Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Libia - Informacje praktyczne

Ceny. Jak w Polsce. Wyróżniają się ceny paliw – na stacjach benzynowych ok. 25-30gr za litr. Ceny wstępów do prawie wszystkich muzeów i ruin są takie same w całym kraju. Bilet wstępu kosztuje 3 LD (w Ghadames 5 LD), bilet na aparat fotograficzny 5 LD, a na kamerę video - 10 LD. Z reguły na bilety za aparaty i kamery obsługa nie zwraca uwagi. Przy kupowaniu biletu wstępu należy mieć je schowane. 

Geografia kraju. Ze względu na warunki geograficzne i atrakcyjność turystyczną wyróżnić można 4 rejony kraju.

1. Trypolitania – zachodnie wybrzeże kraju z Trypolisem i miastami rzymskimi Leptis Magna i Sabratha; pustynia zaczyna się 2-3km od wybrzeża.

2. Cyrenajka – wschodnie wybrzeże kraju z głównym miastem Benghazi i historycznymi miastami greckimi: Cyrena, Apollonia, Tolmeida, Tokra i Qasr Libya; częściowo górzysta; najbardziej zielony fragment kraju.

3. Góry Gebel Nafusa (na południe od Trypolitanii) z miejscowościami: Qasr Al. Haj, Nalut, Kabaw.

4. Pustynia (96% powierzchni kraju) z oazami, z których najważniejsze są Ghadames i Wadi Al. Hayat (największa oaza na Saharze, położna w Fezzanie). Pustynia to generalnie dosyć równy kamienisty placek, ale są na niej miejsca niesamowite: ergi Murzuq i Ubari, wulkan Al Namus, Góry Tadrart-Acacus i Magatgat.

Pieniądze. Walutą jest dinar libijski (LYD). Kurs od lat jest dosyć stały i wynosi aktualnie (24.07.2008) 1USD = 1,19LYD i 1EUR = 1,88LYD. Wymiana waluty w bankach (co zajmuje dużo czasu) lub na szczątkowo działającym czarnym rynku (sklepy jubilerskie na sukach), gdzie oferowany jest de facto taki sam kurs jak w bankach. Zalecana wymiana w Trypolisie i Benghazi , bo czarny rynek w mniejszych miastach właściwie nie istnieje.

Dostęp do internetu. W większych miastach jest po kilka kafejek internetowych, ale z bardzo wolnymi połączeniami. Można je poznać tylko po naklejonym znaczku „@” – w Libii na ulicach są napisy TYLKO w języku arabskim, nie ma ŻADNYCH napisów z użyciem liter łacińskich.

 

Telefony. Kierunkowy +218. Powszechnie występują łącznice publiczne, z których łatwo połączyć się z Polską (ale zła jakość połączeń).

Policja – 999, 911. Pogotowie – 118. Telefony podaję dla porządku, nie ma co liczyć, że po drugiej stronie kabelka ktoś coś powie inaczej niż po arabsku, ostatecznie po włosku.

ERA
To sieć najbardziej upośledzona. Z komórek połączenia wyłącznie za pośrednictwem Thuraya (telefonia satelitarna). Koszt 9,90 pln/min, SMS – 1,49pln/wiadomość.

PLUS
Sieć EL MADAR, ceny nieznane.

ORANGE
Z komórek połączenia tylko za pośrednictwem Thuraya, ale cena niższa niż w Erze – 8 pln/min. SMS kosztuje 1,50 pln/wiadomość.

Wiza. Temat rzeka.

Wizy są bardzo ściśle związane ze sposobem podróżowania po Libii. Krótkie resume na początku.

Nie ma indywidualnych wiz turystycznych.
Nieskrępowanie można poruszać się po Libii mając WYŁĄCZNIE wizę biznesową. Wiza turystyczna wydawana jest wyłącznie grupom zorganizowanym i uprawnia de facto do podróżowania po kraju po wykupieniu imprezy turystycznej w libijskim biurze podróży.

Radzę nie szukać innych wyjść. To będzie strata czasu.

Zdecydowanie lepiej jest otrzymać wizę biznesową, ale jest to bardzo trudne.

Wizy turystyczne wydaje:

Biuro Współpracy Ekonomicznej Libii

ul. Żołny 26/26
02-815 Warszawa
tel. (0-22) 566 65 21, 566 65 17
fax (0-22) 566 65 11

Ambasada nie ma wyznaczonych godzin pracy. Według PT Ambasadora oni są dla petentów, więc pracują jak ktoś przyjdzie ze sprawą.

