Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Salwador - Co warto

Miasta. Największe miasta Salwadoru to stolica kraju: San Salvador, Soyapanga, Santa Ana, Mejicanos i San Miguel - są one gęsto zaludnione, ale wcale nie duże.

San Salvador, stolica kraju jest oczywiście nieodłącznym punktem każdej wyprawy przybywającej do Salwadoru. San Salwador wiele ucierpiał na przestrzeni wieków - Miasto było bowiem kilkanaście razy zniszczone na skutek wybuchów wulkanu i trzęsień ziemi (ostatnio w 1986), powodzi z 1934 roku oraz wojny domowej z lat 80 tych XX wieku. W mieście zachowało się niewiele budynków z czasów kolonialnych.

Do najważniejszych atrakcji San Salwadoru należą: Catedral Metropolitana, Palacio Nacional (pałac narodowy, dawna siedziba rządu, obecnie muzeum) czy Teatro Nacional de El Salvador (teatr narodowy). Jeśli obejrzycie już miasto, warto wybrać się na szczyt górującego nad miastem wulkanu San Salwador.

Władze San Salwadoru nie uporały się z handlarzami w San Salvador, mającymi swoje stragany w bezpośredniej okolicy Catedral Metropolitana, Palacio Nacional (pałac narodowy, dawna siedziba rządu, obecnie muzeum) czy Teatro Nacional de El Salvador (teatr narodowy). Kłębowisko straganów oraz tony śmieci jakie każdego dnia walają się między straganami obierają cały urok starej części miasta.

 

Suchitoto – Położone zaledwie 47 km od San Salwadoru kolonialne miasteczko Suchitoto jest miejscem niezwykłym. Zapewniam, iż drugiego takiego miejsca nie znajdziecie w całym Salwadorze. W czasach swojej świetności Suchitoto było największym ośrodkiem produkcji indygo (błękitny barwnik używany w przemyśle odzieżowym).

Czeka na Was moc atrakcji, do których należą m.in.:
- serce miasta Plaza Centenario z kościołem Świętej Łucji oraz brukowanymi uliczkami prowadzącymi do centrum miasta. Kościół Św. Łucji powstał prawdopodobnie jeszcze w XVI wieku – przebudowany w 1705r. We wrześniu 2008r. rozpoczęto prace konserwatorskie, mające na celu przywrócenie temu drewnianemu kościółkowi dawnego blasku. 

- Dom / Muzeum Alejandro Cotto – salwadorski reżyser, pisarz i poeta urządził w domu rodzinnym niezwykłe muzeum. Mimo iż villa rodziny Cotto wymaga wielu prac konserwatorskich, to jest to niezwykłe miejsce odwiedzane przez turystów z całego świata (m.in. hiszpańska rodzina królewska). Wspaniała villa w stylu hiszpańskim posiada wewnętrzny dziedziniec oraz ogród z najwspanialszym widokiem na jezioro Suchitlan jaki możecie sobie wyobrazić. Przewodnikiem po muzeum jest sam Don Alejandro Cotto – niezwykle sympatyczny staruszek (sypiący anegdotami z rękawa). Bilet wstępu 4 USD.

Przyroda. Jezioro Suchitlan powstało w roku 1973 i jest obecnie największym w Salwadorze sztucznym zbiornikiem wody (135 km2). Powstało w wyniku budowy tamy La Presa Hidroelectrica del Cerrón Grande na rzece Lempa. Jest zamieszkiwane przez niezliczone gatunki ptactwa wodnego. Jezioro jest wspaniałym miejscem nie tylko dla miłośników ornitologii, ale także wędkarzy i wodniaków.

Lago Coatepeque – Położone 740 metrów nad poziomem morza Jezioro Coatepeque jest największym w Salwadorze jeziorem wulkanicznym. Jezioro o powierzchni 24,8 km2 powstało w kraterze czynnego wulkanu. W kilku miejscach jeziora woda podgrzewana przez wulkan jest tak ciepła, że ludzie wyskakują z łodzi aby przekonać się, iż w kraterze nadal tli się czynny wulkan. Jezioro położone jest przy trasie Autostrady Panamerykańskiej, 18 km od Santa Ana i 57 km od San Salwadoru. Jeśli zdecydujecie się zostać tu na dłużej, polecam zabytkowy hiszpański hotelik Torremolinos, położony nad samym jeziorem. Podobnie jak po jeziorze Suchitlan, tutaj też kursują niewielkie łodzie turystyczne – cena do negocjacji (koniecznie targujcie cenę rejsu).

