Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Lesotho - Informacje praktyczne

Ceny. Trudno jest wskazać ceny noclegów bo tych jest niewiele (głównie w stolicy – Maseru). Tam ceny wahają się od ok. 10 zł (w tzw. work campach) do kilkuset (w hotelach i pensjonatach prowadzonych przez białych z RPA). Obiad (kurczak z ryżem): ok. 10 zł, piwo: 2,5 zł (za 0,75l) lub 30 gr. (za bastutho beer). Przejazd minibusem: ok. 1 zł za 10 km.

Średni dzienny budżet: 30-40 zł.

 

Geografia kraju. Lesotho jest w przeważającej mierze górzyste – tu wypasa się owce i kozy. Jedynie zachodnia część kraju jest nizinna, rolnicza i gęściej zaludniona. Od kilku lat pojawiają się w krajobrazie nowe, bardzo widoczne znaki – wielkie sztuczne zbiorniki wodne utworzone przez budowę równie imponujących zapór.

Krajobraz Lesotho to bezleśne góry, podobne do bieszczadzkich połonin czy tatrzańskich hal. Drzewa wycięte zostały przez miejscowych na opał, a nowym nie pozwalają wyrosnąć stada kóz i owiec tu hodowanych.

 

Pieniądze. W Lesotho obowiązującą walutą jest maloti, lecz ze względu na fakt wymienialności 1 do 1 z południowoafrykańskim randem dozwolone jest używanie waluty RPA (prawnie i praktycznie). Dolary będą mało przydatne.

Dostęp do internetu. Z dostępem do internetu jest kiepsko (najłatwiej w Maseru).

Telefony. Cały kraj pokryty jest siecią komórkową (sądząc po reklamach operatorów), wiele osób posiada komórki (nawet wysoko w górach).

Wtyczki elektryczne i napięcie. (dodaj swoje informacje)

Wiza. Wiza dla obywateli Unii Europejskiej nie jest wymagana. Najlepiej pierwszy raz wjechać przez przejście w Maseru, jest tam punkt obsługi turystów. Na innych przejściach można być potraktowanym jak szpieg komunistycznego kraju (o Unii Europejskiej nie wszędzie tu słyszano).

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Lesotho w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Królestwa Lesotho
Kurfürstenstraβe 84, 10787 Berlin
tel. (0049-30) 2 57 57 20
fax (0049-30) 25 75 7222
e-mail: embleso[at]yahoo.com

Nie ma polskiej ambasady w Lesotho. Najbliższa - w RPA.

Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria, South Africa
Adres do korespondencji:
P.O.Box 12277, Queenswood 0121, South Africa
Telefon: (00-27 12) 43 02 631, 43 02 632
Telefon dyzurny: (00-27 12) 43 02 621
Faks: (00-27 12) 43 02 608
E-mail: e20[at]mweb.co.za
www.poland.co.za

Autor

Borys Bińkowski - Kraje Rozwijające się to dla niego i hobby, i praca. Czyta o nich i piszę. Jest doktorantem geografii we Wrocławiu (pisze o Afryce Subsaharyjskiej). Podróżował wraz z żoną po Afryce i Ameryce Łacińskiej i zamierza tam wrócić. Współtworzy stronę www.szczyptaswiata.pl i www.wiecejswiata.pl. Spłodził syna, zasadził drzewo, buduje dom (własnymi rękami).

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)