Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Maroko - Ludzie i kultura

Wyświetla nowości od 5 do 8 ze wszystkich 10
Święta

Targ małżeński - najważniejszy z marokańskich górskich suków, we wrześniu w Imilszil. Przez trzy dni Berberowie handlują towarami, celebrują spotkanie się członków rodzin i przyjaciół z odległych wiosek, zaopatrują się w żywność na zimę. Dziewczęta ubrane w odświętne stroje z mnóstwem biżuterii paradują i flirtują z chłopcami. Tańce, śpiewy gry na bębnach...

(PW)

Ramadan – czas postu i wstrzemięźliwości, trwający od wschodu do zachodu słońca przez cały miesiąc. W ciągu dnia muzułmanie nie jedzą, nie piją, nie korzystają z wszelkiego rodzaju używek. Kiedy zbliża się zachód słońca, z minaretów rozlega się głos wzywający do modlitwy, co oznacza, że można rozpocząć ucztę dla duszy i ciała trwającą do wschodu słońca.

W miejscowościach zamieszkiwanych przez biedniejszą, berberyjską ludność, posiłki spożywane po zachodzie słońca są skromne, natomiast w większych, turystycznych miejscowościach ludzie bardzo hucznie spędzają ten czas, zaczynając od wspólnie z rodziną przygotowanego posiłku, kończąc na tańcach, hulankach i swawolach.

Mimo, że nie wszyscy mieszkańcy Maroka są gorliwymi wyznawcami Allaha, wszyscy poddają się zasadom postu podczas Ramadanu. Z niektórych praktyk postnych zwolnieni są ludzie starsi, chorzy i podróżni – mogą np. jeść lub pić. Generalnie jest to trudny czas dla wyznawców islamu, ponieważ Ramadan wypada w okolicach sierpnia/września, kiedy panują 40–stopniowe upały. Mieszkańcy muszą wypełniać codzienne obowiązki i pracować, co nie jest łatwe, kiedy przestrzega się postu.

Jeśli podróżujecie w tym czasie po Maroku, z grzeczności nie należy obnosić się z jedzeniem (choć Marokańczycy dzielą się wówczas np. owocami czy słodyczami, mimo że sami nic nie jedzą). W czasie Ramadanu lepiej zaopatrzyć się w pieczywo wieczorem, ponieważ w ciągu dnia nie jest ono wypiekane i ciężko je zdobyć. Nie powinno być natomiast problemu z kupieniem warzyw i owoców.

(OH)
Jedzenie

(dodaj swoje informacje)

Religia

Islam (sunnici). 1% chrześcijan i Żydów.

(PW)
Wyświetla nowości od 5 do 8 ze wszystkich 10

Autorki

Paulina Wypych - biotechnolog zafascynowana medycyną naturalną oraz astangą jogą. Zodiakalna Panna będąca totalnym zaprzeczeniem tego znaku: roztrzepana, głodna nowych wrażeń i wyzwań, niespokojny duch.

Ola Hołojda - z wykształcenia i zamiłowania animator społeczno–kulturalny, zafascynowana podróżami, antropologią kulturową, artystycznymi formami aktywności ruchowej i wszystkim, co dalekie rutynie i statyczności.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)