Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Węgry - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. Madziarzy są bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków. Na pewno zdarzy się wam zostać zaproszonym na coś mocniejszego. Ich podejście jest szczere. Ze względów historycznych Węgrzy nie są lubiani przez swoich sąsiadów. Za prawdziwych przyjaciół uważani są właśnie Polacy.

Przydatne języki. Na Węgrzech istnieją poważne problemy z porozumiewaniem się. Nie spodziewajcie się, że będziecie obsługiwani w sklepach czy kawiarniach w znanym Wam języku. Wiele spraw da się załatwić na migi. Jeśli chcecie uzyskać jakąś bardziej szczegółową informację wybierzcie starannie: do młodych ludzi kierujcie swoje zapytania.

Pamiętajcie, że odwrotnie niż w polskim „S” – czytamy jak „Sz”, a „Sz” jak „S”. Jest to o tyle istotne, że na przykład miasto Seged przeczytane po polsku brzmi – „dupa”, a piwo Sör – „gówno” [poprawnie SZER].

 

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Węgierska kuchnia jest nieco zbliżona do Polskiej. Nie liczcie więc na super niespodzianki w sklepach czy restauracjach.

Polecam salami. Za najbardziej uznane uchodzi to firmy Pick z Szegedu. Polecam także te zwykłe do kupienia w mięsnym.

Interesujący smak ma Gyulai Kolbasz – czerwona kiełbasa, której w Polsce nie uraczycie.

Wszelkiej maści ostre papryki. Szczególnie polecam małą, marynowaną w kształcie wiśni, pastę paprykową Eros Pista (makabrycznie ostra) w dwustugramowych słoiczkach.

 

Religia. (dodaj swoje informacje)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Wina. Dobre gatunki można kupować w ciemno za więcej niż 1000 HUF. Ogromny wybór jest w marketach. Nie polecam Egri Bikaver – popularne w Polsce, na Węgrzech uchodzi za wino drugiej kategorii i tak też smakuje.

Papryka. Uzupełnieniem może być zestaw małych ozdobnych materiałowych woreczków zawierających różne rodzaje papryk.

Przewodnicy

Znasz dobrze Węgry?

Uzupełnij ich opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Albert Bukowiec - Absolwent Wydziału Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Pracownik BP Explorer. Przyszły pilot wycieczek międzynarodowych. Uwielbia łączyć pracę z przyjemnością. Obecnie przygotowuje się do dalszej eksploracji krajów Europy wschodniej oraz bliskiego wschodu.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)