Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ukraina - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. W miastach autobusy i busiki ruszają z dworca autobusowego. Warto jest kupić bilet w kasie a nie u kierowcy, bo macie wtedy zapewnione miejsce. Zawsze jest wielu chętnych, więc może się zdarzyć, że bez biletu po prostu nie zostaniecie zabrani.

Podróż trwa dużej niż zakładany ze względu na odległość czas, z powodu  zabieranych i wysadzanych po drodze pasażerów – to czysty zarobek dla kierowcy, więc należy uzbroić się w cierpliwość. (BS)

Autobusy są bardzo tanie, co powoduje natłok pasażerów. Przeważnie są to stare pojazdy, po których nie można oczekiwać dobrych warunków, a  tym bardziej klimatyzacji. Często zdarza się, że ludzie ze wsi przewożą autobusami do miasta na targ swojskie produkty: warzywa, owoce, mleko, sery, wędliny, mięsa - to wszystko można spotkać w autobusie. (MK)

 

Minibusy/shared taxi. Minibusy to bardzo popularny środek transportu, mówi się na o nich „marszrutne taxi” lub powszechniej: „marszrutki”. Jeżdżą po miastach i między miastami. Jest to dość szybki i tani środek transportu, choć czasem zatłoczony. Marszrutki nie zawsze mają rozkłady jazdy czy wyznaczone przystanki, o szczegóły warto pytać miejscowych. Chętnie pomogą i wytłumaczą gdzie się zatrzymują i której odjeżdżają. (JW)

Busiki są najpopularniejszym środkiem transportu. Nie warto czekać na ostatni w danym kierunku, bo zdarza się, że „wypada”. Ze względu na stan dróg, zdarza się, że w razie bardzo złych warunków kierowca nie decyduje się jechać w trasę. Zazwyczaj informuje o tym dworzec autobusowy, ale jeśli wsiadacie gdzieś na trasie – możecie zostać na lodzie.

Jeśli kierowca ma puste miejsca, zatrzyma się również między przystankami gdy machniecie ręką. Jak również wysadzi was w dowolnym miejscu. (BS)

 

Samochód. Jadą samochodem na Ukrainę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

Jadą samochodem na Ukrainę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

1. Kierowca wjeżdżający samochodem na teren Ukrainy musi posiadać ubezpieczenie, „zieloną kartę”.

2. Jeżeli kierowca nie jest właścicielem samochodu musi posiadać upoważnienie notarialne od właściciela pojazdu przetłumaczone na język ukraiński przez tłumacza przysięgłego. Bez takiego dokumentu nie zostanie wpuszczony na terytorium Ukrainy. Przepis ten jest bezwzględnie stosowany.

3. Przejścia samochodowe z Polski na Ukrainę często są zatłoczone, bywa że samochody osobowe stoją nawet po 15 godzin. Alternatywą jest natomiast granica słowacko-ukraińska, gdzie przejścia są spokojniejsze, a czas oczekiwania znacznie krótszy.

4. Drogi na Ukrainie, choć czasem szerokie, mają gorszą nawierzchnię niż te w Polsce. Należy szczególnie uważać na częste nierówności i dziury na bocznych drogach. W Karpatach zdarza się, że droga zaznaczona na mapie jako lokalna okazuje się nieprzejezdna dla samochodu osobowego.
 
5. Wewnątrz kraju zdarzają się posterunki drogowe DAI (Państwowa Samochodowa Inspekcja). W Karpatach ukraińskich jest ich pięć. Wjeżdżając na posterunek drogowy należy się zatrzymać i jechać dalej dopiero po sygnale „inspektora”.
 
