Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Maroko - Transport i poruszanie się po kraju

Wyświetla nowości od 1 do 5 ze wszystkich 14
Autobus

Autobusy odjeżdżają zawsze z dworca. Bilet najlepiej kupić osobiście w okienku (postarać się dotrzeć do niego samemu, bez wcześniejszego wdawania się w dyskusje z naganiaczem).

Dodatkowa opłata za bagaż - ok. 5-10 Dh/1 osobę (bez względu na wielkość bagażu). Dotyczy to wszystkich, nie tylko obcokrajowców.

Autobusy przeważnie ruszają z opóźnieniem (zanim ruszy przechodzą przez niego tłumy dzieci i dorosłych sprzedający batoniki, cukierki, papierosy, ciastka, chałwy, napoje itp.). Następnie pasażerowie wykłócają się o miejsca, wieszają przy oknie ptaszka w klatce, rozpoczynają jedzenie kanapek, naganiacz wskakuje do autobusu, wyskakuje, krzyczy, biega, aż w końcu autobus rusza. Podróż trwa również dłużej, niż przewiduje kierowca lub naganiacz (kierowca musi się po drodze np. pomodlić).

Nie ma problemu z podróżowaniem w nocy – przyjemniejsze niż w czasie dnia, ze względu na nieco niższe temperatury (miesiące letnie).

Przykładowe ceny:
- autobus z lotniska w Marrakeszu do centrum Marrakeszu – 20 Dh/1 osoba (można spróbować znaleźć niższą cenę w grand taxi).
- autobus z Marrakeszu do Warzazat – 65 Dh/1 osoba.
- autobus z Tangeru do Rabatu – 60 Dh/1 osoba.

(OH)

Są dwie duże kompanie - CTM (www.ctm.co.ma) i Supratours – te są bardziej komfortowe. Oprócz nich jest wielu lokalnych prywatnych przewoźników. Sieć połączeń autobusowych jest dobrze rozwinięta. Niegroźne spóźnienia, jak to w Afryce bywa. Latem dobrym sposobem na oszczędzenie czasu i pieniędzy są nocne autobusy, zimą polecam zabranie ze sobą dodatkowych ciepłych ubrań lub śpiwora.

(PW)
Minibusy/shared taxi

Grand taxis (żółte, stare mercedesy) – międzymiastowe, czasami jedyny sposób dostania się do lub wydostania się z mniejszych miejscowości. Poza sezonem również np. wyjechania z Asni albo dojechania do Imlil. Ruszają, gdy uzbiera się komplet sześciu osób. Jeśli chcecie więcej komfortu, musicie zapłacić za brakujące osoby. Warto dogadać cenę przed wyruszeniem - czasami zdarzają się niemiłe niespodzianki w postaci podwójnej stawki.

Ceny: ok 5 Dh/os. za 10 km. Stawki zależą od popularności trasy. Niższe są na popularnych trasach, na których kierowca szybko zbiera komplet pasażerów.

Petit taxis (niebieskie, drogie) – sprawdzają się w dużych miastach (Fez, Meknes, Casablanka) – ok. 10 Dh/os.

(PW)

Cenę należy negocjować, nie ma taksometru. Kierowca ustala cenę za podróż do danej miejscowości, koszty dzieli się na liczbę pasażerów, a więc najtaniej jest, gdy jest komplet.

Nie płaci się dodatkowo za bagaż. Podróż tym środkiem lokomocji bywa ekstremalna – zwykle więcej drobnych elementów „samochodu” brakuje, aniżeli jest (np. lusterko, szyba, kawałek siedzenia, klamka itp.).

Niektórzy taksówkarze mówią po angielsku, jeśli nie – nie ma problemu z dogadaniem się (zawsze można rysować).

Przykładowe ceny:
- grand taxi z Marrakeszu do Imlil – 30 Dh/1 osobę.

(OH)
Samochód

Wypożyczenie samochodu na tydzień to koszt ok. 400 USD.

(PW)
Wyświetla nowości od 1 do 5 ze wszystkich 14

Autorki

Paulina Wypych - biotechnolog zafascynowana medycyną naturalną oraz astangą jogą. Zodiakalna Panna będąca totalnym zaprzeczeniem tego znaku: roztrzepana, głodna nowych wrażeń i wyzwań, niespokojny duch.

Ola Hołojda - z wykształcenia i zamiłowania animator społeczno–kulturalny, zafascynowana podróżami, antropologią kulturową, artystycznymi formami aktywności ruchowej i wszystkim, co dalekie rutynie i statyczności.

Obejrzyj zdjęcia z Maroka.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)