Wymagane dokumenty: wypełniony wniosek wizowy, 2 zdjęcia, 300pln, tzw. "wsparcie wizowe", arabizacja paszportu. W paszporcie nie powinno być pieczątek wskazujących na pobyt w Izraelu. Paszport powinien być ważny 6 miesięcy. Arabizację może zrobić każdy tłumacz przysięgły. Istnieje opcja ekspresowego dostania wizy (w ciągu 1 dnia), wtedy trzeba dopłacić 100 pln. Odkąd ambasadorem został dr Abulgasem Gsuda, ambasada zrobiła się
dosyć przyjazna.

Wsparcie wizowe musi wystawić libijska firma turystyczna.

Osoby posiadające wizę turystyczną po Libii powinny poruszać się z przewodnikiem. Wsparcie wizowe jest sprawdzane na checkpointach (w praktyce wyklucza to poruszanie się komunikacją publiczną – trzeba wynająć auto, bądź poruszać się własnym). Ze względu na taka politykę, ilość turystów w Libii jest znikoma.

W wypadku niedopełnienia jakichś formalności nie ma co liczyć na przychylność. Wsparcie wizowe, to dokument wystawiony przez zapraszającą instytucję/firmę, zarejestrowany i potwierdzony w Libii przez tzw. gawazzat i przefaksowany z Libii BEZPOŚREDNIO do ambasady w Warszawie. Procedura wystawienia tegoż wsparcia trwa w Libii do ok. 3 tygodni. Wystawca wsparcia potrzebuje kopię głównej strony z paszportu.

Wiza do 30 dni, w ciągu 30 (lub 90) dni od wystawienia trzeba wjechać na teren Libii. Do 7 dni po wjeździe należy zarejestrować się w gawazzacie. Niezarejestrowanie powoduje kolosalne komplikacje. Przy przedłużeniu pobytu ponad 30 dni trzeba starać się na miejscu o wizę wyjazdową, co trwa ponad miesiąc (sic!). W praktyce każdy bezpośredni kontakt z urzędami w Libii jest dramatem, ponieważ wszystkie procedury przeprowadza się, a dokumenty wypełnia WYŁĄCZNIE w języku arabskim.

Znacznie mniej kłopotliwym wyjściem jest wystawienie wizy bezpośrednio przez gawazzat w Trypolisie. Procedura jest następująca:
- skontaktowanie się z libijską firmą turystyczną
- dostarczenie danych (konkretnie ksero głównej strony z paszportu) + parę dodatkowych informacji, m.in. wyznanie
- 3-tygodniowe oczekiwanie
- wiza czeka na granicy i jest wbijana w momencie przybycia na nią; na granicy powinien być przedstawiciel biura podróży
- biuro podróży daje przewodnika na cały czas pobytu w Libii (warunek nie do ominięcia)
- w terminie do 7 dni po przybyciu do Libii rejestracja paszportu w gawazzacie.

Ale bez dokładnego dotrzymania opisanych warunków nie liczcie na otrzymanie wizy do Libii. Wielokrotnie już zwracano się do mnie o instruktaż w otrzymaniu wizy i zwykle kończyło się to niedowierzaniem i szukaniem jakiejś własnej "innej drogi". Skutkiem było nieotrzymanie wizy do Libii. Pozwolę sobie więc powtórzyć, że jakakolwiek próba ominięcia wyżej wymienionych procedur skończy się przyjemnymi wakacjami np. w Egipcie - ale na pewno nie w Libii.

 

Wiza biznesowa.
Otrzymuje się ją na podstawie wsparcia wizowego wystawionego przez instytucje bądź firmy libijskie (ale nie turystyczne – to bardzo ważne!). Procedura jest taka sama jak przy otrzymaniu wizy turystycznej. Posiadając ją, można niemal nieskrępowanie samemu podróżować po Libii, a przede wszystkim przy legitymowaniu na checkpointach nie trzeba mieć przy sobie miejscowego przewodnika. Dostać jest ją trudno.

Libijskie przepisy wizowe ulegają częstym zmianom. Często kilkakroć w ciągu roku.

Na wszelki wypadek polska ambasada:
Ambasada RP
61 Sharia Ben Ashour Str.
Garden City Tripoli - Libya, P.O. Box 519
tel.(0-0218 21) 360 85 69, 361-59-72
fax. 361-51-99
e-mail: ambrp.trypolis[at]interia.pl
strona internetowa: http://ambrp.trypolis.w.interia.pl
Bóg dał mi raz rozmawiać z konsulem o wizach libijskich na granicy i konsul był zaskakująco niezorientowany (nie wiedział, że takowe istnieją). Polecam ten kontakt ostrożnej uwadze.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Elektryczność 110/220V / 50Hz. Wtyczki jak w Europie.

Autor

Artur Urbański - szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)