Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Na co uważać

Mieszkańcy.

Poziom bezpieczeństwa w Szkocji jest porównywalny z Polską. Nie ma tylu kradzieży, jest za to całkiem sporo napadów. Trzeba uważać na grupy młodych dresiarzy (NEDs – Non Educated Deliquents), którzy mogą nieźle narozrabiać. Glasgow to europejska stolica nożowników. Jeśli widzisz grupę agresywnych ludzi, omijaj ją szerokim łukiem, pod żadnym pozorem nie dyskutuj. Poważne lanie możesz dostać od obu płci lokalnych nastolatków. W dużych miastach, omijaj parkowe ścieżki nocą. (AB)

W Irlandii Północnej warto unikać tematów politycznych, zwłaszcza w pubach. Czasami podczas marszów protestanckich mogą mieć miejsce zamieszki (zwłaszcza gdy marsz przebiega przez katolicką część). (AK)

Kanty i oszustwa. (dodaj swoje informacje)

Woda. (dodaj swoje informacje)

Ciemne miejsca. Niektóre rejony Belfastu, zwłaszcza te na granicy katolickiej i protestanckiej strefy. (AK)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

 

Ruch drogowy. Lewostronny. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje jedna zasada pierwszeństwa, ponieważ na większości skrzyżowań znajdują się odpowiednie znaki. Na drogach drugorzędnych można zobaczyć trójkątny znak GIVE WAY (ustąp pierwszeństwa) lub czerwony znak STOP. Często przy skrzyżowaniach nie ma znaku GIVE WAY, natomiast na jezdni są namalowane przerywane białe linie.

W razie wypadku należy się zatrzymać. Należy też podać informacje na temat posiadanego ubezpieczenia pozostałym. Jeżeli w wyniku wypadku ktoś odniósł obrażenia, należy wezwać policję. Na autostradach są pomarańczowe automaty, z których można się skontaktować z policją. Jeżeli w samochodzie są zainstalowane pasy bezpieczeństwa, to należy ich używać – również na siedzeniach z tyłu. (RS)

W Szkocji należy uważać na ruch drogowy, zarówno jako kierowca jak i przechodzień. Wąskie, kręte ulice, góry i pagórki gwarantują kiepską widoczność okolicy. Szkoci nie lubią z jakiegoś powodu używać świateł w samochodach, toteż łatwo się nie zorientować, który samochód zaraz ruszy z pobocza, a który zaparkował na zakręcie.

Ponadto kierowca ma zawsze pierwszeństwo, więc kiedy przechodzisz przez ulicę, nawet najmniejszą, popatrz czy nic nie jedzie. Światła drogowe zmieniają się bardzo szybko. Na przejściach dla pieszych zielone światło gaśnie na ok 3-4 sekundy zanim zmieni się na czerwone. Nie wchodź wtedy na ulicę, bo zza rogu już ruszają samochody. Jeśli prowadzisz, nigdy nie przejeżdżaj na żółtym, bo samochody z naprzeciwka też widzą już żółte światło.

Szkoci parkują gdzie popadnie i często musisz przepuścić nadjeżdżającego z naprzeciwka aby się zwyczajnie zmieścić na drodze. (AB)

Przyroda. Częste, niezapowiadane deszcze. Pogoda może się zmienić bardzo szybko, dlatego należy mieć przy sobie parasol lub nieprzemakalną kurtkę. (AK)

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)