Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus.

ANGLIA: Trasy krajowe obsługuje National Express i Megabus. Przy dokładniejszym poznawaniu jednej okolicy warto zorientować się, czy lokalny przewoźnik autobusowy nie oferuje biletów regionalnych. W Londynie autobusy są najtańszą formą przemieszczania się, ale często bardzo czasochłonną. (RS)

SZKOCJA: Autobusy są generalnie najlepszą opcją. Tanie, szybkie i kursują bardzo często między miastami. Najtańsi przewoźnicy to Citylink i Megabus. Bilety w obie strony (return) są zawsze tańsze niż dwa bilety w jedną stronę (single). W miastach autobusy są relatywnie drogie, ok 1 funta za przejazd, niezależnie od długości trasy. Dostępne są bilety całodniowe za cenę ok. 2-3 przejazdów. Duże miasta mają autobusy nocne, ceny min. dwukrotnie wyższe niż za dnia. Taksówki są średnio drogie, mają rację bytu w mieście na krótkich trasach, jeśli podróżujesz w grupie i bardzo ci się spieszy lub nie możesz dostać się z punktu A do B jednym autobusem. Średniej długości trasa w mieście to wydatek ok. 5-6 funtów, zarówno w ciągu dnia jak i nocy. (AB)

WALIA: Na dłuższych trasach National Express. Poza tym autobusy podmiejskie. W rejonach turystycznych latem, zwłaszcza w weekendy, są uruchamiane dodatkowe linie. (RS)

IRLANDIA PÓŁNOCNA: Na terenie Belfastu jest dosyć dobra komunikacja autobusowa. Gorzej jest jak chce się dojechać gdzieś dalej w weekend.

Pomiędzy Belfastem a Dublinem jest dobre połączenie Do wyboru masz pociąg lub autobus. Autobus też zatrzymuje się bezpośrednio na międzynarodowym lotnisku w Dublinie. Bilet w jedną stronę to chyba 14 GBP lub 20 EURO. Czas podróży - trzy godziny z Belfastu. (AK)

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód.

Dopuszczalne prędkości: teren zabudowany - 48 km/h, niezabudowany - 96 km/h, autostrada - 112 km/h. (RS)

Wynajęcie samochodu to następna dobra opcja, tym bardziej jeśli podróżujesz z kimś. Paliwo wydaje się może drogie (niecały funt za litr) ale samochód pozwala na dojechanie w miejsca gdzie autobusy nie dojeżdżają. Najtańszy samochód to wynajem na 24h za ok. 30 funtów, niezależnie od firmy. Warunkiem podstawowym wynajmu jest posiadanie prawa jazdy min. 2 lata. Obowiązuje ruch lewostronny, do czego można się łatwo przyzwyczaić. Trudniejsze może się jednak okazać prowadzenie po niezwykle wąskich uliczkach, czy to w mieście, czy też w górach, czyli na 80% terytorium kraju. Ważne jest również przestrzeganie ograniczenia prędkości, które jest często sprawdzane przez policję lub wszechobecne kamery.

Sieć autostrad w kraju jest bardzo dobra, bez żadnych opłat. Im wyżej na północ, tym autostrad mniej, a drogi robią się węższe. Wszystkie drogi są jednak znakomitej jakości. Średnia prędkość dla Szkocji to więc ok. 110 km/h na głównych trasach i ok. 70 km/h na zwykłych drogach. (AB)

IRLANDIA PÓŁNOCNA: Na terenie Irlandii Północnej prędkość maksymalna na autostradach to 70 mil/h (112 km/h), poza terenem zabudowanym 60 mil/h (96 km/h).

Samochodem sprowadzonym z Polski można jeździć do pół roku. Należy mieć przy sobie bilet z promu, który potwierdza datę przeprawy. Cały czas należy mieć ważne ubezpieczenie. Jego brak powoduje, że auto jest zabierane przez policję, a kierowca dostaje mandat w wysokości 1000 GBP. Sprawa też może trafić do lokalnego sądu.

Po pół roku auto rejestruje się na lokalne numery, opłaca lokalny podatek drogowy, przechodzi badania techniczne (MOT) oraz wykupuje ubezpieczenie i można jeździć do woli. Dla osób pracujących zawodowo jako kierowcy, zaleca się wymianę polskiego prawa jazdy na brytyjskie, co kosztuje jakieś 35 GBP. Proces ten można odwrócić po powrocie do Polski.

Pierwsze ubezpieczenia na samochód są droższe niż w Polsce i Anglii. Jego wysokość zależy od tego jak długo masz prawo jazdy oraz czy ubezpieczaliście samochód wcześniej. Jeżeli mieliście wykupione ubezpieczenie w Polsce, należy postarać się o zaświadczenie po angielsku.

Ja za ubezpieczenie starego Nissana Micrę, który kosztował mnie 750 GBP, zapłaciłem 660 GBP, a za Renault Scenic rocznik 2003 - niecałe 500 GBP.

Uwaga: ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii jest na kierowcę, a nie na samochód. Jeżeli chcesz udostępniać samochód np. żonie lub koledze, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie na tę osobę.

Mandat za złe parkowanie kosztuje 30 GBP (płatne chyba do 14 dni od daty wystawienia. Potem jest drożej).

Najlepiej samochód kupić, jeżeli planujecie zostać dłużej i mieszkacie poza Belfastem. Auta są tańsze niż w Polsce. Trzeba pamiętać, że obowiązuje ruch lewostronny, dlatego auta tam kupionego nie można zarejestrować w Polsce. Po ewentualnym sprowadzeniu do Polski trzeba je najpierw przerobić, co może kosztować około 1300 GBP, przejść badania techniczne i uzyskać homologację. Dlatego z Wielkiej Brytanii opłaca się sprowadzać tylko drogie auta. Więcej o cenach samochodów zapraszam na stronę http://www.autotrader.co.uk. (AK)

 

Promy/łodzie.

