Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Angola - Highlight

Angola była portugalską kolonią do 1975 roku. Do dzisiaj pozostał jej kolonialny charakter i pozostaje w dość silnym związku z Portugalią. Widać jednak z upływem czasu, że powoli zaczyna upodabniać się do swoich sąsiadów. Można to zaobserwować chociażby porównując stare zdjęcia największego miasta i stolicy zarazem - Luandy. Większość obiektów z poprzedniego okresu z roku na rok niszczeje i zostaje otaczana slumsami. Jedynie reprezentacyjna część miasta nad samą zatoką, gdzie znajdują się liczne budynki ministerstw i banki, jest utrzymana w bardzo dobrym stanie.

Praktycznie od początku uzyskania niepodległości Angolę nękały wojny domowe. Od kilku ostatnich lat jest co prawda znacznie lepiej, ale wciąż na północy kraju - w Cabindzie, która jest enklawą - działają grupy partyzanckie dążące do odłączenia tego regionu od reszty Angoli. Jedną z przyczyn jest niewątpliwie fakt, że w Cabindzie jest ropa naftowa, a wzdłuż jej brzegu rozsiane są liczne instalacje przeznaczone do eksploatacji złóż (platformy wiertnicze, statki-bazy itp).

Z moich obserwacji mogę napisać, że tereny przybrzeżne są w zasadzie bezpieczne, o nielicznych incydentach z udziałem partyzantów słyszałem w głębi Cabindy, przede wszystkim na terenach zalesionych. (Maciej Hamerski)

Autor

Maciej Hamerski – ma 32 lata, jest marynarzem. W Angoli był w latach 2005-2007, spędzając tam połowę czasu, tzn. cztery tygodnie w Polsce, a kolejne cztery - w Angoli. Od roku przebywa na podobnych zasadach w Brazylii, z tym że w systemie 8 tygodni on/off.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)