Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Szwecja - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Szwedzka etykieta jest całkiem podobna do polskiej, można jednak powiedzieć, że jak gdyby „bardziej obowiązuje”. Szwedzi, rozmawiając, zawsze patrzą sobie prosto w oczy. W ten sposób zachowany zostaje szacunek pomiędzy rozmówcami. Warto też często się uśmiechać. Niczym dziwnym nie jest, że zupełnie obca osoba wdaje się z wami w swobodną konwersację - na mieście, w sklepie czy w metrze. Wszyscy są wobec siebie niesłychanie uprzejmi i taktowni. (HK)

Mieszkańcy. Na ogół przeważa pogląd, że Szwedzi są raczej nieufni, powściągliwi i bardzo formalni. Nic bardziej mylnego. W kontaktach bezpośrednich zachowywana jest na ogół dbałość o okazanie należytego szacunku rozmówcy, jednak każda rozmowa zaczyna się od nieformalnego „hej” a kończy na równie nieformalnym „hej då!”, i to niezależnie od tego, czy załatwiasz sprawę w banku, pytasz przechodnia o drogę, czy rozmawiasz z rówieśnikami.

Czasami mówi się, że Szwedzi to racjonalni indywidualiści. To prawda, że charakteryzuje ich chłodne spojrzenie na świat, ale jest to niesłychanie cenna umiejętność ucząca obiektywnego, konstruktywnego i analitycznego myślenia. Przydaje się to zwłaszcza na uczelni, gdzie trzeba „myśleć” a nie „umieć” (niestety w Polsce jest zazwyczaj odwrotnie).

Szwedzi są też niesłychanie serdeczni i uprzejmi. Wystarczy rozłożyć mapę, a ktoś zaraz na pewno podejdzie i spyta, w czym może pomóc. Pani w sklepie wprowadzi chętnie kod uzupełniający kartę Comviq, a przechodzień, którego spytacie o drogę, osobiście zaprowadzi was do celu. (HK)

 

Przydatne języki. Wiele dialektów szwedzkiego sprawia niemało kłopotu nawet tym, którzy uczyli się tego języka przez dłuższy czas. Natomiast każdy w Szwecji mówi znakomicie po angielsku. Wynika to z tego, że większość programów telewizyjnych i filmów nadawana jest w oryginale, ze szwedzkimi napisami. (HK)

Po angielsku można porozumieć się z każdym. Oczywiście urzędowym językiem jest szwedzki. Popularne są też francuski i hiszpański. (TD)

 

Święta. - 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- 28 stycznia - imieniny Króla
- 12 marca - imieniny Księżniczki
- 25-28 marca – Wielkanoc
- 30 kwietnia - urodziny Króla
- 1 maja – święto pracy
- 5 maja – święto wniebowstąpienia
- 15 maja – zielone świątki
- 6 czerwca – dzień narodowy Szwecji (Święto Flagi)
- 20-26 czerwca – Noc Świętojańska (Midsommarsdagen)
- 14 lipca- urodziny Księżniczki
- 8 sierpnia - imieniny Królowej
- 24 października - Dzień ONZ
- 5 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
- 6 listopada - święto Gustava Adolfa
- 10 grudnia – święto Nagrody Nobla
- 13 grudnia – Dzień Św. Łucji
- 23 grudnia - urodziny Królowej
- 25-26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia (HK/TD)

 

Jedzenie. Szwedzi nie mają raczej swojej kuchni. Podstawę szwedzkiego menu stanowią ryby oraz fauna morska. Polecam małe szwedzkie klopsiki (Köttbullar) – mniejsza wersja polskich mielonych. (TD)

Żywność w Szwecji jest co najmniej dwukrotnie droższa od polskiej. Szczególnie drogie są mięsa i wędliny. Mnie najbardziej brakowało polskiego chleba - ten w Szwecji jest najczęściej słodki, zaś masło z reguły słone.

Szwedzi jedzą dużo mrożonek i owoców morza (co rok, w drugą środę sierpnia jedzenie raków przyjmuje postać rytualną). W marketach możemy zakupić świeże krewetki, wędzonego łososia, ośmiornicę, raki itp.  Poza tym, na zakupach spotkacie wiele produktów spożywczych zrobionych jakby z jednego koncentratu smakowego, którego najdoskonalszym objawieniem są liczne pasty rybne, kawiorowe itp., sprzedawane w tubkach.

Co do samego sposobu spożywania posiłków, charakterystyczne jest jedzenie na dworze - na trawniku, w parku itp. Poranny rytuał to kawa i słodka bułeczka cynamonowa (kannelbulle), polecam również szwedzki specjał o nazwie pyt i panna - smażone kawałeczki ziemniaków z bekonem, szynką i jajkiem sadzonym oraz kötbullar (maleńkie kuleczki z mięsa mielonego podawane najczęściej z frytkami i brokułami). (HK)

 

Religia. Dominuje protestantyzm i wolne kościoły protestanckie (baptyści, metodyści, zielonoświątkowcy, adwentyści). Również znaczny odsetek muzułmanów, katolików i prawosławnych. Szwecja to szalenie tolerancyjny kraj. W samym Sztokholmie odbywają się msze w różnych językach, w kilku kościołach nawet i po polsku. (HK)

Szwecja to kraj wyznania luterańskiego. Jednak spotkani przez mnie Szwedzi to w większości to po prostu ateiści. (TD)

 

Co warto przywieźć na pamiątkę. Flagi, koszulki, łosie, tradycyjne „czerwone konie”. W centrum Sztokholmu jest bardzo dużo sklepów z pamiątkami. (HK)

Autor

Honorata Kiepura - absolwentka politologii UJ, przez rok mieszkała i studiowała w Sztokholmie. Kocha podróże i nowe wrażenia, jest zapaloną czytelniczką literatury podróżniczej, pasjonatką kulturoznawstwa i relacji międzynarodowych. Pełna entuzjazmu optymistka, ciekawa świata i otwarta na ludzi. Choć mieszka obecnie w Krakowie, wraca do Szwecji tak często, jak tylko się da.

Tadeusz Daszczyński - w Szwecji od sierpnia 2006 do lipca 2007, głównie w Goteborgu na studiach w Chalmers University of Technology. Miłośnik podróży, aktywnego spędzania czasu, przekraczania granic własnego ciała i umysłu, sportów walki, dobrej zabawy, jazdy na rowerze i żeglarstwa.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)