Szkocja ma wiele połączeń promowych z lądu na niezliczoną ilość wysp i wysepek na zachodzie i północy. Przeprawy te są dosyć wolne, ale gwarantują piękne widoki. Godzinna przeprawa będzie kosztować 4 funty w jedną stronę za pasażera, ale już 25-30 za samochód.

Znakomitą większość tras obsługuje Caledonian MacBrayne (www.calmac.co.uk). Oferują oni również karnety na daną ilość przepraw na różnych trasach, co znaczy że można zaplanować trasę z wyspy na wyspę taniej niż dodając poszczególne przeprawy.

Szkocki rząd właśnie wprowadził w życie program współfinansowania przepraw promowych na zachodnie wyspy w celu wspomożenia gospodarki, co dla nas wszystkich oznacza, że przez najbliższe dwa lata ceny przepraw spadną nawet o 50%. (AB)

Istnieją też połączenia promowe pomiędzy Belfastem (Irlandia Północna) a Liverpoolem (Anglia) oraz Stranraer (Szkocja). Prom Liverpool – Belfast poza sezonem kosztuje około 70 GBP + 20 GBP za kabinę. Jest to cena za samochód osobowy + kierowca.

Jest też prom, który odpływa z Larne, koło Belfastu. Można również pojechać do Dublina (około 2,5 godziny samochodem z Belfastu) i tam wziąć prom do Walii, Anglii lub nawet Francji. (AK)

 

Pociągi. Sieć kolejowa jest bardzo dobrze rozwinięta (to tu narodziła się kolej), ale jedna z najdroższych w Europie. W Walii pociągi są tańsze niż w Anglii, zwłaszcza na trasach obsługiwanych przez Arriva Trains Wales. (RS)

Jeśli podróż autobusem z jakiegoś względu odpada, kupując bilet na pociąg warto sprawdzić kilka opcji:
1) sprawdź, czy przypadkiem dwa single nie będą tańsze niż bilet return.
2) Na długich odcinkach, czasem warto podzielić trasę podróży na dwa lub 3 etapy i w ten sposób zaoszczędzić sporo kasy. Na trasie przejazdu znajdź duże miasto/miasta i sprawdź ceny 2-3 osobnych biletów, często wychodzi dużo taniej, mimo że jest to wbrew wszelkiej logice.
3) warto zwrócić uwagę na porę podróży. Bilety są zawsze droższe w godzinach szczytu (peak times), zazwyczaj do 9 rano i między 16 a 18. (AB)

Trasy pociągów w Szkocji pokrywają się z autobusami. Są szybsze, ale zazwyczaj dużo droższe. (AB)

W Walii warto rozważyć zakupienie biletów okresowych (na wszystkie pociągi i większość autobusów) – Freedom of Wales Flexi Pass. Można je kupić na cały kraj lub tylko na cześć południową lub północną: http://www.walesflexipass.co.uk (RS)

Sieć kolejowa w Irlandii Północnej jest mało rozwinięta i łączy głównie Belfast z Dublinem przez Newry oraz Belfast z Londonderry (Derry). (AK) 

Autostop.

Nie jest popularny w gęsto zaludnionych regionach kraju. Na północy masz większe szanse, szczególnie na wyspach, gdzie transport publiczny może się równać jednemu autobusowi dziennie na trasie dookoła wyspy. (AB)

Taksówki. W Irlandii Północnej jest spory wybór. Taksówka z Belfast International Airport do centrum Belfastu może kosztować 25-30 funtów. (AK)

 

Rower. W wielu miejscach kraju można tanio wynająć rower, na godziny lub doby. (AB)

 

Samolot. www.skyscanner.net - jedna z wyszukiwarek tanich połączeń dokądkolwiek, biorąca pod uwagę również europejskie tanie linie lotnicze. Bardzo prosty i efektywny system.

Z Polski do UK można się dostać naprawdę szybko i naprawdę tanio. Również tanie mogą być, w zależnosci od szczęścia, połaczenia z wieloma krajami świata. Easyjet lata np z Londynu Gatwick na kilka greckich wysp, możesz znaleźć return za 100 funtów. Zawsze warto szukać, i powracać na strony tanich linii co kilka dni, bo ciągle (moim zdaniem losowo), zmieniają swoje ceny. (AB)

W przypadku Irlandii Północnej macie do wyboru dwa lotniska: Belfast International Airport, około 20 mil od Belfastu oraz Belfast City Airport, który jest w samym mieście. City Airport obsługuje przeważnie krajowe loty. Z Belfastu jak na razie jest bezpośrednie połączenie tylko z Warszawą, ale warto zawsze sprawdzić. Kiedyś też można było dolecieć do Gdańska. (AK)

 

Metro. Najlepszy sposób na poruszanie się po Londynie. Adresy często podawane są z nazwą najbliższej stacji. Bilet dzienny kupiony po 9.30 kosztuje 6.30 GBP. (RS)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Irlandia (promem z Liverpoolu). Wyspy Normandzkie (promem z Weymouth, Poole, Portsmouth). Francja (promem z Weymouth, Poole, Portsmouth, Plymouth, Newhaven. Dover, Folkestone). (RS)

Łatwo dojechać do Republiki Irlandzkej również z Irlandii Północnej. Nie ma kontroli granicznej. Przekroczenie granicy można poznać, po trochę innej grafice znaków drogowych w Republice Irlandzkiej. (AK)

Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Obejrzyj więcej zdjęć z Wielkiej Brytanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)