Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wielka sztafeta śladami Kazimierza Nowaka

Już 4 listopada na Dworcu Głównym w Poznaniu rozpocznie się Jedno z największych wydarzeń podróżniczych ostatnich lat – trwająca dwa lata wielka sztafeta śladami wspaniałego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka! Odliczanie czas zacząć!

Kazimierz Nowak był człowiekiem ponadprzeciętnym, niezłomnym i nie bojącym się realizacji swych marzeń. Tylko taka osoba mogła na początku XX wieku samotnie, w większości na rowerze przejechać kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem. Podróżnik odwiedził wiele krajów (wówczas kolonialnych), spotkał dziesiątki plemion, był świadkiem funkcjonowania systemu kolonialnego i rabunkowej gospodarki państw europejskich na Czarnym Lądzie. Podczas swej 5 –letniej tułaczki Kazimierz Nowak napisał też wiele listów i relacji z miejsc które odwiedził. Kilka lat temu teksty te zostały zebrane przez Łukasza Wierzbickiego – poznańskiego dziennikarze i wydane w formie książki („Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”). Była to forma hołdu dla Kazimierza Nowaka, a także próba przywrócenia pamięci o jego wspaniałej podróży.

Około 2 lata temu zrodził się w głowach szczecinian Piotra Sudoła i Zbyszka Sasa pomysł, aby napisać kolejny rozdział wielkiej wyprawy, którą rozpoczął Kazimierz Nowak. Skontaktowali się oni z Łukaszem Wierzbickim i zaprosili go do udziału w przedsięwzięciu. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Do projektu dołączyło wielu znany polskich podróżników, a także inne osoby związane z postacią Kazimierza Nowaka lub po prostu zafascynowane jego osobowością. Wszyscy włożyli dużo pracy i trudu w przygotowanie wyprawy od strony technicznej – pozyskanie sponsorów, sprzętu oraz nagłośnienie całego przedsięwzięcia w mediach. Można postawić tezę, że już przed startem wyprawy postać Kazimierza Nowaka połączyła i zjednoczyła we wspólnym celu wielu ciekawych, różnorodnych ludzi z całej Polski, będących w różnym wieku, mających różne zainteresowaniach i osobowości.

Sama wyprawa ma charakter sztafety – od listopada co miesiąc inna 4-osobowa grupa będzie pokonywać kontynent afrykański śladem Kazimierza Nowaka. Do przejechania jest ponad 40 000 kilometrów. Istotne jest by jak najwierniej odtworzyć szlak którym podążał wielki polski podróżnik, toteż na poszczególnych odcinkach wykorzystane zostaną środki transportu przez niego użyte – rowery, konie, kolej, czółna, wielbłądy i własne stopy. W większych miastach, które odwiedził zamontowane zostaną pamiątkowe tablice z informacją o nim i jego wielkim osiągnięciu. W sumie podczas wyprawy odwiedzonych zostanie 17 afrykańskich państw, przemierzone wielkie pustynie, dżungle, stepy i sawanny. Wszystko to w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi. 

Oprócz przybliżenia Kazimierza Nowaku i jego osiągnięć szerszej grupie osób, istotne jest także pokazanie kontynentu afrykańskiego z trochę innej perspektywy. Każda z grup będzie się starać systematycznie przedstawiać szczegółowe relacje ze swego etapu, przybliżać odwiedzany kraj oraz jego mieszkańców i ich codzienne życie. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest także promocja turystyki rowerowej.

Więcej informacji na temat wyprawy znaleźć można na stronie internetowej www.afrykanowaka.pl, a wkrótce także w wielu mediach ogólnopolskich i lokalnych. Na stronie znajdzie się także (od listopada) relacja on-line z przebywanej drogi. 2. listopada (o godz. 12.00 w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania) odbędzie się w oficjalna konferencja prasowa informująca o starcie projektu afrykanowaka.pl. Natomiast już 4. w Boruszynie (58 km na północ od Poznania, gdzie przed wyjazdem do Afryki mieszkał z rodziną Kazimierz Nowak) nastąpi symboliczne rozpoczęcie wyprawy. Na starcie pojawią się wszyscy uczestnicy projektu (ok. 40 osób) oraz sympatycy i fani Kazimierza Nowaka. Po 3-4 godzinach jazdy peleton dotrze do Dworca Głównego PKP w Poznaniu, gdzie nastąpi pożegnanie pierwszej grupy sztafetowej (Piotr Sudoł, Zbyszek Sas, Dominik Szmajda oraz Mauretańczyk Elfadel Dali).

Serdecznie zapraszamy do śledzenia losów wyprawy, a także do zapoznawania się z postacią Kazimierza Nowaka! Wielka przygoda właśnie się rozpoczyna!

 

Kalendarium