Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Sezon i pogoda

Pogoda.

W Anglii temperatura rzadko spada poniżej zera. Najłagodniejszy klimat – dzięki przepływającemu Golfstromowi ma południowo-zachodnia część kraju, a zwłaszcza Kornwalia (angielska Riwiera). Przez cały rok odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych i sportowych (m.in. Balloon Fiesta w Bristolu, turniej tenisowy w londyńskim Wimbledon, inscenizacje bitew - jak Hastings 1066 r.). (RS)

Pogoda w Szkocji jest w zasadzie zawsze umiarkowana, licząc polskimi standardami. Jako że z jakiegokolwiek punktu na lądzie do morza jest nie dalej niż 100km, klimat jest wilgotny a pogoda zmienna.

Turyści przyjeżdżają do Szkocji w każdej porze roku. Szkocka zima to 0-5 stopni w południowej części kraju i nieco poniżej zera na północy, w Highlands, dokąd trzeba się udać, jeśli chce się zobaczyć śnieg. Szkockie lato to 15-20 stopni, z maksymalnie dwoma tygodniami temperatury sięgającej 25 stopni (i to nie zawsze w miesiącach letnich, może się to zdarzyć np. w kwietniu). Generalnie nie jest zimno, nie jest też gorąco. Trzeba być jednak zawsze przygotowanym na deszcz, oraz na totalny kalejdoskop wrażeń pogodowych, nawet w ciągu jednego dnia.

Każda pora roku jest dobra na przyjazd do Szkocji i zależy tylko od głównego celu wyprawy. Najprzyjemniej pogodowo jest mniej więcej od maja do września, ale zimą szalik i rękawiczki wystarczą. (AB)

W Walii bardzo rzadko można spodziewać się śniegu, nawet przez kilka lat (z wyjątkiem najwyższych partii Snowdonii). Dość często mgła lub opady deszczu. (RS)

Lato w Irlandii Północnej nie jest tak gorące jak w Polsce, a zima jest przeważnie deszczowa i wietrzna. Śnieg zdarza się okazjonalnie i przeważnie po paru godzinach topnieje. (AK) 

Sezon.

SZKOCJA: W styczniu, lutym i marcu są to samotni backpackerzy. W kwietniu i maju wylegają na ulice turyści, którzy chcą pozwiedzać. Od czerwca do końca sierpnia wszędzie są tłumy ludzi, wszelkiego wieku i narodowości, które przyjechały do Szkocji głównie z powodu festiwali mających miejsce w Edynburgu oraz innych miastach i miasteczkach.

Wśród wydarzeń wartych polecenia są Edinburgh International Film Festival, Edinburgh Jazz & Blues Festival, Edinburgh Fringe, Glasgow West End Festival, Edinburgh International Festival i Edinburgh Mela. Festiwale te krążą głownie wokół teatru, muzyki, filmu, opery, czy wielokulturowości w każdym wydaniu.

Można jednak znaleźć również festiwale odnoszące się do kultury przedchrześcijańskiej w Szkocji, kultury rejonu Highlands, grania na dudach, skrzypkach i flecie, jak i wielkie 2-3 dniowe koncerty z zespołami będącymi na topie w UK.

Pełna lista letnich festiwali dostępna jest na stronie http://scotlandinter.net/festivals.htm

Wrzesień, październik i listopad są nieco spokojniejsze, natomiast w grudniu znów roi się od ludzi, którzy postanowili spędzić święta i nowy rok świętując razem ze Szkotami Hogmanay. Jest to najważniejsze szkockie święto w roku, trwające 4 dni (29.12.-1.01), gdzie wszystkie miasta w kraju prześcigają się nawzajem w próbach zaangażowania najlepszych artystów do zabawienia tłumu. (AB)

WALIA. 1 marca w całej Walii jest uroczyście obchodzony dzień św. Dawida – patrona kraju. Odtąd do późnej jesieni można spodziewać się licznych festiwali, których największe nasilenie jest latem (m.in. Monmouth Music Festival, Llandeilo Fawr Music and Flower Festival, The Big Cheese na zamku Caerphilly, Grand Medieval Mle - średniowieczny festyn na zamku Cardiff)
Więcej na stronie. (RS)

IRLANDIA PÓŁNOCNA: Najlepiej przyjechać na wiosnę lub latem, czyli pomiędzy majem a sierpniem. (AK)

 

Aktualna pogoda.Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Obejrzyj więcej zdjęć z Wielkiej Brytanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)