Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Małe Antyle - Informacje praktyczne

Ceny. od takich jak w Polsce (St. Vincent, Grenadyny, Grenada) - 25 zł za pokój, 10 zł za obiad, 5 zł za bilet autobusowy na dłuższej trasie - do wyższych (Trynidad, Bequia) – min. 50 USD za pokój. Ceny w trakcie i okolicach karnawału wzrastają kilkakrotnie (już od października aż do marca).

Geografia regionu. Małe Antyle to archipelag mniejszych i większych wysepek (zazwyczaj mniejszych). Największy jest Trynidad, bardzo uprzemysłowiony (warta odwiedzenia jest tylko północ), na większości wysp są wzgórza i las deszczowy, na wszystkich – plaże.

Pieniądze. Z bankomatami bywa różnie – na St. Vincent i Trynidadzie nie będzie problemu, ale na mniejszych wysepkach jedyna opcja zaopatrzenia się w gotówkę to oddział lokalnego banku, otwarty w bardzo egzotycznych godzinach. Dobrze mieć ze sobą średniej wielkości zapas dolarów, w nominałach nie większych niż 50 USD i koniecznie ostatniej emisji (niektóre banki nie chcą wymieniać starszych). Na każdej wyspie obowiązuje inna waluta. Najpopularniejszy jest East Caribbean Dollar, za nim T&T Dollar.

Dostęp do internetu. Zazwyczaj jest jedna lub dwie knajpki internetowe, ale za to z niezłym łączem. Wi-fi nie zaobserwowałem.

Telefony. Zasięg jest wszędzie i to bardzo dobry. Kilka telecomów ostro ze sobą konkuruje, więc zadzwonić do mamy można nawet ze środka lasu deszczowego.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie, 3-pinowe, 230V (na południu archipelagu).

Wiza. Wiz nie trzeba mieć, odpowiedni stempelek otrzymuje się na lotnisku. Na praktycznie każdej wyspie obowiązuje natomiast opłata wylotowa (20-30 USD), którą płaci się przy wylocie z kraju. Za opuszczenie go drogą wodną nie płaci się. Czasem, gdy organizowane są zawody sportowe dla całego regionu (regaty albo mistrzostwa krykieta), potrzebna jest wiza CARICOM – trudna do otrzymania i diablo droga. Wygodniej przełożyć wyjazd. Jeśli przekraczasz granicę na dziko – patrz punkt „łodzie” w sekcji „Transport”.

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Brak polskiej ambasady. Najbliższa - w Wenezueli.

Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Faks: (00-58 212) 992 21 64
E-mail: ambcarac[at]cantv.net; consul.ambasada[at]cantv.net, caracaskonsul[at]op.pl
www.caracas.polemb.net

Autor

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)