Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Turcja - Highlight

Wizytówką Turcji jest cieśnina Bosfor, która uchodzi za symbol łączący różne światy: Azję z Europą, tradycję z nowoczesnością, islam ze świeckim sposobem na życie. W wielkich miastach nie czuje się dramatycznych kulturowych różnic; czas biegnie szybko, ludzie ubierają się ekstrawagancko, mówią rozmaitymi językami, zachowują w przeróżny sposób. Łatwo się wtopić w tłum i poczuć jak u siebie, czy raczej w innym europejskim mieście.

Wieś, prowincja, to zupełnie inny świat. Życie toczy się spokojniej, w rytm tradycji, często powiązanej z religią. Tam już o wiele łatwiej popełnić faux pas, choćby niewłaściwym (zbyt odkrytym) strojem.

Wśród Polaków Turcja znana jest głównie jako doskonałe miejsce do stacjonarnego wypoczynku: morze-piasek-słońce. Kurortów jest mnóstwo: nad Morzem Śródziemnym i Egejskim.

Najpopularniejszymi atrakcjami „do zobaczenia” są skalne kominy i kościółki Kapadocji i wapienne tarasy Pamukkale. Najbardziej niesamowitym miastem jest Stambuł, dawniejszy Konstantynopol. To nie tylko metropolia -  to całe zjawisko, kraj w kraju, osobny świat.

Podróżujący z plecakiem kochają Turcję za niezwykłą gościnność jej mieszkańców, za znakomite drogi i środki transportu, którymi można dostać się wszędzie za niewielkie pieniądze. Miłośnicy historii znajdą ogrom antycznych miast, chrześcijanie będą chcieli zobaczyć Efes i Kapadocję, fani górskiej wspinaczki marzą o wejściu na Ararat.

Ten kraj jest rajem dla podróżników, pełnym niespodzianek.

Agata Bromberek

 

Południowo-wschodnia Turcja różni się diametralnie od obszarów, na które trafiają turyści w drodze do Antalyi, Alanyi czy Izmiru. To stepowo-górzysty teren, pełen małych wioseczek i miasteczek, w których tradycja determinuje życie. Podróżowanie po tych miejscach umożliwia obcowanie z niesamowitą kulturą Kurdów, a także podziwianie rozsianych wokół przepięknych zabytków.

Filip Jacobson

Znasz dobrze Turcję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Agata Bromberek - rocznik 1980, poznanianka, absolwentka kulturoznawstwa, od 2005 zauroczona turecką kulturą i językiem. Najpierw trafiła „przypadkiem” do pracy w tureckim hamamie, potem została rezydentką i pilotką, pracującą z polskimi turystami na Riwierze Tureckiej. Autorka popularnego bloga o życiu i pracy w Turcji: www.tur-tur.blogspot.com. Odkąd tam przebywa, nauczyła się nie spieszyć… 

Filip Jacobson - z wykształcenia filmoznawca. Spędził pół roku w Gaziantep i okolicach. Współtworzył stronę www.podrozszwedzkiegokucharza.blogspot.com o Turcji. Zajmuje się produkcją i edukacją filmową. Chciałby zarazić czytelników miłością do Airanu. Wierzy w wolontariat.

Anita Kwiatkowska - rocznik 1981, Kaszubka kochająca Tatry, z wykształcenia anglistka. Jej pasją są filmy Pedro Almodovara, face painting i etnografia. Mieszka w Stambule na stałe od 2007 roku i uczy tureckie dzieci.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)