Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ukraina - Sezon i pogoda

Pogoda. Pogoda w zachodniej i centralnej Ukrainie jest bardzo podobna do polskiej. Południe, z wybrzeżem morza Czarnego i Azowskiego oraz Krymem, charakteryzuje się długim i ciepłym latem. (JW)

Najmniej ciekawy, jeśli chodzi o góry Huculszczyzny, jest marzec i październik, choć np. w tym roku słonecznie i ciepło było do końca listopada, a lato dla odmiany deszczowe. Na trasach narciarskich są problemy ze śniegiem, podobne jak w polskich górach, od kilku lat. (BS)

 

Sezon. Sezon turystyczny na Ukrainie jest podobny do polskiego. Na Krymie szczyt sezonu to lipiec i sierpień. Natłok turystów i wysokie temperatury zniechęcają do aktywnego zwiedzania półwyspu. Lepszym rozwiązaniem jest wrzesień - również słoneczny, lecz nie tak upalny.

W Karpatach jest trochę inaczej. Mamy tam dwa sezony: letni i zimowy (podobnie jak w polskich górach), ale liczba turystów odwiedzających Ukraińskie Karpaty jest znacznie mniejsza, więc środek sezonu nie jest żadnym problemem.

W sezonie letnim przyjeżdżają turyści nastawieni głównie na trekking lub wypoczynek w miejscowościach uzdrowiskowych, zaś sezon zimowy skupia narciarzy. Zimowy trekking jest rzadkością z powodu braku infrastruktury turystycznej w wyższych partiach gór. (JW)

Trudno mówić o „natłoku” turystów w górach. W lecie tłoczno jest na trasie na Howerlę, w Jaremczy i większych miastach, poza tym cisza i spokój. (BS)

Aktualna pogoda.

Autorzy

Jacek Wnuk - geograf, fotograf, doktorant Instytutu Nauk o Ziemi UMCS Lublin. Od wielu lat przemierza wschodniokarpackie bezdroża. Organizator wielu wypraw popularnonaukowych w trudnodostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi i Rosji. Prowadzi stronę www.karpatywschodnie.pl.

Karolina Tabaszewska - Absolwentka ukrainistyki na UJ i stażystka lwowskiego Uniwesytetu Iwana Franki. Podczas ostanich wyborów prezydenckich była obserwatorem w Dniepropietrowsku. Miłośniczka gór, narciarstwa, Huculszczyzny i włóczęgi bez celu. Na co dzień barmanka.

Barbara Stasiak - absolwentka Instytutu Okretowego Politechniki Gdanskiej, była właścicielka renomowanej restauracji, hobby - fotografia. Zafascynowana ludźmi i kulturą huculską od trzech lat mieszka w ukrainskich Karpatach, sadzi ziemniaki, morduje kaczki, rąbie drwa do pieca i coraz bardziej ulega magii tego miejsca. Współpracuje z "Kurierem Galicyjskim" - polskojezyczną gazetą wydawaną na Ukrainie.

Marianna Kulesza - Studentka filologii polskiej. Ciekawa świata i ludzi. Miłośniczka podróży, zachodów słońca i patrzenia na gwiazdy. Polka urodzona na Ukrainie, gdzie mieszkała trzy lata. Odkąd jest w Polsce wraca na Ukrainę co roku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)