Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Turcja - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Na dłuższych trasach – autobusy. Komfortowe, wygodne, ze znakomitą obsługą i darmowymi napojami na pokładzie. Tanie. Bilety można kupić przez internet lub bezpośrednio przed wyjazdem, a także w samym autobusie.

Połączenia są częste (np. co godzinę), autobusy jeżdżą punktualnie. W każdym mieście znajduje się tzw. Otogar – dworzec, z którego wyruszają. Możecie poprosić obsługę, aby kierowca zatrzymał się w dogodnym dla was miejscu. (AB)

Najpopularniejszym środkiem transportu są autokary i dolmusze (minibusy). Autokary oferują gorące i zimne napoje i wiele innych atrakcji. Najlepiej korzystać z dużych sieci np. Sec, Metro, gdyż lokalne, mimo podobnej ceny, oferują niższe standardy. Dolmuse są bardzo zatłoczone, ale na niektórych trasach to jedyny środek transportu.

Gaziatnep – Ankara 50 YTL (100 złotych) - 9 godzin (długie trasy to zwykle kursy nocne). Podobnie Diyarbair, Mardin.
Gaziantep – Diyarbakir 25 YTL (50zł) - 5 godzin.
Diyarbakir – Tatvan 25 YTL - 5 godzin. (FJ)

Jeśli planujecie dłuższy pobyt w Stambule, warto kupić tzw. AKBIL. Jest to rodzaj elektronicznego biletu, którego można używać w autobusach, tramwajach, metrze, teleferiku, metrobusie, kolejkach i na promach. Jeżeli w ciągu godziny zmienia się środek transportu, za następny przejazd płacicie połowę. Cena to ok. 6TL (12 zł) za samo urządzenie, ale można je zwrócić przy wyjeździe. Akbil doładowuje się w specjalnych budkach znajdujących się przy większych przystankach.

Na dłuższych trasach międzymiastowych, trzeba liczyć się z tym, ze kobiety dostana miejsce obok kobiet, a mężczyźni obok mężczyzn. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli podróżuje się razem z mężczyzną. (AK)

 

Minibusy/shared taxi. Tzw. dolmusz – niewielki autobus kursujący w obrębie miast i na niewielkich odległościach (ok. 60-70 km) poza nimi. Nie mają czasowych rozkładów jazdy. Płatne u kierowcy lub specjalnego „kasjera”, który zbiera należność przechodząc po autobusie (nie ma biletów). Przykładowa cena: odległość 60 km – 5 tl.

Dolmusz zatrzymuje się na przystankach, można też go „łapać” z drogi. Podobnie z wysiadaniem – zatrzymuje się na wezwanie pasażera w dowolnym miejscu.

Na terenie miast system jest podobny, cena przejazdu waha się między 1 a 2 tl. Kursują co 10-15 min. (AB)

Duże miasta posiadają przeważnie kilka małych dworców mikrobusowych obsługujących poszczególne trasy. Autobusy i minibusy można łapać z każdego miejsca. Chcąc wysiąść na trasie, wystarczy postukać monetą w szybę. Zadziwiające jest to, że kierowca, mimo głośnej muzyki folkowej płynącej z radia, bezbłędnie odczytuje twoją chęć zatrzymania się. (FJ)

Dolmusze ceny mają bardzo różne, w zależności od tego gdzie z nich korzystamy. W Stambule, dolmusz relacji Taksim (Europa) – Kadikoy (Azja) kosztuje ok. 5-6 TL (12zł). Za dolmusz relacji Antakya - Iskenderun (w prowincji Hatay) tylko 2.5 TL, a trasa jest znacznie dłuższa.

Zdarza się, że wieczorami dolmuszy w ogóle nie ma, albo trzeba czekać nawet do godziny aż taki się zapełni.

Nigdy nie slyszalam o stukaniu moneta w szybe, aby sygnalizowac chec wysiadania. (AK)

 

Samochód. Podróż samochodem – wygodna, z powodu znakomitych dróg. Trudna – z powodu lokalnych kierowców, często dość elastycznie podchodzących do przepisów prawa drogowego.

Wynajem samochodu – tylko w dużych, renomowanych wypożyczalniach. Warto zwracać uwagę na ubezpieczenie samochodu. Nie wypożyczać tam, gdzie życzy się jakiegokolwiek „zastawu”.

Częste kontrole radarowe są na popularnych trasach turystycznych. Należy uważać na prędkość – przekroczenie karane jest wysokimi mandatami. Tolerancja na alkohol – 0.
Policjanci nie znają języków obcych, stąd utrudnienia przy chęci ewentualnych negocjacji!

