Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Gdzie spać

Dużo schronisk (youth hostels) – od ok. 10 GBP i pensjonatów (bed and breakfast, B&B). (RS)

 

WYNAJĘCIE MIESZKANIA (IRLANDIA PÓŁNOCNA, ale większość obowiązuje na całym terenie UK):

Irlandia Północna należy do najtańszych regionów Wielkiej Brytanii. Najdroższy jest Belfast, gdzie za wynajęcie dwupokojowego mieszkania należy zapłacić miesięcznie 450-500 GBP. To samo mieszkanie w Anglii może kosztować 10% więcej. Taniej jest wynająć coś wokół Belfastu za powiedzmy 350-400 GBP miesięcznie. Są to ceny za mieszkania w dobrym stanie, nie jakieś tam rudery z grzybem.

„Fachowcy” od oszczędzania są wstanie wynająć pokój za nie całe 100 GBP miesięcznie, ale za to trzeba mieszkać z 4-6 osobowym stadem. Problem jest z rana, kiedy wszystkie owieczki idą do łazienki lub kuchni. Rekordziści są w stanie przetrwać nawet w większym tłoku, no ale to już zakrawa na przykład turystyki ekstremalnej.

Do czynszu należy doliczyć rachunki za media i TV license. Lokalny podatek, który pokrywa koszty wywózki śmieci, oświetlenia ulic, pobór wody i kanalizację jest płacony przez właściciela lokalu lub agencję nieruchomości. Jest on płacony rocznie. Na przykład w Anglii lokalny podatek płaci wynajmujący i jest to około 100 GBP ekstra miesięcznie. W Anglii również płaci się za wodę, w zależności od zużycia.

Koszty rachunków za media dają około 70-80 GBP miesięcznie. Zależą od tego czy macie dodatkowo internet, telefon lub telewizję kablową.

Należy pamiętać, że podpisanej umowę na określony czas nie powinno się zrywać przed umówionym terminem. Zerwanie kontraktu przeważnie oznacza, że musimy zapłacić karę lub pozostałe rachunki do zakończenie umowy. Np. w BT jak mamy roczny kontrakt na abonament telefoniczny i po 7 miesiącach będziemy chcieli go zerwać to płacimy karę oraz tracimy wszystkie ulgi. Czyli jak wykupiliśmy np. international saver, który daje nam tanie międzynarodowe rozmowy telefoniczne, to przy zerwaniu umowy będziemy musieli zapłacić za te rozmowy po normalnej stawce.

Przy płaceniu rachunków ważne jest również, że za media i telefon płacimy co 3 miesiące a za internet i telewizję kablową co miesiąc. Za olej opałowy płaci się co dostawę. Ilość dostaw zależy od zużycia i wielkości baniaka.

Jest wiele dostawców internetu. Jeżeli ma być on dostarczany za pomocą modemu ADSL (czyli przez gniazdko telefoniczne), musicie mieć najpierw wykupiony abonament telefoniczny z BT (British Telecom), który jest tam prawie monopolistą.

W niektórych rejonach Belfastu swoje usługi oferują telewizje kablowe. Do najbardziej znanych zaliczyłbym SKY TV lub Virgin Media.

Miesięczny abonament za internet dostarczany niezależnie od dostawcy linii telefonicznej to około 15-20 GBP za 1 Mbit/s. Jak wykupicie kablówkę, internet jest za darmo lub za jakieś grosze, np. w SKY TV dopłata za internet to 5 GBP. Mówimy cały czas o prędkości około 1 Mbit/s. Są również szybsze łącza, ale one kosztują więcej.

Modem ADSL zazwyczaj dostarczany jest razem z internetem i nie trzeba go potem zwracać.

Można również wykupić linie stacjonarną. Główny operator to BT (British Telecom). Czasami niektóre telewizje kablowe oferują połączenia telefoniczne, jeżeli w rejonie gdzie mieszkasz istnieje ich infrastruktura. Umowę na telefon podpisuje się na minimum 1 rok i nie powinno się jej zrywać.

Jejśli oprócz telefonu zdecydujecie się na internet, możecie poprosić o usługę tanich rozmów telefonicznych. Rozmowy międzynarodowe lub międzystrefowe wykonywane z numeru stacjonarnego są przekierowywane przez dostawcę internetowego i to jemu płacimy za to rachunki. Jest to odpowiednik prefiksu, który istnieje w Polsce. (AK)

Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)