Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Namibia - Highlight

- Very crowded road. Fifty cars per day. Bardzo zatłoczona droga. 50 samochodów na dobę – usłyszeliśmy kiedyś w odpowiedzi na pytanie co to za droga po której nic nie jeździ. I była to najbardziej zatłoczona z namibijskich dróg, po których przyszło nam się przemieszczać.

Sama nazwa państwa  w języku jednego z miejscowych plemion /bodajże Ovambo/ znaczy „Pusta”. Na obszarze 1,2 mln km kwadratowych mieszka zaledwie 1,8 mln mieszkańców. Jest to kraj cierpiący ewidentnie na niedostatek wszelkich form żywych, natomiast obfitujący w niezwykłe ilości form nieożywionych typu: piasek, skała i pochodne. Poza skrawkami na północy cała wypełniona jest pustynią - bardzo ciekawą - co trzeba podkreślić.

Dziwne sa namibijskie miasta. Duży jest Windhoek, ale już bardzo wielkie (w skali tego państwa) Valvis Bay i Swakopmund mają po 20 tys. mieszkańców, a miasta z reguły maja po 3-5 tys. mieszkańców (np. Luderitz, Outjo, Tsumeb, Grootfontein, Katima Mulillo).

Często miastem jest skrzyżowanie z supermarketem i wielka rzesza czekających na nie wiadomo co krajowców obok (np. Kamanjab).

Przez Wybrzeże Szkieletowe przejeżdżają średnio 3 (słownie: trzy) samochody dziennie!!! Sprawdziłem osobiście na bramie wyjazdowej z parku, wiodącej w kierunku Khorixas.

Namibia to „Afryka dla początkujących”. Kraj bogaty, pełen atrakcji, campów, hoteli i lodgy. Podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw. Bardzo ciekawe parki narodowe – szczególnie Etosha i Namib-Naukluft.

To jest kraj bardzo specyficzny. Większość najciekawszych miejsc w kraju leży poza zasięgiem regularnej komunikacji. Jeśli chce się ten kraj poznać dokładnie, a nie tylko przez niego przejechać, KONIECZNY JEST samochód do dyspozycji. Bez dwóch zdań. Podróżując bez niego stracicie okazję zobaczenia miejsc unikalnych.

Wszyscy, którzy przyjeżdżają do Namibii pierwszy raz wyjeżdżają zachwyceni. Brad Pitt i Angelina Jolie nie bez kozery wybrali ten kraj na miejsce narodzin swojego pierwszego dziecka. (Artur Urbański)

 

Namibia jest jednym z najmłodszych państw Afryki. Od końca XIX wieku do I WŚ była to kolonia niemiecka zwana Niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią. Podczas I WŚ zajęta przez Związek Południowej Afryki (obecnie RPA) i Wielką Brytanię. Po wojnie oddana pod kontrolę Związku przez Ligę Narodów.

Następnie, w 1966r., Namibia została zaanektowana przez RPA - pomimo wielu uchwał wzywających do zwrotu tego terytorium. W 1988r. Uchwalona została zgoda na niepodległość Namibii, w zamian za wycofanie wojsk kubańskich z Angoli. Namibia proklamowała niepodległość 21 marca 1990 roku.

Namibia jest ponad dwuipółkrotnie większa od Polski. Zamieszkana jest natomiast przez niespełna 2 mln ludzi, co daje średnią gęstość zaludnienia około 2 osób na km². (Jerzy Mazgaj) 

 

Terytorium Namibii to obszary, na których czas stanął w miejscu – obecnie wyglądają tak samo, jak setki lat temu, kiedy penetrowali je pierwsi europejscy odkrywcy. (Adam Miński)

Autor

Artur Urbański- szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Jerzy Mazgaj - kapitan żeglugi wielkiej. Obecnie dowodzi jednostką należącą do De Beers Marine Namibia. Czyli statkiem wiertniczym, wydobywającym diamenty z dna morskiego. Zakochany w loklanej dziewczynie, Helmi, osiedlił się na stałe w Namibii. Pasja podróżowania odzwierciedliła się w założeniu BocianSafaris, czyli propagowaniu „responsible tourism”. Prowadzi www.namibia.com.pl

Adam Miński - W Namibii dwa razy po miesiącu, za każdym razem autostopem i z namiotem. Na pewno jeszcze tam wróci. Backpacker, żeglarz, eksplorator bunkrów i ruin. Aktualnie w trakcie podróży dookoła świata – www.jaknajdalej.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)