Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje.

Należy pamiętać, ze Brytyjczycy są niezwykle przywiązani do formy: uśmiechu i grzecznych słówek (nawet kierowcy autobusu dziękuje się przy wysiadaniu za jazdę). Nie należy też pchać się, gdy tworzy się kolejka. Z uwagi na wieloetniczność kraju, lepiej tez unikać słów określających mieszkańców jako Anglików (lepiej użyć neutralnego British – nawet Walijczyk lub Szkot może to uznać za obrazę). (RS)

Mieszkańcy Szkocji zaczną narzekać, jeśli nie zastosujesz się do kilku podstawowych zasad. Najważniejszą jest uprzejmość. Jak Anglicy, Szkoci lubią swoje kolejki-ogonki, pytanie 5 razy dziennie jak się masz i wysoką kulturę osobistą. Także wpychanie się w kolejkę to ciężkie przestępstwo, ale w zasadzie obserwowalne tylko na lotniskach podczas boardingu samolotów do Polski. (AB)

 

Mieszkańcy.

Szkoci są dumni z tego, że odwiedza ich tak wielu turystów i pracują nad tym, aby przyjeżdżało jeszcze więcej. Cała baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta i dostępna na każdym poziomie zasobności portfela. Ludzie są bardzo pomocni i przyjaźni i rzeczywiście interesuje ich to, co ty myślisz o ich kraju. Lokalni mieszkańcy, najłatwiej spotkani w pubach, będą źródłem najlepszych opowieści i partnerami dyskusji. Warto też zwrócić uwagę na zrelaksowany tryb życia, jaki prowadzi się w Szkocji. Na północy i na wyspach, na terenach nie tak gęsto zamieszkanych, wszystko dzieje się powoli i spokojnie. (AB)

Większość mieszkańców Irlandii Północnej uważa się za Irlandczyków, z tym że nie oznacza to, że chcieliby być częścią Republiki Irlandzkiej.

Kultura podobna do polskiej. Ludzie są trochę zamknięci na przybyszy z innych krajów. W Irlandii Północnej nie spotkałem się z niechęcią do Polaków, natomiast do czarnoskórych imigrantów - tak. Dublin jest bardziej międzynarodowy i ucywilizowany. (AK)

Przydatne języki. Właściwie wszędzie bez problemu można porozumieć się po angielsku. W Walii funkcjonuje jeszcze jako drugi urzędowy – język walijski. W hrabstwie Carmathenshire i na północnym zachodzie dla wielu ludzi jest to pierwsza mowa. Wystarczy jednak zaproponować przejście na angielski. (RS)

Pierwsza wizyta w Szkocji może okazać się nieco szokująca nawet dla porządnego ucznia. Angielski nie brzmi tu jak angielski. Szkocki akcent może być trudny do zrozumienia, do tego każde miasto będzie miało swoją odmianę slangu. Szkoci wplatają ponadto do angielskiego bardzo dużo szkockich słów. Wszelcy turyści mówiący po angielsku z jakimkolwiek akcentem będą jednak zrozumiani z łatwością.

Sam język szkocki (Scottish Gaelic) jest zupełnie inny od angielskiego, bardzo za to podobny do irlandzkiego. Posługuje się nim 1,2% populacji, głównie mieszkańcy wysp i miłośnicy tradycji. Widoczny jest jednak niemal wszędzie ze względu na zamiłowanie do wplatania słówek do codziennego języka, jak i zwykłe nazewnictwo miast w Szkocji.

Szkoci w zasadzie nie uczą się języków obcych, toteż angielski jest podstawą. (AB)

Święta. Urzędowo wolnych od pracy dni jest w Wielkiej Brytanii niewiele: poza zwyczajowymi jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie są jeszcze bank holidays (należy sprawdzić wcześniej kiedy przypadają w danym roku). (RS)

Najważniejsze w Irlandii Północnej jest Boże Narodzenie. Poza tym obchodzi się Halloween i Dzień Św. Patryka. (AK)

Jedzenie. Brytyjska kuchnia nie cieszy się sławą, ale warto zwrócić uwagę na lokalne sery, potrawy z wołowiny  oraz piwa i cidery (napoje alkoholowe z jabłek lub gruszek – odradzam te najtańsze w plastikowych butelkach).

Klasyczne angielskie (walijskie, irlandzkie, szkockie - jest takie samo) śniadanie składa się z: kiełbasek, jajek (najczęściej w formie jajecznicy: scrambled), bekonu, black pudding (zbliżone do kaszanki), pieczarek i hash browns (placków ziemniaczanych).

Wczesnym popołudniem jada się lunch, a około 17-ej podwieczorek (słowo „tea” oznacza zarówno ten posiłek, jak i herbatę). Obiad (dinner) jest w porze naszej kolacji. (RS)

 

Religia. Większość mieszkańców Irlandii Północnej to chrześcijanie, pół na pół protestanci i katolicy. (AK)

Co warto przywieźć na pamiątkę. (dodaj swoje informacje)

Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Obejrzyj więcej zdjęć z Wielkiej Brytanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)