Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jemen - Co warto

Miasta. Stare miasto w Sanie, które zalicza się do najpiękniejszych na świecie. To ogromny kompleks starych kamienic z labiryntem wąskich uliczek, przepiękną architekturą i wyjątkową atmosferą. Ma się wrażenie, że czas się tam zatrzymał. Spacer w bajkowej scenerii pozostawia niezapomniane wrażenie, także wieczorem, kiedy niezwykły efekt nadają qamarijje – barwne witraże w kształcie półkola w oknach kamienic. 

Przyroda. Sokora – należąca do Jemenu wyspa, położona na Oceanie Indyjskim blisko rogu Afryki – to miejsce absolutnie fascynujące pod względem przyrodniczym. Znajduje się tam wiele endemicznych gatunków flory i fauny, miedzy innymi słynne drzewo smocze. Niezapomniane wrażenie pozostawia nocleg na jednej z pięknych, dzikich plaż, w towarzystwie setek krabów. Wyspa jest bardzo słabo zaludniona, brak na niej przemysłu i rozwiniętej turystyki.

Zwiedzanie. Słynna dolina Wadi Hadramawt to znakomite miejsce na kilkudniowe zwiedzanie. Oazy z glinianymi budynkami robią na Europejczyku nieprawdopodobne wrażenie. Perła doliny – miasto Szibam, zwane „Manhattanem pustyni” z glinianymi wieżowcami wyrastającymi na środku pustyni zadziwia, uświadamiając jednocześnie jak stare jest dziedzictwo jemeńskiej kultury.  

Kultura. Rybackie wioski nad Morzem Czerwonym, w których czas jakby zatrzymał się w miejscu. Jedynie silniki przy łodziach zdradzają postępujące wpływy nowoczesności. Ludność mieszka w tradycyjnych chatach z trzciny i z pokolenia na pokolenie zajmuje się rybołówstwem, hodowlą kóz i uprawą daktyli. Karnacja mieszkańców oraz ich barwne stroje, tak inne od tych w Sanie, zdradzają duże wpływy pobliskiej Afryki.  

Jedzenie. Miłośnicy owoców morza i ryb mają  okazję spróbować ich w osadach na wybrzeżu. Na przykład w miejscowości Al-Hudajda, zaraz nad brzegiem morza, siedząc w tradycyjnej chacie z trzciny można skosztować świeżo złowionych, przygotowywanych na miejscu krewetek, w cenie 1500 rijali za kilogram.

Warto skorzystać z ogromnej oferty soków z egzotycznych owoców, które świetnie gaszą pragnienie i w żaden sposób nie dają się porównać z tymi w Europie. 

 

Sport i nurkowanie. Wybrzeże Jemenu zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad Morzem Czerwonym występują podobne jak w Egipcie rafy koralowe, a nie ma tam żadnych turystów…

Doskonałe warunki do nurkowania znaleźć można także na Sokorze, gdzie znajduje się specjalny ośrodek przeznaczony dla miłośników tego sportu.

 

Trekking. Można wybrać się na wędrówki po górach Jemenu. Problemem jest jednak zupełny brak dokładniejszych map, a także duże zurbanizowanie tego obszaru, ze względu na dogodne warunki dla rozwoju rolnictwa – można zapomnieć o oznakowanych trasach po bezludnych górach.

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Wędrówka po Sokorze. Temperatury na wyspie oscylują w granicach 40ºC, co przy dużej wilgotności powietrza sprawia, że upał dotkliwie daje się we znaki. Trzeba wykazać się niemałym samozaparciem i dobrą kondycją, by przejść w słońcu zaledwie kilka kilometrów. Dodając do tego brak szlaków, zerową w zasadzie infrastrukturę turystyczną i spore odległości miedzy osadami ludzkimi - jest to wyspa-wyzwanie. To propozycja jedynie dla prawdziwych łowców przygód.  

Plaże i wyspy. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Spodoba się tym, którzy lubią miejsca niebanalne, stronią od komercji, a także nie mają problemu z podróżami „na kocią łapę”. Dla tych, którym nie przeszkadzają niewygody i kiepska baza turystyczna. Raj dla fotografa, etnologa, arabisty, religioznawcy i poszukiwacza przygód. 

Autor

Adriana Łada i Błażej Lis - Religioznawca i arabista zainteresowani kulturą arabską. Chętnie podróżują w różne zakątki świata, nie tylko do krajów arabskich. W Polsce z przyjemnością wędrują po Beskidach. W Jemenie spędzili cztery miesiące, mieszkając w sercu starego miasta w Sanie. Swoje wrażenia opisali na stronie www.jemen.ovh.org.

Obejrzyj zdjęcia z Jemenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)