Wybrzeże Oceanu Spokojnego. Linia brzegowa Salwadoru ciągnie się na ponad 320 km. Najważniejszym ośrodkiem wypoczynkowym jest niemal zawsze zatłoczone La Libertad. Jednak jeśli zdecydujecie się na nieco dalszą wyprawę wzdłuż wybrzeża, odkryjecie malutkie miasteczka położone nad samym oceanem.

Kąpiel w ciepłych wodach Oceanu Spokojnego u wybrzeży Salwadoru jest jednym z moich najmilszych wspomnień z tego kraju. Uważajcie bowiem wiele malutkich zatoczek należy do osób prywatnych lub zamkniętych ośrodków wypoczynkowych, a wstęp do nich mają tylko osoby z odpowiednimi przepustkami.  

 

Zwiedzanie. Puerta del Diablo – Numer jeden z tego względu, że to najlepsze miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Salwadoru jakie można sobie wyobrazić. Ze szczytu Puerta del Diablo rozciąga się wspaniały widok na jezioro Ilopango, wulkan Chinchontepec oraz miasteczko Panchimalco. Przy dobrej widoczności bez problemu zobaczyć można także wybrzeże Pacyfiku. Puerta del Diablo powinno być pierwszym miejscem, które powinniście zobaczyć w Salwadorze.

Puerta del Diablo jest formacją skalną na wzgórzu El Chulo, około kilometra od rezerwatu Los Planes de Renderos i zaledwie 6 km od San Salwadoru.

Pozostałe atrakcje: Golfo de Fonseca, Juayua, Panchimalco, Santa Ana, San Miguel, San Andres. San Andres winno być jedynie dodatkiem do pobytu w Salwadorze, a nie celem podróży. Miłośnikom cywilizacji Majów zdecydowanie bardziej polecam: Copan (Honduras) i Tikal (Gwatemala). 

 

Kultura. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. Nikt chyba nie ma złudzeń, że najlepszym miejscem do nurkowania w całej Ameryce Środkowej jest nie Salwador, ale Honduras. Najlepszym miejscem do uprawiania tego sportu w całym Salwadorze jest Los Cobanos, niewielka osada rybacka, leżąca na wybrzeżu Costa Occdentale. Los Cobanos słynie z niezwykłych formacji skalnych pochodzenia wulkanicznego, rozłożonych na dnie oceanu na obszarze 160 km2 (na głębokości od 15 do 180 stóp).

Tanie kwatery bez problemu znaleźć można w domach rybaków. Ich domy znajdują się przy samej plaży i są doskonałym miejscem wypadowym nie tylko dla miłośników nurkowania, ale także wędkowania czy surfowania. Wiele chat rybackich zostało właściwie przekształconych w niewielkie hostele. Jednym z lepszych tego typu miejsc jest Los Cobanos Village Lodge.  

Najlepsza szkoła nurkowania Oceanica – Centro de Buceo znajduje się natomiast w San Salwadorze przy Calle Circunvalación 17B (Col. Escalon). Szkoła posiada 5 gwiazdek PADI oraz certyfikat National Geographic.

 

Trekking. Dla doświadczonych wędrowców polecam zejście do krateru, znanego pod nazwą „Boqueroncito”. Do roku 1917 w kraterze istniało jezioro ale erupcja spowodowała, iż jezioro zniknęło, a we wnętrzu krateru powstał mini wulkan. W odróżnieniu od np. wulkanu Izalco, wulkan San Salwador porośnięty jest przez las subtropikalny. Bilet wstępu od 2 do 5 USD.

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Najpopularniejszym ośrodkiem sportów ekstremalnych jest położony na trasie Ruta de Las Flores ośrodek Adventure Tours – Apaneca, Canopy. 

Plaże i wyspy. Jeśli lubicie mniej zatłoczone miejsca, polecam wsiąść w San Salwadorze w autobus do La Libertad, a w niecałe 45 minut znajdziecie się nad samym brzegiem Pacyfiku. Jednak samo La Libertad w porze suchej jest zatłoczonym, gwarnym miejscem. Dlatego też w celu znalezienia idealniej, wymarzonej plaży proponuję dwie alternatywne trasy:

Pierwsza trasa prowadzi drogą CA-2 na zachód, w kierunku Sonsonate przez nadmorskie ośrodki wybrzeża La Libertad (takie miejscowości jak m.in.: Playa El Majahual, Playa La Paz, El Tunco, El Sunzal, El Zonte, Playa San Blas, El Cocal). Jadąc dalej drogą CA-12 w kierunku przejścia granicznego La Hachadura (Gwatemala) dotrzecie do nieco spokojniejszych plaż wybrzeża Costa Occidental (m.in.: Barra de Santiago, Costa Azul, Playa Metalio, Punta Remedios).

