Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mauretania - Co warto

Miasta. Nouadhibou – warto zobaczyć port rybacki i cmentarzysko statków w zatoce. To ostatnie, niestety, pada ofiarą złomiarzy. Wraki są coraz mniejsze i coraz mniej przypominają statki, a po ogoleniu z wystających części wędrują na dno. Dodatkowym atutem miasta jest mnogość knajpek z dobrym jedzeniem prosto z morza.

Chinguetti – stare kamienne miasteczko, dawny przystanek dla karawan i muzułmańskie centrum oświatowe. Położone na skraju bezkresnego morza piaszczystych wydm, które najpiękniej wyglądają o wschodzie i zachodzie słońca. W samym mieście odwiedzić można biblioteki-muzea z pokaźną kolekcją wielowiekowych arabskich manuskryptów. (MS)

Przyroda. Banc d’Arguin – znany z niesamowicie bogatej fauny ornitologicznej park narodowy. Wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park obejmuje teren wybrzeża, kilka wysp i wody Atlantyku. Miejscowi rybacy opowiadają historie o spotkanych tu delfinach, wielorybach i rekinach. (DK)

Zwiedzanie. Warto wybrać się na przejażdżkę wielbłądami po pustyni i spędzić tam noc śpiąc w tradycyjnym namiocie – khaima. (DK)

Kultura. Herbata po mauretańsku. Dość podobna do marokańskiej, ale serwowana w maleńkich szklaneczkach i... z pianką. Robi się ją wielokrotnie przelewając płyn między szklaneczkami a czajnikiem. Gorąca, słodka, doskonale gasi pragnienie na pustyni. (MS)

Wioska rybacka przy Nouakchott – niezwykle kolorowe i żywe miejsce. Pięknie malowane drewniane łodzie i kolorowo ubrane kobiety. Bardzo mili ludzie, chętni do fotografowania. Najlepiej spędzić tutaj cały dzień, od wczesnego poranka do zachodu słońca. Niepowtarzalnej atmosfery tego miejsca nie da się zapomnieć. (DK)

 

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Podróż pociągiem. Mimo pyłu i skwaru jest niezapomnianym doświadczeniem, a do tego darmowym. (MS)

Plaże i wyspy. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. Po trudach pustyni doskonałym miejscem do wypoczynku jest oaza Terjit, położona w wąskiej szczelinie pomiędzy skałami. Można zarówno zażyć kąpieli, jak i przenocować w namiocie na brzegu szemrzącego strumyka. (MS)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Miłośnikom pustyni. Są tu i piaszczyste, ruchome wydmy i kamienna hammada, i skały w ciekawych kształtach i formacjach. Spotkać można nomadów z wielbłądami i zobaczyć prawdziwą oazę. (MS)

Miłośnikom kultury afrykańskiej, czego nie trzeba wyjaśniać.

Fotografom – dla których fotografowanie Mauretańczyków będzie niezwykłym przeżyciem. W Mauretanii jest również wiele okazji do fotografowania krajobrazów, wspaniałych wschodów i zachodów słońca.

Amatorom nurkowania oraz surfingu - jednak należy uważać na silny prąd morski, który się często przytrafia w tych rejonach.

Każdemu pasjonatowi rajdów offroadowych... trasa Paryż – Dakar do niedawna przebiegała miedzy innymi przez Mauretanię, więc w żaden inny sposób nie trzeba ich już namawiać do odwiedzenia tego kraju. (DK)

Znasz dobrze Mauretanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Michał Sałaban - na co dzień robi strony internetowe. Przez lata zwiedzał jedynie Europę, aż znajomi  namówili go na paralotnie w Nepalu. Przejazd przez Indie otworzył mu oczy i zmienił kurs w życiu. Wtedy przepadł i przynajmniej raz do roku musi ruszyć gdzieś w podróż. Choć kompletnie zafascynowany Azją, a w szczególności Iranem, ciągle szuka i chce postawić stopę na każdym kontynencie.

Obejrzyj zdjęcia z Mauretanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)