Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Door of No Return

Bardzo interesująca wyprawa naszego Przewodnika, Krzyśka Jurusika, szlakiem afrykańskich niewolników. 

Niewolnicy rejs zwany już dawniej „podróżą bez powrotu” odbywali często w nieludzkich warunkach, pod pokładami statków handlowych. Podróż w nieznane, trwała niejednokrotnie dłużej niż trzy miesiące, podczas których wielu zniewolonych ludzi zmarło. Historia do dziś nie rozliczyła się z liczbami, które oscylują w dziesiątkach milionów istnień.

Podróż z której, dla niewolnika nie było powrotu zaczynała się przekroczeniem progu tzw. „drzwi bez powrotu”.  Były one ostatnią barierą dzielącą niegdyś wolnego człowieka, potem więźnia, niewolnika od długiej i ciężkiej drogi oraz niewolniczej pracy jaką musiał wykonywać z daleka od swojej ojczyzny. Drzwi te znajdowały się w niemal każdym zamku, używanym w celach handlowych, gdzie przedmiotem transakcji stał się człowiek. Po przekroczeniu progu, droga niewolnika wiodła prosto do statku, który zabierał go poza znany mu świat.

Droga wyprawy powiedzie przez Europę i ziemie Zachodniej Afryki, do "Złotego Wybrzeża" Zatoki Gwinejskiej. Tam na setkach kilometrów linii brzegowej porozrzucane są pozostałości z czasów kolonialnych, oraz świadectwa handlu niewolnikami. Te pamiątki w postaci fortów i zamków, ulegają w wielu miejscach dewastacji, tracąc w ten sposób swoją historyczną wartość. 

Trasa autostopowej przygody zaczyna się w Krakowie i prowadzi aż do Hiszpańskiego Algeciras, gdzie promem przedostajemy się do Ceuty i będziemy kontynuować podróż na kontynencie Afrykańskim. Od Maroka i dalej przez Saharę Zachodnią, Mauretanię, przejedziemy przez Senegal, gdzie w Dakarze planujemy załatwić kolejne wizy i udać się do Gambii i Gwinei. Następnie omijając Sierra Leone i Liberię chcemy dotrzeć do Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. Potem Burkinę Faso i Mali skąd pociągiem powrócimy do Dakaru. Stąd już autostopem do Maroka i Europy.

 

Uczestnicy 

Krzysiek Jurusik - ur. na Podkarpaciu, tymczasowo zamieszkały na ziemi śląskiej, krakowskiej, angielskiej, irlandzkiej...czyli gdzie praca, chleb i dobrzy ludzie. Dziennikarz marzyciel, piewca życia i fotograf. Kocha dzieci i zakurzone afrykańskie drogi.

Anka Drzazga- urodzona w 81 roku Sosnowiczanka. Z wykształcenia dziennikarka, miłośniczka gór, literatury, z głową w chmurach i między wierszami. Ostatnio uwiedziona przez Afrykę.

 

SZCZEGÓŁY NA STRONIE WWW.DOAFRYKI.PL

Komentarze? Zaloguj się.

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)