Druga trasa prowadzi w odwrotnym kierunku. Jeśli z La Libertad udacie się na wschód dotrzecie do plaż Costa del Sol (m.in.: Playa San Marcelino, Playa Costa del Sol, La Puntilla) i dalej do Bahia de Jiquilisco i Costa Oriental.  

Niestety część salwadorskich plaż to typowe plaże kamieniste lub żwirowe z czarnym wulkanicznym piaskiem, większość to jednak plaże mieszane, piaszczysto-kamieniste.

 

Kluby i imprezy. Najlepszym miejscem na tego typu wypady jest San Salwador oraz nadmorskie La Libertad. O ile imprezy w San Salwadorze odbywają się przez cały rok, to La Libertad tak naprawdę ożywa dopiero w porze suchej (od listopada do kwietnia/maja).

W samym San Salwadorze najpopularniejszym miejscem jest zlokalizowana w dzielnicy San Benito „La Zona Rosa”. Tu skupia się życie nocne San Salwadoru. W La Zona Rosa jest kilka popularnych klubów nocnych, dyskotek i pubów. W miejscach takich jak Los Rinconcitos oraz Tekila’s bardzo często posłuchać można muzyki na żywo. Usłyszeć tu można niemal wszystko, od popu i rocka aż po reggae i folk. Eleganckie kluby dzielnicy Escalón uchodzą natomiast za bardziej kosmopolityczne. Bez problemu spotkacie tam turystów z całego świata. Miejscem godnym polecenia jest także uważany przez niektórych za kultowy klub „La Luna” (Zona Bohemia).

Uwaga, w wielu miejscach na pewno spotkacie się na komunikaty (w dwóch językach) typu: La Ordenanza Municipial restrige la venta de llicor a parti de las 2:00 a.m. / City Regulations restricts the consume of liquor from 2 a.m. – Radzę stosować się do tych komunikatów.

 

Odpoczynek. Najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Salwadorze jest położony w Salinitas, słynący ze piaszczystych plaż hotel Decameron (hotel nie należy jednak do tanich).

Zakupy. W wielu miastach handel nadal odbywa się na sobotnio-niedzielnych bazarach. Polecam leżące na trasie Ruta de las Flores miasteczko Juayua. Mimo, iż targ ściąga wielu turystów, warto odwiedzić to miejsce. Na straganach dominuje prawdziwe Salwadorskie rękodzieło a nie udające pamiątki podróbki z Tajwanu.

Mieszkańcy San Salwadoru uwielbiają nie tyle robić zakupy, co właściwie spędzać czas w budowanych z wielką pompą nowoczesnych centrach handlowych. W południowo-zachodniej, najmłodszej i najelegantszej części San Salwadoru powstał jeden z największych w kraju kompleksów handlowych. W jego skład wchodzą trzy nowoczesne centra handlowe: Multiplaza, Las Cascadas oraz wiodąca prym Gran Via. Największym środkowoamerykańskim centrum handlowym jest Metrocentro.

 

Komu się spodoba. Salwador to kraj dla ludzi, którzy lubią czuć siłę natury. Jeśli nie czuje się dobrze na łonie natury to z całą pewnością nie jest to miejsce dla was. To przyroda jest magnesem, który przyciąga turystów do Salwadoru i to właśnie niepowtarzalna przyroda powoduje uśmiech na ich twarzach. Salwador na 100 % spodoba się miłośnikom surfingu, wędkarstwa, nurkowania, plażowania, miłośnikom wypraw w głąb tropikalnego lasu, miłośnikom wszelkich form wulkanicznych, w tym kraterów wygasłych wulkanów czy jezior pochodzenia wulkanicznego. Wszystko to, i wiele więcej zajdziecie w Salwadorze.

Przewodnicy

Znasz dobrze Salwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Pająk – wałbrzyszanin, absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i podróżnik amator (25 państwa, 4 kontynenty). Specjalizacja: Europa oraz Ameryka Środkowa i Karaiby. Współpracuje z Ambasadą Federacyjnej Rep. Brazylii w San Salwadorze.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)