6. Powszechne jest łamanie przepisów, jak również częste kontrole milicji na drogach. Kierowcy jednak ostrzegają się przed milicją. (JW)

Ważne: jeśli wjeżdżacie na Ukrainę samochodem, którego nie jesteście właścicielami (np. należy do banku, firmy leasingowej, żony której nie ma akurat z wami etc.) musicie mieć NOTARIALNE tłumaczenie na ukraiński upoważnienia do prowadzenia tego pojazdu po Ukrainie. To samo, jeśli już na samej Ukrainie dajecie znajomemu kluczyki, żeby skoczył po piwo – w razie kontroli będą kłopoty, a wysokość mandatu dość uznaniowa. Jeśli nie dogadacie się co do jego wysokości, alternatywą jest kilka godzin na komisariacie i spisanie protokołu. Dlatego właściciel zawsze powinien być w wozie, jeśli prowadzi ktoś inny.

W Karpatach uważamy zawsze na pobocza, wyrwy sięgające polowy drogi zazwyczaj są oznakowane sterczącymi tyczkami albo gałęziami, ale te mniejsze już nie. Stan dróg jest zły, po tegorocznych powodziach drogi  fragmentami przestały istnieć i są tymczasowe nasypy pełniące rolę dróg. (BS)

 

Promy/łodzie. Promy pływają głównie z Odessy i portów Krymskich. Z Odessy popłyniemy praktycznie do wszystkich krajów basenu Morza Czarnego. Z portów Krymskich pływają wzdłuż wybrzeża głównie sezonowe statki wycieczkowe. Z Krymu możemy dostać się promem do Rosji przez Cieśninę Kierczańską. (JW)

Pociągi. „Uz” - „Ukraińska zaliznica”. Pociągi na Ukrainie są bardzo popularnym środkiem transportu. Większość podróżnych wybierających się w dłuższą trasę wybiera właśnie kolej. Na Ukrainie jest kilka klas pociągów:

Lokalne:
„Elektro pojezd”, popularnie nazywane „elektryczki” jeżdżą na trasach lokalnych. Jest to najtańszy środek lokomocji.

Dalekobieżne:
Pociąg dalekobieżny to „pojezd”. Bilety na pociąg należy kupować w kasach, do kupna biletu potrzebny jest dokument tożsamości (paszport).
W pociągach dalekobieżnych jest kilka rodzajów wagonów różniących się standardem i ceną:
- „Obścij” – najtańsza opcja w pociągu dalekobieżnym, bez miejscówki, nie na wszystkich trasach.
- „Plackartnyj” - najbardziej popularna opcja, jest to miejsce sypialne w wagonie bez przedziałów.
- „Kupiejnyj” – najwyższy standard, wagon w stylu kuszetki.

Uwaga! W sezonie bywają problemy z kupnem biletów. Zdarza się, że pociągi są przepełnione i nie ma miejsc. Dlatego jeśli masz możliwość, warto kupić bilety wcześniej. (JW)

Z powodu różnic w szerokości torów między krajami, na granicy następuje ich zmiana, co zajmuje od trzech do czterech godzin. (MK)

 

Autostop. Autostop jest najczęściej płatny, wielu miejscowych (szczególnie na prowincji) korzysta z autostopu. Z uwagi na niskie ceny biletów wśród turystów mało popularny. (JW) 

Propozycja zapłaty za autostop powinna wyjść ze strony autostopowicza, ponieważ tylko niektórzy kierowcy proszą wprost o zapłatę, a zasada jest taka, że wszyscy płacą. Płaci się około jedną hrywnię mniej niż za autobus. (MK)

 

Taksówki. Taksówki są powszechne i dość tanie. Obcokrajowcy bywają naciągani na wyższe ceny, dlatego przed kursem warto ustalić cenę. Oczywiście warto się targować.(JW)

W miastach i wsiach miejskiego typu można przemieszczać się taksówką. W miastach złapiecie je na ulicy, zamówicie przez telefon lub zastaniecie na postoju. W miastach są taksometry, nie targujemy się.