Skutery – popularna forma zwiedzania małych miast i okolic. W Turcji do jazdy skuterem wymagane jest prawo jazdy kat. B. i jest to egzekwowane w przypadku kontroli. (AB)

Samochód można wynająć w każdym dużym mieście. Auta są przyzwoite. Cena waha się w granicach 70-100 YIL za dobę (140-200zł). Warto wybrać taki sposób podróżowania, gdyż wtedy można zahaczyć o małe miasteczka, wioski, a także poczuć urok i gościnność tradycyjnej Turcji.

Uwaga. Turcy jeżdżą dość brawurowo. Jazda w dużych miastach to nie lada wyzwanie dla kierowcy.

Drogi na wschodzie przybierają najczęściej postać nieutwardzonych, szerokich ścieżek.

Średnia prędkość na trasie to ok. 80 km/h. Istnieje dobrze rozwinięta sieć restauracji całodobowych czy pensjonatów dla zmęczonych kierowców. (FJ)

Zdecydowanie odradzam podroż samochodem przez lub do Stambułu. Po pierwsze, miasto jest przeogromne i łatwo się zgubić. Po drugie, zawsze można utknąć w korku, nawet tam gdzie się tego najmniej spodziewacie. Po trzecie i chyba najważniejsze, w Stambule nie ma gdzie parkować. Bywa tak, że nawet płatne parkingi są przepełnione. (AK)

 

Promy/łodzie. Głównie Stambuł. Najprzyjemniejsza i najciekawsza forma podróży po tym mieście. Tanie jak wszystkie inne środki komunikacji (1.20 tl za przejazd), kursują często na wielu trasach. Na pokładzie można wypić turecką herbatkę.

Promami można też popłynąć do na wyspy greckie i Cypr. (AB)

Promy wzdłuż Morza Czarnego nie kursują. Prom przez jezioro Van (trasa Tatvan-Van) kursuje dwa razy dziennie (rano między 5-8 i wieczorem, ok. 18) czas przejazdu – 6h.
Niestety, chcących skorzystać z promu nie ominie parogodzinne czekanie w porcie. (FJ)

 

Pociągi. Słabo rozwinięte w Turcji. Najpopularniejsza trasa: Ankara-Stambuł. Nowo otwarta linia szybkiego pociągu Ankara–Eskisehir (docelowo do Stambułu). Znacznie tańsze niż autobusy, ale podróżowanie nimi trwa dużo dłużej. (AB)

Pociągi, jeśli kursują w danym mieście, kosztują połowę ceny za przejazd autokarem. Południowo-wschodnia Turcja ma słabo rozwiniętą infrastrukturę kolejową. Pociąg jest bardzo ciekawym, tanim i wygodnym środkiem transportu. Mało rozbudowana sieć torów i bardzo powolna jazda nie powinna zniechęcać podróżników. (FJ)

 

Autostop. Według Turków autostopem podróżować jest po kraju ciężko, według podróżników – łatwo i bezproblemowo. Raczej możliwy na terenie całej Turcji. Jedyne problemy: kierowcy rzadko znają języki obce, czasem domagają się opłaty, warto to wyjaśnić na początku. Raczej w gronie powyżej dwóch osób, najlepiej mieszanym, samotne panie niech korzystają z innej formy podróżowania, chyba że znają już dobrze kraj i język. (AB)

Autostop jest bardzo dobrym środkiem transportu, choć korzystając z tego sposobu podróżowania należy zachować ostrożność. Zwykle nie trzeba długo czekać na drodze - góra 5 minut.

Uwaga: Często życzliwi kierowcy podwożą autostopowicza na najbliższy dworzec autobusowy i wręczają pieniądze na bilet, nie rozumiejąc idei autostopu. (FJ)

 

Taksówki. Często brak taksometrów. Najlepiej targować się jeszcze przed wejściem do taksówki. Czasami taksówkarze znają angielski. (AB)

Taksówki są drogie. Często nie mają taksometrów. Oczywiście przed jazdą można się targować. Rozwinięta sieć autobusów i mikrobusów sprawia, że korzystanie z taksówki nie jest konieczne.

Uwaga: Przekraczając granicę turecko-syryjską najlepiej skorzystać z taksówki. (FJ)

W Stambule taksówki mają taksometry. Od 24.00 Do 6.00 Obowiązuje podwójna taryfa nocna.

