Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wyspy Zielonego Przylądka (Cape Verde, Cabo Verde) - Co warto

Miasta. Mindelo, Praia – niepowtarzalny postkolonialny klimat, małe kawiarenki z przepyszną kawą, targi owocowe, targi rybne, port. Zadbane i urocze są jednak tylko położone na wybrzeżu części tych miast – dalej rozciągają się lepianki i slumsy. (JG)

Przyroda. Symbolem wysp jest żółw (umieszczany na monetach, znaczkach) – na wsypie St. Lucia (bezludnej) znajduje się ścisły rezerwat przyrody ze względu na potrzebę ochrony samic składających na plażach tej wyspy jaja – miejsca gdzie żółwie złożyły jaja można też spotkać na innych wyspach.

Przyroda jest zróżnicowana w zależności od wyspy – najbogatsza na Santo Antao i Santiago – licznie uprawia się tu trzcinę cukrową, bananowce, kawę, drzewa papai, występuje tu spotykane jedynie w tej części świata drzewo dragoeira (drzewo smocze), spotkać można także małpy (nie ma innych większych zwierząt).

Na St. Vicente, na niżej położonych obszarach, rosną jedynie palmy i inne sucholubne drzewa, na wyższych terenach dużo agaw, występują też uprawy fasoli i kukurydzy.

Fogo – wyspa-wulkan (czynny) – wysokość 2829 metrów ponad poziom oceanu. (JG)

 

Zwiedzanie. Wygasłe kratery wulkaniczne na Santo Antao i Sao Vicente.

Salina – solnisko na wyspie Sal, woda morska wpompowywana jest do krateru wygasłego wulkanu i tam się ją odparowuje. Zostają pokłady soli, które są eksploatowane.

Monte Verde (Zielona Góra;) – najwyższy szczyt Sao Vicente i bardzo dobry punkt obserwacyjny (o ile wszystkiego nie zasłonią mgły).

Tarrafal na Santiago – nieopodal miasta leży obóz pracy/koncentracyjny (Campo de Concetracao) zbudowany przez Portugalczyków przede wszystkim dla więźniów politycznych.

Na Santo Antao można podziwiać liczne akwedukty i systemy rynien i basenów (z czasów kolonialnych), które służą do nawadniania pól uprawnych. (JG)

 

Kultura. W sierpniu odbywa się największy w tej części świata festiwal muzyczny w Baia das Gatas na Sao Vicente (trwa kilka dni i przyjeżdżają na niego artyści z różnych krajów Afryki i świata).

Targ niezwykle barwnych ryb i innych mieszkańców oceanu (od kilkumetrowych do zupełnie małych) – we wszystkich większych miejscowościach.

Warto też zatrzymać się i posłuchać grających (na bębnach, gitarach) i śpiewających na plażach, na placach miejskich czy przed domami Kabowerdyjczyków.

Panie mogą także przy odpowiednim szczęściu doświadczyć ułożenia im fantazyjnej fryzury przez miejscowe dziewczyny (choć europejskie włosy nie zawsze się do tego nadają). (JG)

 

Jedzenie. Catchupa – lokalna potrawa z fasoli z dodatkiem mięsa, warzyw, ryb.

Ryby – różne gatunki – warto przejść się także na targ rybny (w każdym większym mieście).

Owoce – lokalne banany, papaje i mango smakują 10 razy lepiej niż te zakupione w polskich supermarketach. Trzeba tylko pamiętać żeby je wcześniej dobrze umyć.

Bardzo popularny jest wysokoprocentowy alkohol wyrabiany z trzciny cukrowej – na Santo Antao można o niego zapytać niemal każdego rolnika. (JG)

 

Sport i nurkowanie. Zdecydowanie windsurfing i kitesurfing. (DO)

Bardzo dobre warunki do windsurfingu, można także wypożyczyć sprzęt do nurkowania (np. w Ribeira Grande). (JG)

 

Trekking. Przede wszystkim na wyspie Santo Antao (przewyższenia sięgające niemal 2000 metrów). (JG)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Każda wyspa jest inna i jeśli ktoś ma czas i troszkę grosza, warto by odwiedził każdą. Ale nie polecam Boavista, jeśli już ktoś był na Sal – są bardzo podobne. (DO)

Najładniejsze plaże znajdują się na Sal, na Santo Antao kąpiel jest często bardzo niebezpieczna ze względu na skaliste wybrzeża. Należy też wszędzie uważać na wysokie fale i silne prądy przybrzeżne. (JG)

 

Kluby i imprezy. Nieliczne kluby w Mindelo i Prai, pod koniec sierpnia festiwal muzyczny w Baia das Gatas. (JG)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Ceny porównywalne jak w Polsce. Duża część towarów pochodzi z Portugalii lub z Senegalu.

Na targowiskach i w niektórych sklepach można i należy się targować

W Mindelo w więzieniu można zakupić towary wykonane własnoręcznie przez więźniów (można wytargować rozsądną cenę). (JG)  

Komu się spodoba. Jeżeli jedynie wyspa Sal to lubiącym leniuchowanie turystom lub surferom, jeżeli Santo Antao to na pewno miłośnikom trekkingu, nurkowania i … chodzenia po górach, jeżeli St. Vicente i Santiago to miłośnikom poznawania kultury, muzyki i urokliwych postkolonialnych miasteczek. (JG)

Autor

Darek Olejniczak - podróżuje o ile ma czas i trochę grosza. Dość dobrze poznał Europę i kawalątek Afryki. Marzy o podróży na wszystkie kontynenty.

Jędrzej Gadziński - doktorant Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, miłośnik nieszablonowych podróży i spotkań z ludźmi. Jest także członkiem Akademickiego Koła Misjologicznego, dzięki któremu miał okazję spędzić na Cabo Verde pięć wspaniałych tygodni. Kolejna podróż do Afryki jest w trakcie organizacji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)