka.

Wspaniałą pamiątką będą też przepiękne profesjonalne zdjęcia, postery, albumy i kalendarze dostępne w każdej księgarni, uwieczniające tutejszą rajską przyrodę.

Pod wulkanem można nazbierać ozdobne kawałki bazaltu.

Dobre adresy to: W Saint Denis- „Grand Marche” (Duży Targ) i „Petit Marche” (Mały Targ), Galerie Artisanale (Galeria Rzemiosła) poza tym w Saint Clotilde „Espace Continent”. Ładne rzeczy dostaniecie też w Saint Gilles w sklepiku przy oceanarium. W miasteczku Hell-Bourg bez liku jest sklepików z pamiątkami (coś w rodzaju Krupówek).

Znasz dobrze Reunion (Francja)?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Karolina Kalińska - mieszkała ponad dwa lata we Francji, gdzie ukończyła studia lingwistyczno-businessowe. Ma mało czasu na podróże, ale jeżeli już to lubi daleko a jednocześnie swojsko (najchętniej tam gdzie mówią po francusku). Francję zna dość dobrze, najlepiej Paryż i region Charente Maritime. Po za tym odwiedziła też kilka popularnych miejsc w Europie (Niemczech , Rosji, we Włoszech i Hiszpanii), francuski Reunion (swoją wielką miłość) na razie odwiedziła tylko raz.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)