We wsiach trzeba dopytać się o najpopularniejsze miejsce postoju, zazwyczaj jest w pobliżu dworca autobusowego. W większych miejscowościach często jest jedna taryfa na całe centrum. Na dalsze trasy, np. do drugiej wsi, trzeba się umawiać każdorazowo co do ceny (zawsze trzeba pytać i ustalać cenę wcześniej). Targować można się przy dłuższych trasach, zazwyczaj jest to mało skuteczne, zwłaszcza jeśli nie macie ze sobą znajomego Hucuła, który to zrobi za was. (BS)

 

Rower. Podróżujący rowerem przez Ukrainę muszą liczyć się z tym, że nawierzchnie dróg są znacznie gorsze niż w Polsce. Należy również uważać na kierowców samochodów, którzy często nie traktują rowerzysty jako równoprawnego uczestnika ruchu drogowego.(JW)

Samolot. Na Ukrainie jest kilkanaście lotnisk i sporo połączeń. Wewnątrz kraju i do sąsiadów wschodnich ceny są przyzwoite, lecz z Polski na Ukrainę już nie.

Na Ukrainie pojawiły się tanie linie lotnicze Wizzair, które oferują połączenia wewnątrz kraju po promocyjnych cenach. Przykładowo: za bilet na trasę Lwów – Symferopol – Lwów, kupując odpowiednio wcześniej, zapłacimy jedynie około 100zł. (JW)

Huculszczyzna - najbliższe lotnisko jest w Ivanofrakivsku (dawniej Stanisławów), stamtąd do serca Huculszczyzny jeszcze ok. 120 km. (BS)

 

Metro. Metro jest w Kijowie i Charkowie, i w tych wielkich i zakorkowanych miastach jest idealnym rozwiązaniem. Dobre oznakowanie i pociągi odjeżdżające co kilka minut pozwalają sprawnie poruszać się po całym mieście. Wchodząc do metra kupujemy bilet i możemy z nim jeździć (i przesiadać się) aż do wyjścia na powierzchnię. W metrze nie wolno fotografować. (JW)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Słowacja, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Rosja, Białoruś.

- Słowacja (przejścia drogowe, piesze i kolejowe)
- Węgry (przejścia drogowe, piesze i kolejowe)
- Rumunia (przejścia drogowe i kolejowe)
- Mołdawia (przejścia drogowe i kolejowe)
- Rosja (przejścia drogowe, piesze, kolejowe, promowe). Wybierając się do Rosji należy pamiętać o konieczności posiadania wizy.
- Białoruś (przejścia drogowe i kolejowe). Wybierając się na Białoruś należy pamiętać o konieczności posiadania wizy! (JW)

Na Huculszczyznę można dojechać samochodem przez Zakarpacie od strony Słowacji lub Węgier. Podróż ciekawa, bo Zakarpacie to już inna kultura, architektura i klimat. (BS)

Autorzy

Jacek Wnuk - geograf, fotograf, doktorant Instytutu Nauk o Ziemi UMCS Lublin. Od wielu lat przemierza wschodniokarpackie bezdroża. Organizator wielu wypraw popularnonaukowych w trudnodostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi i Rosji. Prowadzi stronę www.karpatywschodnie.pl.

Karolina Tabaszewska - Absolwentka ukrainistyki na UJ i stażystka lwowskiego Uniwesytetu Iwana Franki. Podczas ostanich wyborów prezydenckich była obserwatorem w Dniepropietrowsku. Miłośniczka gór, narciarstwa, Huculszczyzny i włóczęgi bez celu. Na co dzień barmanka.

Barbara Stasiak - absolwentka Instytutu Okretowego Politechniki Gdanskiej, była właścicielka renomowanej restauracji, hobby - fotografia. Zafascynowana ludźmi i kulturą huculską od trzech lat mieszka w ukrainskich Karpatach, sadzi ziemniaki, morduje kaczki, rąbie drwa do pieca i coraz bardziej ulega magii tego miejsca. Współpracuje z "Kurierem Galicyjskim" - polskojezyczną gazetą wydawaną na Ukrainie.

Marianna Kulesza - Studentka filologii polskiej. Ciekawa świata i ludzi. Miłośniczka podróży, zachodów słońca i patrzenia na gwiazdy. Polka urodzona na Ukrainie, gdzie mieszkała trzy lata. Odkąd jest w Polsce wraca na Ukrainę co roku.

Obejrzyj zdjęcia z Ukrainy.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)