Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Spotkanie - Azja na talerzu

O Chińczykach z południa mówi się że potrafią ugotować wszystko co ma cztery nogi z wyjątkiem stołu i wszystko co lata z wyjątkiem samolotu, syberyjskie babuszki smażą najlepsze na świecie pierożki a Tajlandia słynie z przepysznych… robaków.

W podróż po regionie, w którym największym zaskoczeniem jest dla podróżnika zawartość jego talerza, zabiorą Was Gosia i Krystian Podbielscy oraz Kamil Jarnicki, nasi przewodnicy którzy mieli okazję spróbować kuchni większości azjatyckich krajów i wyszli z tego cało. Opowiedzą o tym co to właściwie jest kimchi, gdzie można jeść mandarynki prosto z drzewa i gdzie spróbować najlepszych owoców morza.

Anna Krasucka z Pracowni zdrowia PIĘĆ SMAKÓW opowie nam o starożytnej chińskiej sztuce kulinarnej, czyli kuchni Pięciu Przemian, która pozwala zachować równowagę ciała i umysłu i jest jednym z podstawowych elementów chińskiej medycyny naturalnej.

Azjatyckie przysmaki przyrządzi na Waszych oczach Ania Wiśniewska z Curry House.

GdziePracovnia, ul.  Popiełuszki 16 (wejście od ul. Hanki Czaki, dwa kroki od stacji Metro Marymont)

Kiedy23 września,  (środa) g. 18:00

Bilety: 7 zł

InformacjeMarta Kostulska, marta.kostulska@koniecswiata.net

Partnerami naszej imprezy są Pracownia Zdrowia PIĘĆ SMAKÓW www.piecsmakow.com.pl i Curry House www.curryhouse.pl.

 

 

Kalendarium