Nie zgadzam się, że w trzeba się targować przed wejściem do taksówki, przynajmniej w „nieturystycznych” miejscach nikt tego nie praktykuje. Taksówkarze-oszuści zawsze mogą się trafić, ale zazwyczaj zapłacicie tyle ile pokazuje taksometr. (AK)

 

Rower. Rower jest popularnym środkiem transportu, ale zważywszy na bardzo wysokie krawężniki i niebezpieczną jazdę kierowców, jazda nim jest mało przyjemna. (FJ)

Samolot. Bardzo dobra siatka połączeń. Ceny niekiedy bywają zaskakująco niskie. Często zdarzają się promocje, np. bilet Stambuł–Antalya w cenie 36 tl (opłata całkowita).  (AB)

Olbrzymie odległości między miastami sprawiają, że warto rozważyć podróż samolotem. Rezerwacja miesiąc przed lotem pozwala znaleźć atrakcyjną cenę.

Lokalne, tanie linie to Onur Air, Sun Express. Państwowe linie THY są droższe, ale mają dużo promocji. Uwaga! W Turcji nie ma last minute.

Ilość lotów i lotnisk jest ograniczona. Większość z nich (nawet loty wewnętrzne) odbywa się przez Istambuł, dlatego warto latać w kierunku z północy na południe. Loty ze wschodu na zachód często odbywają się z międzylądowaniem w Istambule, np. lot Gaziantep - Antalia.

Przykładowe ceny: Istambuł - Gaziantep 70-100YIL (140-200zł) w jedną stronę. (FJ)

Warto sprawdzać regularnie strony internetowe SunExpress, Pegasus, AnadoluJet. Promocje zdarzają się bardzo często. (AK)

 

Metro. Sieć metra znajduje się w Istambule, a także w Ankarze (dwie linie). (FJ)

W Stambule ciągle rozbudowywane. Są już trasy Şişhane-Taksim-4 Levent oraz Aksaray-Lotnisko im. Atatürka. Oprócz metra kursuje tzw. Metrobüs, czyli autobus ekspresowy. Zatrzymuje się na kilku tylko stacjach i sprawnie omija wszechobecne korki. (AK)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Promem – na Cypr i na wyspy greckie (Rodos, Kos) – częste połączenia, szczególnie w okresie wakacyjnym. Aktualne ceny dostępne są w internecie.

Przejście z Turcji na Cypr turecki (Północny) – wymagana jest bezpłatna wiza. Dobrze poprosić, aby przybito ją na osobnej kartce (kraj ten jest uznawany tylko przez Turcję).

Przejście z Turcji do Grecji – na dowód osobisty (UE). (AB)

Syria - warto skorzystać z przejścia granicznego Gaziatnep-Aleppo. Próba przedostania się przez granicę samemu, autostopem lub małymi mikrobusami może okazać się długa i droga (kierowcy wiedząc, że turysta nie ma innej alternatywy każą sobie słono płacić).

Paradoksalnie najtaniej przejechać granicę syryjską taksówką. Z Gaziantep wystarczy wziąć taksówkę (spod ambasady syryjskiej) i dogadać się z kierowcą. Taksówkarz podjedzie pod twój hotel i zabierze do centrum Aleppo. Cena ok. 80 YIL (160 zł od auta). (FJ)

Ze Stambułu można dojechać autobusem do kilku miast Bułgarii (Polecam firmę METRO). Cena do Sofii ok. 50 TL (110zł). Ze stacji kolejowej Sirkeci kursują też pociągi, głównie nocne, do Grecji, Bułgarii i Rumunii. (AK)

Znasz dobrze Turcję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Agata Bromberek - rocznik 1980, poznanianka, absolwentka kulturoznawstwa, od 2005 zauroczona turecką kulturą i językiem. Najpierw trafiła „przypadkiem” do pracy w tureckim hamamie, potem została rezydentką i pilotką, pracującą z polskimi turystami na Riwierze Tureckiej. Autorka popularnego bloga o życiu i pracy w Turcji: www.tur-tur.blogspot.com. Odkąd tam przebywa, nauczyła się nie spieszyć… 

Filip Jacobson - z wykształcenia filmoznawca. Spędził pół roku w Gaziantep i okolicach. Współtworzył stronę www.podrozszwedzkiegokucharza.blogspot.com o Turcji. Zajmuje się produkcją i edukacją filmową. Chciałby zarazić czytelników miłością do Airanu. Wierzy w wolontariat.

Anita Kwiatkowska - rocznik 1981, Kaszubka kochająca Tatry, z wykształcenia anglistka. Jej pasją są filmy Pedro Almodovara, face painting i etnografia. Mieszka w Stambule na stałe od 2007 roku i uczy tureckie dzieci.

Obejrzyj zdjęcia z Turcji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)