Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ukraina - Highlight

Ukraina jest krajem dość egzotycznym jak na tą część Europy. Znajdziemy tam piękne miasta (choć czasem trochę zaniedbane), dzikie góry, malownicze wyżyny, ciepłe morze z Półwyspem Krymskim, a wszystko to w zasięgu ręki tuż za naszą granicą.

Choć kraj ten jest uważany za niezbyt bezpieczny, dla turysty z plecakiem okazuje się być całkiem przyjazny. Gościnność i otwartość ludzi jest czasem zdumiewająca.

Podróżowanie po Ukrainie pełne jest niespodzianek i przygód. Dlatego polecam ten kraj na pierwszą bliską wyprawę z plecakiem na wschód.

(Jacek Wnuk)

 

 

Huculszczyzna: Hucuł od narodzenia do śmierci żył w świecie magii, wierzeń i demonów. Lasy, połoniny, potoki zaludniały różnego rodzaju złe siły. Człowiek mógł się przed nimi bronić zaklęciem, zielem, modlitwą. Wymieszanie ludności, języków i obyczajów spowodowało, że folklor huculski stał się wyjątkowo bogaty. Co ważniejsze – jest ciągle żywy.

Huculi to ludzie ciekawi świata. Bardzo gościnni i serdeczni. Jeśli sami nie prosicie się o kłopoty i zachowacie zdrowy rozsądek, wywieziecie wspomnienia dzikich, nie zadeptanych gór; prostych, twardych i serdecznych ich mieszkańców oraz magii świata, który w Europie znikł nieodwracalnie, ustępując globalizacji i unifikacji.

 

(Barbara Stasiak)

Autorzy

Jacek Wnuk - geograf, fotograf, doktorant Instytutu Nauk o Ziemi UMCS Lublin. Od wielu lat przemierza wschodniokarpackie bezdroża. Organizator wielu wypraw popularnonaukowych w trudnodostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi i Rosji. Prowadzi stronę www.karpatywschodnie.pl.

Karolina Tabaszewska - Absolwentka ukrainistyki na UJ i stażystka lwowskiego Uniwesytetu Iwana Franki. Podczas ostanich wyborów prezydenckich była obserwatorem w Dniepropietrowsku. Miłośniczka gór, narciarstwa, Huculszczyzny i włóczęgi bez celu. Na co dzień barmanka.

Barbara Stasiak - absolwentka Instytutu Okretowego Politechniki Gdanskiej, była właścicielka renomowanej restauracji, hobby - fotografia. Zafascynowana ludźmi i kulturą huculską od trzech lat mieszka w ukrainskich Karpatach, sadzi ziemniaki, morduje kaczki, rąbie drwa do pieca i coraz bardziej ulega magii tego miejsca. Współpracuje z "Kurierem Galicyjskim" - polskojezyczną gazetą wydawaną na Ukrainie.

Marianna Kulesza - Studentka filologii polskiej. Ciekawa świata i ludzi. Miłośniczka podróży, zachodów słońca i patrzenia na gwiazdy. Polka urodzona na Ukrainie, gdzie mieszkała trzy lata. Odkąd jest w Polsce wraca na Ukrainę co roku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)