Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mauretania - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Tak jak w innych krajach muzułmańskich - pamiętajcie by ubierać się skromnie i nie pchać lewej ręki do jedzenia. (MS)

Mieszkańcy. Kraj zamieszkany jest w większości przez Maurów i Haratynów. Pozostałe grupy etniczne to przede wszystkim Wolofowie, Soninke i Halpularze. (DK) Również z Berberów zamieszkujących te tereny od zawsze, a po części z potomków arabskich najeźdźców. Ponadto liczne są mniejszości imigrantów z krajów południowych, głównie Senegalu i Gambii. (MS)

Maurowie są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni. Problemy pojawiają się tylko gdy okazujecie brak szacunku dla islamu. Nawet podczas podróży autobusem kierowca zatrzyma się, a wszyscy pasażerowie wyjdą z niego, aby się pomodlić. Nie należy wówczas się złościć czy irytować, nie należy także zadawać zbędnych pytań (np. ile to będzie trwało?), lecz w ciszy poczekać, aż modlitwa się skończy.

Zaproszenie na herbatę jest okazaniem życzliwości i chęci zaprzyjaźnienia się, dlatego nie powinno się go odmawiać.

Dzieciaki na ulicy zaczepiają każdego białego z prośbą o prezent lub pieniądze. Ucieszy je każdy drobiazg.

Jeśli chcecie komuś podziękować za spotkanie czy zaproszenie na herbatę, wystarczy podarować mu kartkę pocztową z naszego kraju. (DK)

 

Przydatne języki. W Mauretanii można się porozumiewać praktycznie tylko i wyłącznie po francusku. Angielski znany jest na poziomie podstawowym przez nielicznych właścicieli hoteli i oberży. (DK) Podstawą jest hassaniya, czyli archaiczna forma arabskiego, pamiętająca jeszcze czasy kalifatu i obecności Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Imigranci z południa czasami znają angielski (dotyczy to głównie Gambijczyków). (MS)

Święta. 1 stycznia – Nowy Rok
1 maja – święto pracy
25 maja – dzień l’OUA (Organizacji Jedności Afrykańskiej)
lipiec i sierpień – święto Guetna, festiwal podczas którego świętują wszyscy nomadzi. Zbierają się na pustyni w oazie Adrar, przede wszystkim jest to czas rodzinnych spotkań. Jest to także czas niezwykle pięknych i okazałych ślubów oraz koncertów wykonywanych przez czarowników. Święto kończy się, gdy zaczyna się sezon deszczowy.
28 listopada – święto niepodległości

Dodatkowe święta, głównie związane z Islamem:
26 lutego - święto narodzin Proroka Mahometa
22 sierpnia – 19 wrzesień – Ramadan
20 – 21 września – koniec Ramadanu
27 września – Światowy dzień Turystyki
28 listopada – Święto Ofiar
18 grudnia – święto Hegira czyli pierwszy dzień Nowego Roku według kalendarza muzułmańskiego.
(DK)

Jedzenie. Koza. To jest podstawa monotonnej kuchni mauretańskiej i bardzo trudno trafić tu na coś bardziej wyszukanego, poza znacznie droższym wielbłądem. Na wybrzeżu alternatywą są ryby i owoce morza. W Nouadhibou i Nouakchott  łatwo znaleźć bary prowadzone przez Senegalczyków serwujących smaczną rybę z ryżem. Cena posiłku to około 300-500 MRO. (MS)

Religia. Mieszkańcy Islamskiej Republiki Mauretanii są dość religijni i regularnie się modlą. W tym celu nawet zatrzymywany jest pociąg. Widok grupy muzułmanów witających modlitwą wschodzące na pustyni słońce, to jedno z niezapomnianych wrażeń z tego kraju. (MS)

Co warto przywieźć na pamiątkę.

- Pięknie zdobione fajki, tzw. maneïja, wykonane z metalu (rzadziej drewna).
- Bubu, inaczej nazywane draa, czyli tradycyjną męską szatę w kolorze białym lub błękitnym.
- Spodnie z krokiem obniżonym do kolan, które są obowiązkowe gdy nosi się bubu.
- Chéche czyli materiał na turban.
- Chleb małp czyli owoce baobabów.
- Kolorowe materiały na suknie kobiece.
- Maski i rzeźby.
(DK)

Tradycyjne błękitne szaty robią piorunujące wrażenie, ale tylko... na żółtym piasku pustyni. Palaczy zainteresować mogą zdobione metalowe lufki. W Mauretanii bowiem tytoń tradycyjnie pali się z takiego właśnie przyrządu. (MS)

Znasz dobrze Mauretanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Michał Sałaban - na co dzień robi strony internetowe. Przez lata zwiedzał jedynie Europę, aż znajomi  namówili go na paralotnie w Nepalu. Przejazd przez Indie otworzył mu oczy i zmienił kurs w życiu. Wtedy przepadł i przynajmniej raz do roku musi ruszyć gdzieś w podróż. Choć kompletnie zafascynowany Azją, a w szczególności Iranem, ciągle szuka i chce postawić stopę na każdym kontynencie.

Obejrzyj zdjęcia z Mauretanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)