Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Małe Antyle - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Karaiby są bardzo wyluzowanym regionem, nie trzeba się przejmować zazwyczaj niczym. Charakter tego miejsca dobrze oddaje Radio Klasyka FM, serwujące calypso i reggae. Sklepy, bary i restauracje w weekend często w ogóle nie pracują, wiec dobrze się zaopatrzyć w prowiant w piątek, bo przez dwa dni jedynym wodopojem i jadłodajnią może być horrendalnie drogie KFC.

Mieszkańcy. Karaiby to wyspiarska Afryka. Czarną większość dopełniają Hindusi, trochę Chińczyków i odrobina białych.

Przydatne języki. Angielski, obowiązuje od Trynidadu po Dominikę. Raczej przypomina patois niż królewską angielszczyznę, sporo lokalnych nalotów, akcent zupełnie nieprawdopodobny, wymowa również. Od Martyniki na północ przeważnie francuski.

Święta. Kanawał. Niczym nie ustępuje temu w Rio – są parady, przebogate stroje, seks, zabawa na ulicach, steeldrumy, soca, calypso. Szał. Na każdej wyspie jest w nieco innym okresie. Przygotowania też są interesujące, trwają od października.

Jedzenie. Opisywane jako nieprawdopodobna mieszanka robi dość mdłe wrażenie. Na Trynidaadzie warto spróbować Shark’n’Bake – rekina podawanego jak hamburger, na Tobago – doubles, piekielnie ostrych placuszków z farszem z ciecierzycy, gdziekolwiek – palau lub roti z rybą czy kurczakiem. Kuchnia jest raczej ostra. Na targach mnóstwo jest za to owoców (ananasy, wax apples, maracuja), a mango można zrywać nawet z drzew przy ulicy.

Religia. Katolicy, hinduiści i protestanci.

Co warto przywieźć na pamiątkę. (dodaj swoje informacje)

Autor

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)